banner114

Türk siyasetinin son 50 yılına damga vuran isimlerden birisi de, hiç şüphesiz Mahmut Oltan Sungurlu’dur. 1983 yılında Gümüşhane’den milletvekili seçilen ve başta Adalet Bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlık görevleri yürüten Sungurlu ile geçtiğimiz hafta bir hasbıhal yaptık. Siyasi hayatının ilk dönemi hariç, hemen tamamını yakından takip ettiğimiz Sungurlu telefonla arayıp biraz sohbet etmek istediğini söylediğinde tatlı ve tarifsiz bir hisse kapıldık. Oltan Bey’in aktif siyasetteki yıllarına geri gittik ve bugün o siyasi anlayıştan zerre kadar kalmadığını gözlemledik.

Oltan Sungurlu’nun siyasi hayatını değerlendirirken bize göre iki boyuttan bakmak gerekir. Ülkesi ve milleti için yaptığı siyaset... Gümüşhane ve hemşerileri için yaptığı siyaset...

Türk siyasi hayatının  kabuğunu kırarak dönüşüm yolunu açan, Ülkeyi özgür dünya ile buluşturan merhum Turgut Özal’ın en yakın yol arkadaşlarından biriydi. Gerek muhafazakar dünyası, hassasiyeti, gerek samimiyeti ve korkunun üzerine yürüyen anlayışı ile adalet mekanizması her dönem Sungurlu’ya teslim edilmiştir. Öyle dönemler olmuştur ki, bu bölgede bazen tek Bakan, olarak görev yapmıştır. Gemiyi erken terk edenlerden olmamış, son döneme kadar ANAVATAN Partisi’nde kalmıştır.

Sungurlu, AK Parti kurulduğunda bizzat Tayyip Erdoğan tarafından aranarak davet edilmiş ancak aktif siyasete ara verdiğini belirterek icabet etmemiştir. Halbuki AK Parti tabanı Sungurlu’yu hep beklemiştir. Sungurlu’nun AK Parti’ye katılması kendilerine değil ama AK Parti’ye artılar kazandırabilirdi. Birikimi, üslubu, deneyimi ile AK Parti Sungurlu’dan yararlanabilirdi. Ancak bize göre bu tablo okunamadı. Sıradan ve biraz da ‘Ağır top’ vasfı yüklenerek davet edildi. Bir süre sonra kenara itilebilirdi. (Nitekim bazı örnekler yaşandı) Mahmut Oltan Sungurlu buna izin vermedi. Yine bize göre Oltan Sungurlu AK Parti’ye belki bir şekilde gidebilirdi. AK Parti Sungurlu’ya Cumhurbaşkanlığında değerlendirme sözü de verebilseydi mümkün olabilirdi. Zira o dönemde Cumhurbaşkanlığı konusu AK Parti açısından bir handikap teşkil ediyordu. AK Parti kurmayları bunu düşünmedi, Sungurlu da AK Parti kadrolarıyla çalışmayı...

Geriye dönüp baktığımızda gerçekleşmeyen bu buluşmayı nasıl yorumlayabiliriz?.. Yani Sungurlu AK Parti’ye katılsaydı neler olabilirdi? AK Parti açısından bir yorum yapma şansımız yok. Genel anlamda büyük katkısı olabileceğini söyleyebiliriz. Lakin Sungurlu açısından şunu ifade edebiliriz. Siyaseti zirvede bırakmış olmazdı. Yarı kırık, yarı dökük ve belki de katılmaktan pişmanlık duyabilirdi.

Yazımızın başında “Sungurlu’nun siyasi hayatını iki bölümde ele almalıyız. Birisi ülkesi ve milleti, diğeri Gümüşhane ve hemşerileri için yaptığı siyaset...” demiştik.  ‘Sungurlu iyi ki AK Parti’ye katılmadı’ diyebilmek için Oltan Bey’in Gümüşhane için, Gümüşhaneliler için bugünkü karşılığını bilmek ve görmek gerekir.

