banner114

SORU: Siyasi partilerin birbirleriyle olan münasebetlerini nasıl buluyorsunuz?

CEVAP: Çok partili siyasi hayata girmeden önce de kötüydü. Şimdi de kötü. Siyasi dokunulmazlığına güvenerek her türlü hakareti birbirlerine yapıyor. Her gün ayrı bir çekişme ve kavga var. Nezaket asıl kurallarını milletin gözü önünde hiçe sayıyorlar. Muhalefet çok hırçın. İktidar da ondan aşağı kalmıyor. Halbuki iktidarın daha hoş görülü ve makul hareket etmesi gerekir. Yalan ve iftiralara karşı hukuk yolu zaten çalışıyor. O halde neden hakaret yolun gidilsin. Batıdaki iktidar ve muhalefet ilişkileri en güzel örnektir.

SORU: İKTİDARIN DIŞ SİYASETİNİ Nasıl buluyorsunuz?

CEVAP: Türkiye’deki dış siyaseti iktidar ve muhalefet partileri belirlemiyor. Bir bakıyorsunuz “ARAP BAHARI” adı altında bir harekat başlatılıyor. Komşu ülkelere ”DOMİNO” etkisi yapıyor. Bütün Arap ülkeleri ve komşuları ister istemez etkileniyor. Nitekim Suriye ve Irak olaylarına istemediğimiz halde katılmak zorunda kaldık. Ama tüm muhalefet partileri:”ne işimiz vardı Suriye’de “deyip ucuz politika yoluna sapıyor. Bir kısım insanları da inandırıyor. İktidarı yıpratmak, bitirmek için bütün yolları mübah sayıyor. Şayet Suriye olaylarına tedbir alıp 40km.derinliğinde güvenlik şeridi oluşturmasaydık çarpışma alanını sınırlarımız içinde yapacaktık. Yapılan üç başarılı harekatla hem bu tehlikeleri önledik ve hem de Türk askeri gücü ve başarısını dünyaya gösterdik. Bu durum Mavi Vatan, Münhasır Bölge ve Libya ile Azerbaycan için de geçerlidir. Gerçekten ordumuz buralarda destan yazmıştır. Dün de ordumuz destan yazacak durumdaydı. Ancak ABD nin FETÖ örgütünü başımıza bela etmesinden sonra ordu içinde çıkan vatan hainleri yüzünden Türkiye büyük bir deprem geçirmiştir. Çok şükür milletçe bu badireyi en az zararla atlattık. Dış siyasette iktidarın en küçük yanlış bir adımı olmamıştır.

SORU: İTTİFAKLAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR?

CEVAP: Sistem değişikliğine gidildikten sonra %50+1 çoğunluğunun sağlanması zorlaşmıştır. Bunun sonucu siyasi partiler ittifaklar oluşturma ihtiyacını duymuşlardır. Ancak ne var ki PKK terör örgütünün temsilcisi HDP ile ittifaka gidecek partilerin sorgulama ve yargılamasını bu millet yapacaktır. Çünkü 40 yıldır bunlarla savaşarak şehit olan 35 bin vatan evladının acısı bu milletin yüreklerinden çıkmamıştır. Onunla işbirliği yapıp, ittifak kuran partiler de aynı suçu  kabullenmiş sayılacaklardır. Siyasi rakibini devirmek için eli kanlı terör örgütünün temsilcisi bir parti ile işbirliğine gitmek vatana ve millete yapılacak en büyük ihanettir.

SORU: PİYASALARIN KONTROLÜ NASILDIR?

CEVAP: Piyasalar maalesef kontrol altına alınamıyor. Esnaf istediği zaman, istediği kadar zammı koyuyor. Bir haftadaki fiyat, ikinci haftada zamlanıyor. Yerel yönetimler esnafı sıkmamak adına işi gevşek tutuyor. Serbest piyasa uygulaması adı altında esnaf kendilerini serbest sayıyorlar. Yıllardır çıkarılması istenen HAL YASASI bir türlü çıkarılmıyor. Üreticinin elinden alınan sebze ve meyve, tüketiciye on kat fazlasına satılıyor. Her döviz fiyatı artışında mallara zam yapılıyor. İlgisini anlamak da mümkün değil.

SORU: HÜKÜMET TASARRUF TEDBİRLERİNE RİAYET EDİYOR MU?

CEVAP: Bence hükümetin en yumuşak karnı budur. Söylemde tamam, ama uygulamada bu yok Türkiye’de her sahada yapılan israf iki Türkiye’ye yeter. Bütçe dışı harcamalar, bütçe disiplinini bozuyor. Bulunmaz Hint kumaşları gibi geçmiş dönem siyasetçilerine, bürokratlara iki üç yerden maaş sağlanıyor. Asgari ücretliler ile emeklilere bakan yok. Böyle sosyal adalet sağlanabilir mi? Bana göre iktidarın en çok aldığı tepki de budur. Bu durum iktidarın başına dert açabilir.2023 seçimlerinde bunu halka izah edemez. Yerel yönetimler kendi başlarına devlet içinde devlet. Hesap verme endişeleri yok. Hala köylerde stabilize yollar varken, şehir merkezlerine yatırıma devam ediliyor. Şehir merkezlerinin cazipliğine kapılan vatandaşlar köyünü, ahırını kapatıp şehre iniyor. İkametgah dengeleri bozuldu. Şehirler yol geçen hanına döndü. Giden belli değil, gelen belli değil. Resmi dairelerde lüks araba hastalığı almış başını gidiyor. Resmi binalar lüks tarzda yapılıyor. Hele iç donanımları göz kamaştırıyor. Daireden içeri giren köylü vatandaşlar ayakkabılarını çıkararak içeri giriyor. Biz bu şatafatı henüz hak etmedik.

SORU: SİZCE BU SORUNLAR NASIL AŞILABİLİR?

CEVAP: Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi, halkı söz sahibi yapmalı. Demokrasi rayına oturtulmalı. Seçim ve Siyasi Partiler kanunları 2023 seçiminden önce hayata geçirilmeli. Demokrasinin ayağından gülleler atılmalı. Demokrasiye işlerlik kazandırılmalıdır. Vatandaşın seçme hakkı gasp edilmemelidir. Bu konulara hassasiyet gösterilmezse 2023 seçimlerinin iktidara şans getirmesi zor görünüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.