banner114
banner146

İnsan yaşadıkça ve yaşlandıkça olgunlaşır ve bilgeleşir. Bildiğini anlatır bilmediğini dinler öğrenir, sorar öğrenir. Çocukluğu gençliği okumak ve öğrenmekle geçen ise yaşlanınca bilge olur herkes ondan tecrübe edinir.

Lakin günümüzde çevremize baktığımızda bırakın okumuşu, okumamışı irdelemeyi. Gençliğe eğitim veren öğretmenlerimiz emeklilik sonrası kendilerini kaybetmiştir. Olgunlaşıp naif olup yapıcı olmaktan öte kendilerini toplumun ve memleketin amiri sanmaktadırlar.

Etrafında fizik, kimya, matematik ve edebiyatı öğrettiği bireyleri görünce hala kendini sınıfta sanarak tahtadan ders anlatırcasına emirler yağdırmakta, arzularını belirterek toplumu baskılamaktadırlar. Bir kesim insanımız eğitmenliğine hürmeten ses çıkarmazken. Bir kısım insanımız ise doğru ile yanlışı irdeleme arasında kısılıp kalmaktadır.

Bizim kızıl elmamız “BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KIRK YIL KÖLESİ OLURUM” sözü olsa da burada yanlışın esiri olmayı söylemiyor. Asıl burada söylenmek istenen doğruyu, olması gerekeni her kim derse, her kimden bir tecrübe edinirsek o kişiye saygı duyar onu kırk yıl anmış oluruz.

Velev ki bir insanın normal şartlarda zaten bilinçli yaşadığı kırk yıldır. Buda yirmili yaşlarından başlayıp altmışlı yaşlarına kadarıdır. Kişinin beyni, midesi ve bedeni ile olan barışıklığı kadar uzar ve kısalır bu süreç. Çalışan sağlıklı beslenen ve kendini eğiten biri ise bu süreç uzar; tembel, ayyaş ve araştırıp öğrenmeyen biri ise kısalır hatta hiç olmayabilir de.

İnsan için en kıymetli varlık sağlıktır. Sağlık içinde de en kıymetli varlık akıl ve ahlak sağlığıdır. Kişi bunları yetiştirip doyurmadan taşırsa hafazanallah vardığı sonuç hüsran olur.

En başta insan olmak ve iman ile dolu bir gönülde adil düşünmek, adil davranmak, adil karar vermek çok önemlidir. Özellikle gücü ve yetkisi olanlar bunlara dikkat etmezlerse yüce Allah onları ahirete kadar bekletmezden bin bir türlü ders verir lakin O yaradan da bilir ki onlar bildiklerinden dönmez, gafletten uyanmazlar.

Velev ki uyanmış olsalar o zaman mükafatları da o derece kıymetli olur. Fakat bizler yokluk ile doğduk varlık ile büyüdük. Her geçen gün daha başka yenilik ve güzelliklere gark olduğumuz halde hala uyanamadık. Bilhassa x kuşağı denilen kuşak yani şimdi kırk beş elli beş arası olanlar. Sanki her şeyi biz yaptık gibiyiz.

Sanki her an ve zamanda hakim-hükümran gibiyiz. Oysa geriye dönüp bakarsak ne yetiştirdiğimiz gelecek gençlik ne de toplum içinde elimizde bolca olan imkanı doğru kullandık. Her yanımız harap, her duruşumuz pejmürde. İşimize gelen zamandan cevaplarımız var. İş yürümedi haydi bizden gençlere terbiyesiz, saygısız yaftası. İşimize gelmedi çağa ayak uydurma yeni oluşumları savunma kafası ile nereye kadar gidilir.

Oysa bizler her iki nesil arasında varı da yoku da en iyi bilen ve yaşayanlarız. Bizler mutlaka her zaman ve mekânda en doğruyu ve en adil olanı demek ve uygulamak zorundayız.

Gel gör ki bizler her işi bilen her işten anlayan fakat hiçbir işte uzmanlaşmayan. Hiçbir işi bilip anlatacak kıvama gelmeyenler. Her fırsata da eleştirmeyi bilip bilmeden ucundan biraz duymuşlukla yapmaya çalışıyoruz.

Önümüze gelene hadi oradan diyecek kadar cesaretli, bilmediklerini biliyor kadar dirençli bir kuşak. Ve henüz bilgeliğe erişmemiş, erişme niyeti de olmayan. Her işten bir parça haberdar olup bazen nasıl kullanılacağını da bilmeden kendini her şeyin hâkimi sanan bir kuşak.

Bu dünde olmuştu bugün de vardır. Dün etrafından önce ulaştığı bir kasetçaların profesörü, icatçısı bugün de sosyal medyanın uzmanı gibi davrananlar.

Nezaketin, alçak gönüllülüğün yanından geçmemiş ya da yanına uğramamış. Efendim, buyurun demekten aciz küçük büyük ayırmaktan bıkkın bir kuşak. Yarına hiçbir katkısı olmayan, olamayan aralardan bütün başarıların sahibi endamında yaşamak ve yaşlanmakta.    

Herkes bir mesleğin, bir düşüncenin bilgesi olma gayretinde olursa yarınlar daha etki ve daha bilinçli yaşanırdı. Er kişi bir derdin bilgesi ve düzenleyicisi olursa yarınlar daha kaliteli olur.

Selam, Saygı ve Hürmetle…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.