banner114

Helal kazanmak bereketlidir. Herkesin harcı değildir bereketli kazanmak, helal kazanç sağlamak. Herkes çalışır bazen de gecesini gündüzüne katar çalışır fakat her zaman yoklukları derinlemesine yaşar.Bu yokluk ve sıkıntıların sorgulamasını hiç yapmaz. Yaşanan bütün zorluklar bir isim koyar o isim hep işverenin hatası olur. İşyerinin eksikliği olur, çevredekilerin nazarı, birilerinin kıskançlığı ve çekememezliği olur.

Kazandığını tutamamak ve hiçbir derdine fayda sağlayamamak ise çalıştığında birilerinin gözü var diyerek kendini kandırmaya yönelmesidir.

Oysa işveren çalışmadığında verdiğini sorar, hakkıyla çalışana verdiğini sormaz. Kim kenar köşeden, zamandan, malzemeden çalarsa elbette o zaman işveren verdiğinin hesabını yapar. Siz ne zaman işinize sahip çıkmaz kollamazsanız işte o zaman etrafınızda olanlar işinizi maaşınızı konuşur.Siz ne zaman zamandan, malzemeden çalarsanız işiniz hakkında olmayanı konuşursanız o zaman insanların nazarına gelir.

Herkes kendi işine bakarsa ve o iş için elinden geleni yaparsa, çalmadan helal kazanç sağlarsa o zaman kazanılandan fayda görürsünüz.İşçi gün içinde çalışmaz ve işini aksatarak fazla mesaiden fazla para kazanmaya yönelirse aldığı maaş ne kadar çok olursa olsun asla yetmez ve bereketli olmaz.İşveren kazancını helal etmek için çaba göstermez ve daha çok kazanayım diye işini noksan ederse, ürettiklerine, sattıklarına hile eklerse. Kazancı hiçbir zaman fayda sağlamaz daima noksan kalır. Hep bir yerlerde eksik olur ve o eksik hiçbir zaman tamamlanmaz.

Bir de işçinin zamandan, malzemeden, emanet ettiklerinden çalması sahip çıkmaması onun kazandığına haram olarak sirayet eder. Birde günümüzde işçi yediği, içtiği, yattığı ve en önemlisi yarınına lazım olan sigortasını hiç düşünmez.Bunlar onun için işyerine gider değildir. Aldığı maaşın ve satılanın hesabını yaparak bir karşılaştırma yapar ve ben işyerime kazandırıyorum havasına girer. Oysa işyerine gideri bunların çok çok üzerindedir.

Sözün özü işçi, işveren kim olursan ol eğer yaptığın işte bir haksızlık yapıyorsan kazandığından hayır göremezsin.

Haksızlık değerlendirmesi kişinin çıkarına değil işin ve müşterinin ihtiyacına verilecek en faydalı ve en düzgün iş sonucudur.

Bu değerlendirmeyi ne işveren ne işçi yapamaz. Müşteri eğer çalışanın ürettiğinden memnun değilse ve bu memnuniyetsizlik işveren ile işçiden kaynaklı ise ki başka sebebi yoktur. O zaman her iki tarafında kazancı sorgulanmalıdır.

Kişi kendini işinde sorgularken taraflı sorguluyorsa, kendi çıkarlarını öncelikli gözetiyorsa o kazanç mutlaka haramdır.

“HARAM’IN BİNASI OLMAZ” haram kazanç elde edenler bir arpa boyu ileriye gidemezler. Çocuklarının haram kazancına göz yumanlar hiçbir zaman çocuklarından fayda göremezler. İşçilerinin haram işine göz yumanlar işçilerinden ve işlerinden hiçbir zaman fayda göremezler.

Bir damla haram bin deryayı mundar eder. Bir daha o deryalar asla eski haline gelmez, gelemez. Haramdan arınmak zordur. Bir dilim haram bir nesli, bir nesil, bir sülaleyi, bir sülale bir köyü, bir köy, bir kasabayı bir kasaba bir şehri bir şehir bir ülkeyi bitirir.

“HARAM BEDEN SAĞLIĞINI TÜKETİR”.Kazancınızın helal, sevginizin çıkarsız, sağlığınızın kusursuz olması dileği ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.