banner114
banner146

Ahmet Altunayoğlu: Geçen bir yazınızı okudum. Diyorsunuz ki “Hasan Kurt gazeteyi devrediyor. Darısı başımıza…” Bu ifadeler beni çok üzdü. Ben 69 yaşındayım ve bu kent benim hayatım. Ben günebakış’ın 20 yıldır okuyucusuyum. 1 gün bile atlamadım. Hepsini de saklıyorum. Bu gazete bu şehir için o kadar önemli. Eksikleri de olsa, yanlışları da olsa bu gazete bu kentin vicdanı. Bu gazete yaşamalı. Bu gazete var olmalı. Bu düşüncenizi bir daha gözden geçirmenizi istiyorum.

Ali Öztürk: Sevgili Aytunayoğlu… Sizin bu kentin bir duayeni, bir kanaat önderi olduğunuzun farkındayız. Zaman zaman gerek telefon görüşmelerimiz ve bazen mesajlı iletişimimiz bize hep yol gösterdi. Tavsiye, uyarı ve hatırlatmalarınız bizim için hakikaten önemli. Ancak gazetecilik artık meslek aşkına yapılacak iş olmaktan çıktı. Artık sermaye gerektiren bir durumla karşı karşıyayız. Bugüne kadar ne ticari ne siyasi hiçbir beklentimiz olmadan ve meslek aşkı uğruna yürüttük. Lakin takdir edersiniz ki bazı aşklar artık yetmiyor. Ekonomisi zor taşınıyor. Elbette akşamdan sabaha değil ama tutarlı bir teklif karşısında hayır diyemeyeceğiz. Heyecanımızı yitirdiğimiz için değil, ekonomik olarak tarafımızdan sürdürülebilir olmaktan çıktığı için…

Ahmet Altunayoğlu: Ben şahsen bunların hiçbirini kabul etmiyorum. günebakış’ın sizinle devam etmesini bekliyorum. İkinci husus olarak bugünkü köşenizde KTÜ yazınıza sevindiğinizi söylemeliyim. Bizi sevindirdiniz. İnşallah yeni Rektörümüz bu çalışmalarında başarılı olur. Trabzon’un, bölgenin ve en önemlisi üniversitenin böyle bir başarıya ihtiyacı var. Başlangıç, başarılı olacak gibi gösteriyor. Ayrıca KTÜ-şehir iş birliği için yazdıklarınızı çok önemsiyorum.

Ali Öztürk: Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’yı rektörlüğe aday olduğundan bu yana takip ediyoruz. İddialı bir çizgi sürdürüyor. Bu iddiasını sivil toplum örgütlerinden gelmiş olması da süslüyor. Biz de ümitvarız. İnşallah KTÜ 4 yıl sonra belirlenen hedeflere ulaşır. Dediğiniz gibi bu beklenti şehir için bölge için önemli olduğu kadar, üniversite için de önemlidir. KTÜ artık hak ettiği yeri yakalamalıdır.

Ahmet Altunayoğlu: KTÜ yazınız beni ne kadar sevindirdi ise Kanuni Bulvarı yazınız o kadar üzdü. Hele hele 27 Kasım tarihli yazınızda bir cümle var. Sanırım Bakan Bey söylemiş: “İşlevsiz halde olan Kanuni Yolunu aktif hale getireceğiz!...” Bu nasıl bir ifadedir Ali Bey!.. 2018 yılında bu konudaki görüşlerimizi mülki, idari amirlere ve STÖ temsilcilerine ilettik. Hiçbiri duymadı, görmedi. Bakın tekrar hatırlatayım neler demişiz… “Kanuni Bulvarı’nın temeli 2010’da atılmıştır. 196 km’dir ve “2015’te bitecek” denilmiştir.2018’e kadar sadece 2 kilometresi yapılmıştır. Önceliği olmayan bu yol 2030’ların projesi olmalıydı. Kuzey-Güney 1 kilometre derinliğinde ve ana şehir merkezinde 5 tane Doğu-Batı yolu vardır. Kuzeyden güneye çıkan bağımsız 1 tane çift şerit yol yoktur. Bu Kanuni Bulvarı 1995’lerden beri beklenen Güney Çevre Yolunun önünü kesmiştir. Hadi başladın!.. Ne işin var Gölçayır’da? Anifada ne işin var? Bağlan Çukurçayır’dan Kaymaklı Mahallesi üzerinden Değirmendere’ye bitir. 18. madde dedin milletle kavga ettin. En önemlisi Güney Çevre Yolunun önünü kestin.” Şimdi de kalkmış işlevsiz bir yol diyorlar. Trabzon’a 34 katrilyon (Yani 4 milyar dolar) para harcadılar. Hani nerede? Bu kadar yanlış olabilir mi? Şehir hala hasta ve yoğun bakıma doğru gidiyor.

Ali Öztürk: Şehir ile ilgili yüz yüze bir sohbet yapmak üzere burada bitirelim. Size tekrar tekrar teşekkür edelim.

Not: Hayali dediğimiz bu sohbet zaman zaman bize atılan mesajlardan derlenmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KTÜ lü hoca efendi 2 yıl önce

ali bey ktü lü hocalar 24 senede o kadar tembelleşti ki bunları tekrar üretken hale getirmek çok zor gözüküyor..20 bilim adamının uluslararası başarıya imza atması sizi yanıltmasın...bana göre içlerinde sade 4-6 tanesi çok kaliteli gerisi vasat