banner114

TİSKİ Vakfıkebir ilçesi Tarlacık Köyüne içmesuyunu götürdü ama sular alamıyor ya!.. Muhtar Levent Kamiloğlu’nun ifadesi ile “Bize su projesi yaptılar. İyi kötü akan suyumuz bile artık akmıyor” biçiminde bir açıklama yaptı ya… İşte bu gelişmeler Akçaabat Eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen’de bir çağrışım yaptı. Meğer Vakfıkebir, Tarlacık köyü su işinden hep muzdaripmiş. Geçmiş dönemde de Tarlacık köyü için su ihalesi yapan köy hizmetleri yine suyu akıtamamış. Şimdi Şefik Türkmen’in ağzından Tarlacık köyünün su hikâyesini nakledelim.

Şefik Türkmen Anlatıyor: “35-40 yıl öncesiydi. Ben İller Bankası’nda mühendis olarak görev yapıyordum. O tarihlerde köy hizmetleri ‘Tarlacık Grubu’ diye, bir içmesuyu projesini yaptı. Tesis bitti ama vatandaşın suyu akmadı. Sıra yer teslimine geldi. O dönemin muhtarı tesisi teslim almadı. ‘Suyumuz akmıyor’ diyerek, köy hizmetlerine şikâyette bulundu. Bunun üzerine bir müfettiş görevlendirildi. Müfettiş olay üzerinde inceleme yaptı ve İller Bankası’ndan bilirkişi istedi. Bizim kurum da bilirkişi olarak beni yazdı. Yine bir avukat bir ziraat mühendisi daha yazıldı. Yani 3 kişilik bir heyet olduk. Vakfıkebir Tarlacık köyüne gittik. Zor yollardan suyun kaynağına güç bela ulaştık. Bir de baktık ki kaptaş (Depo) yapılmamış. Boruların kimi gömülmüş kimi yüzeyden gidiyor. Yüzeyden gidenlerin çoğunu büyükbaş hayvanlar basarak kırmış. O kadar üzüldüm ki, hata yapmamaya ve su gibi bir meselede yanlışa düşememeye dikkat ettim. Oraya giderken yanıma metre almamıştım. Yolu adımlayarak, bölgeye ne kadar hiç bölgeye boru döşenmediğini, ne kadar borunun yüzeyden gittiğini adımlarımla tespit ettim. Raporuma da böyle kaydettim. Raporu teslim ettik. Bir süre sonra, ‘müfettiş çağırıyor’ dediler. Müfettişin yanına gittiğimde, yanında o işin kontrolü ve yer teslimi yapanlar da vardı. Müfettiş, kontrole benim raporumdan pasajlar okuyor ve ne diyeceğini soruyor. Kontrol, ‘Müfettiş Bey çok işim vardı. Hiç gidemedim.’ diye ifade veriyor. Yer teslimi yapanlar da hiç gitmemiş. Yani hiçbiri suyun kaynağına ve boruların güzergâhına gitmemiş.  Masa başında oturup, imza atmışlar. Ne yazık ki o dönemde böyle işler çok olurmuş.

Ali Bey, bunlar ibretlik işlerdir. Türkiye’de bir dönem işler hep böyle yürürdü. Olan vatandaşa olurdu. Nitekim daha sonra öğrendim ki ne kontrollük yapanlar ne de yer teslimi yapanlardan kimse ceza almamış. Şimdi, sizin aynı köyle ilgili haberlerinizi ve hassasiyetinizi okuyunca ben de bu hatıramı anlatma gereği duydum. Dileriz Türkiye tekrar o günlere geri dönmez.”

Akçaabat Belediyesi Eski Başkanı Şefik Türkmen’i bütün Trabzon tanır. Devletin kör kuruşunun bile hesabını dikkate alan ve arkasında hiçbir yanlış bırakmamayı önemseyen bir belediye başkanı. Bunun içindir ki Trabzon siyaset tarihinde en uzun süre başkan olabilmeyi başarmış ve ilçesine adını yazdırmış bir başkan. Türkmen tam 30 yıl belediye başkanlını yaptı. 

Türkmen’in açıklamalarından yola çıkarak neler söylenebilir: TİSKİ Genel Müdürlüğü Vakfıkebir Tarlacık köyü için içmesuyu ihale ediyor ama suyu akıtamıyor. Muhtar ‘suyumuz akmıyor’ diyerek, feryat ediyor. TİSKİ’ye gidip dilekçe veriyor. Ama bir sonuç alamıyor. Bir gazete köyün ve köylünün hukukunu ve su gibi aziz bir keyfiyetin önemini defalarca yazıyor. AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanının çıtı çıkmıyor. Peki ya siyasiler! Hani milletvekilleri? Onlar da duymuyor. Duymuyorlar çünkü duyarlarsa konuşmaları gerekecek!Konuşurlarsa parti zarar görecek! Partinin zarar görmesinden ise Tarlacık köylüleri su içmeyi versinler. Ya da TİSKİ’den önce vaziyet nasılsa o hale dönsünler.

AK Parti, muhalefet belediyelerin iş yapmamakla eleştiriyor. AK Partili Belediyeler ise en doğal görevlerinden biri olan su akıtma işini bile sorun haline getiriyor. Bakalım Tarlacık köyünün içmesuyu sorunu ne kadar devem edecek!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kenan 4 hafta önce

Güzel tespitler. Keske çok okunsa bu yazı.

Avatar
Yuttaş 4 hafta önce

Ihaleler yandaşlara gidince suyun akmaması normaldir kimseden ses çikmıyor ya chp li olsaydi oranin belediyesi yalakalar bak nasıl baş haber yaparlardı bu haberi hey benim memleketim kimlerin eline kaldı köye bile su getiremeydn bir belediyeden ne olur bir cacık olmaz malesef yazıkkkkk

Avatar
Özdinc öncü 3 hafta önce

Ömür boyu devam eder, büyükşehir diye kandırıldık Beşikdüzü adacık mahallesinden yeni boru hatları yapıldı yapılırken takip ettim aynen borular anlatıldığı gibi döşendi aynı sorunlar buradada çıkacak, ayrıca suyumu bağlayın diyorum para vereceksin diyorlar, havalarını alacaklar, şu anda eski borudan hizmet alıyorum, aynen tiski tam bir rezalet para para para başka bir şey yok