Mahmut Oltan Sungurlu, Gümüşhane için bugün bir marka değer hükmündedir. Yediden yetmişe istisnasız her kesimin takdir ettiği, adını hayatta iken yaşatma iradesi gösterdiği, partiler üstü bir seviyede değerlendirdiği bir siyasetçidir. Milletvekili adayı olduğunda ‘Buradan sosyal ve ekonomik olarak nasıl gidiyorsam, bir gün Gümüşhane’ye gittiğim gibi döneceğim. Gümüşhaneli’nin başını önüne asla eğdirmeyeceğim’ demişti. Söylediği gibi döndü. Bugün Sungurlu ismi duyulduğunda gözlerde saygı ve gurur ifadesi okursunuz. Adı Gümüşhane’de cadde ve parklara verilirken tüm partilerin oybirliğini izlersiniz. Gümüşhane’ye geldiğinde insanların görmek ve elini sıkmak için bekleştiğini... Caddede yürüdüğünde esnafın dükkanlarından çıkıp izlediğini gözlersiniz. Bir siyasetçi, bir insan için bundan daha büyük onur olabilir mi? Analizimizin bu bölümünde akla gelen bir soruyu sormalıyız. “Sungurlu Gümüşhane için ne yaptı da bugün bu saygıyı yakaladı?”

Cevabını şöyle sıralayabiliriz;

1-        Gittiği hal ve halvetiyle geri döndü.

2-        Makam ve mevki kendisini değiştiremedi. Hep samimi oldu, samimi kaldı.

3-        Güç, Sungurlu’yu esir alamadı. Sungurlu’nun Gümüşhane sevgisi, siyasi gücü yendi.

4-        Sungurlu hep Gümüşhane’yi yaşadı. Hep, ‘Gümüşhane için ne yapabilirim?’ derdinde oldu. Yerine göre Gümüşhane’ye pozitif ayrımcılık yaptı. Gümüşhane ne aldıysa O’nunla aldı.

Gümüşhane bugün (Kendi çapında) bu olumlu tabloda duruyorsa inanınız Sungurlu’nun attığı temeller sayesindedir. Ve ilave etmek isteriz ki, Gümüşhane insanının kadir-kıymet bilen bir özelliği hala bakidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EYYÜP DEMİREL 1 ay önce

oltan bey gümüşhane i̇çi̇n bi̇r değerdi̇r .

Avatar
Orhan 1 ay önce

Sayın Sungurlu Türkiye ve Gümüşhane adını ebedi tarihteki yerini koruyacaktır. Sağlık ve huzurlu ömürler dilerim. Lakin onda biri kadar bir başarı göremedik sonrakilerden

Avatar
Engin oğul 1 ay önce

Oltan bey sadece Gümüşhane için değil siyasette bügün aranır hale gelen zarefet,bilgi,ve ahlak ve beytülmala el sürmeyen gerçek bir değer o sadece Gümüşhane’de değil yanınıza gidip sohbet ettiğinizde kendi kuşağından ya babanızı ya dedenizi tanır anısını anlatır bir Bayburtlu olarak buna Nail oldum,o özlenen bir yöremizin bilge adamı şimdi bakıyorumda siyasi areneya topunu toplasan bir oltan bey etmez,kısır çekişme halsizlik,kibir ,sarmalında ah bir oltan bey okşatsın dediğimiz zamanlar o siyasete bir lokma bir hırkayla girdi öyle geri döndü üzülüp ah çektiğimiz tek şey onun çapında devlet adamı hala yok Ali bey düşünün oltan bey Cumhurbaşkanı olarak bu ülkeye hizmet etseydi ne dağdaki sahipsiz çoban nede garip mazlum insanlar haksızlığa uğrardı o tüm insanları kucaklar milletle devleti birleştirirdi kendisine sağlıklı ömür dilerim birde her partiden her vekil fırsatları varsa gidip oltan beyi ziyaret edip vekillik bakanlık nasıl olurmuş bilgelik ve yönetme Erkin’e sahip olmalı dersi almalı iyili yakınen tanıdım iyiki sohbetinde bulundum bu topraklar sana minnettar güzel adam