banner114

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, ‘Erzurum’da ekilmemiş arazi kalmayacak, parolasıyla tüm köylerde tarıma destek veriyor. Tarım Daire Başkanlığı kuran Büyükşehir, üreticilere çok düşük fiyata hizmet veriyor. Beyaz Masa’ya başvuran Erzurumlu üreticiler zirai alet ve tarım makineleri kiralayıp köylerde ekip biçiyor.

Trabzon’dan olaya iki açıdan bakacağız. Birincisi Trabzon’un köylerinde benzer katkı nasıl sağlanabilir? İkincisi ise belediyecilik artık kentin kalkınmasına katkı veren bir keyfiyete büründü. Sosyal belediyecilikten üreten belediyeciliğe geçildi. Şimdi hepinizin merak ettiği bir noktaya geldik. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile mukayeseye… İşte somut bir mukayese… Erzurum Büyükşehir Belediyesi köylere ve köylülere katkı için tarım makineleri ve ekipman gönderirken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi köylünün kendi emeği ile dağlardan getirdiği hayvan içme sularına saat bağlıyor. Yani hayvancılıktan soğutuyor. Erzurum Büyükşehir, kırsalda hayatı kolaylaştırırken Trabzon Büyükşehir zorlaştırıyor. İşte bütün mesele de zaten burada yatıyor.

                                                         ***

Trabzon’da STK’ların her zaman ürettiğini… Şehirden ve yaşayan insanlardan yana tavır belirlediklerini her zaman gündem yapan bir gazeteciyiz. Bu bağlamda Ticaret Sanayi Odası ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği çok önemli fonksiyon üretiyor.

Dün, DKİB Başkan Vekili A. Hamdi Gürdoğan’ın beraberinde ihracatçı heyetiyle Ankara çıkarması yaptığını öğrendik. Gürdoğan’a TTB eski Meclis Başkanı ve iş insanı Mehmet Cirav da eşlik etmiş… Heyet Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret ederek kentin beklentilerini iletmiş. Cirav fındık uzmanı olarak fındık konusunda öneriler iletmiş. Gürdoğan ise başta Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere Tekstilkent Projesini gündeme getirmiş. Sadece gündeme getirmemiş. Bakan Muş’u Trabzon’a davet etmiş.

Cirav’ın önerdiği ve yol gösterdiği fındık konusuna girmeyeceğiz. Zira yorumlayacak kadar bilgi ve birikim sahibi değiliz. Ancak Su Ürünleri Organize Sanayi ve Tekstilkent projelerini en başından beri takip eden bir gazeteci olarak yorumlamak istiyoruz.

Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, kentin gelişen balıkçılık konusunda aldığı mesafenin bir göstergesidir. Karadeniz Somonu ve Sürmene Çamburnu’nda kurulması planlanan ‘Balık Yumurtacılığı Tesisi’ kenti bu alanda çok ileri düzeye taşıyacaktır. Bu arada ÇED raporu onaylanan kafes balıkçılığı projesinin de yürüdüğünü kaydedelim. Gürdoğan ve arkadaşlarının Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile yaptığı görüşmenin önemli ayaklarından biri olan bu konuda adım atılmasını bekleyelim. Böylesi bir sanayi bölgesi Somon konusunda Trabzon2un markalaşmasına da büyük katkı sağlayacaktır.

Tekstilkent Projesi... Trabzon’un iç kesimlerinde kalan ilçelerinde (Hayrat, Köprübaşı, Dernekpazarı, Maçka, Düzköy, Şalpazarı ve Tonya) hazır giyim atölyeleri kurulabilmesi için bu ilçelerin 5. ve 6. bölge olması gerekiyor. Kalkınmış gibi gösterip zenginlik kriterleriyle 3. ve 4. bölge ilan edilen bu ilçelerde yatırımcı yatırım yapmıyor. Halbuki bu ilçelerimiz 5. ve 6. bölge ilan edilse binlerce kadın iş bulacak. Örneklerini Van ve Malatya’da görüyoruz. Bütün mesele yatırımcı için cazibe oluşturacak şartlar. Kimse özel bir şey istemiyor. Yalnızca hakkaniyetli değerlendirme yapılması isteniyor. Bu bağlamda işçi yönünden Sürmene ve Araklı Köprübaşı’nı… Ortahisar, Maçka’yı… Of, Hayrat’ı… Akçaabat Düzköy’ü… Vakfıkebir ve Çarşıbaşı, Tonya’yı destekleyecek ve eleman bulma sıkıntısı çekilmeyecektir.

Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş bunu yapabilir mi? Yani 3. ve 4. bölge olan ilçeleri 5. ve 6. bölgeye taşıyabilir mi? Evet yapabilir. DKİB Başkan Vekili Gürdoğan, Bakan Muş’u Trabzon’a davet etmiş. Bakan Bey’de en kısa sürede bu süreci değerlendirmek için gelme sözü vermiş. Bunlar güzel gelişmeler…

Güzel gelişmelere selam göndererek bitirelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.