banner114

Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (97-Kadir)

“Bin aydan daha kıymetli değerli olan bu gecenin hikmeti nedir?” diye sormadan insan edemiyor. Akleden kişi düşünmeye başlıyor, bu gece neden bu kadar değerli diye. Ben de bu soruyu kendime sormadım desem yalan olur. Bulduğum cevabı ve zihnimden geçenleri sizlerle paylaşıyorum.

Kadir, sözlükte, hüküm, şeref, güç, yücelik gibi anlamlara gelir. Dini literatürde, “leyletü’l kadr” şeklinde Kur’an-i Kerim’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır.

Bu gece kuran-ı kerimin doğum gecesidir. Yüce yaratıcımızın insanı muhatap aldığı, sözlerini insanlıkla buluşturduğu ilk gecedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sa.)e vahyin inzal olduğu ve peygamber olarak doğduğu ilk gece de diyebiliriz. Allah’ın ayetleriyle yeryüzünün ve insanlığın buluşmaya başladığı gece olmasından ötürü çok değerli ve kıymetli olduğu anlaşılmaktadır.

Müminler değerlerini Kur’andan alırlar, onları değerli kılan rablerinin öğütlerine bağlılıklarının ve sadakatlerinin ne ölçüde olduğudur. O kitap ki kalplere şifadır, O bir öğüttür, herkesin anlayacağı apaçık anlaşılır olarak vahiy yoluyla bu gecede indirilme yolculuğuna başlamış yirmi üç yıl sürecek olan kurtuluş reçetesidir.

Kur’an direk yaratıcının hitabına muhatap olmak demektir ve muhatap olan kim ise onun hayatına direk etki eden saadet kaynağıdır. Anlamadan hatmetmekten daha ziyade anlayarak okunan ve hayata taşınan hayatın merkezine konulacak hayat kitabıdır.

Kur’an’ın bu gecede inmesi insanlığı karanlık bir ortamdan aydınlığa çıkaracak olan bir zaman diliminin de başlangıcıdır. Ramazan ve kadir gecesini anlamlı kılan Kur’an’ın mutlaka insanlık tarafından anlaşılması gerekliliğidir. Kuran anlaşıldığı ölçüde değer üretir, insanı daha yararlı ve anlamlı bir hale getirir. Yani daha açık bir ifadeyle Müslüman, Kur’an’ı anladığı ve yaşadığı kadar Müslümandır.

Kur’an ayı olan bu ayda insanoğlunun gerçekleri görmesine fırsat verilerek, insanlığını en iyi şekilde inşa etmesine yardımcı olmaktır. Rableri tarafında hayatlarının Kur’anla buluşmasına imkan verildiği gecedir.

Ramazan ayı ve kadir gecesiyle peygambere vahiyle gelen kutlu mesajın amacı ise; Müslümanlar için yeniden dirilme, yenilenme ve kendini onarmadır. Tabiri caizse araçlarımızı yıllık bakımlarını yaptırıp yeniletmemiz ne ise ramazan da Müslüman kişiler için o dur.

Kadir gecesi, İslam güneşinin, Kuran meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Eğer dinimizde kandil kutlayacak isek işte kuranda bahsi geçen tek gece budur. Bunu kutlamak gerek. Bu kutlama da rabbi zikretmek gönderdiği mesajları anlamak ve anlamlandırarak hayata  geçirilen bir gece olmalıdır.

Rabbimizin buyurduğu gibi sema kapıları tan yeri ağarıncaya kadar açık olduğu meleklerin inip inip durduğu samimi yapılan duaların kabul edildiği dua yapan ellerin geri çevrilmediği, isteyene istediğinin verildiği bir gece olarak bizlere bildirilmektedir. Bu açıdan da önemi vurgulanmaktadır.

 Bu gece, kalbi Kur’an nuru ve peygamber müjdesi ile parlayan, alnı secde izleri ile nurlanan müminler için af ve mağfiret gecesidir.

Rabbimiz bu gecenin önemine vurgu yaparken vahyi kuşanacak olan bizler bu geceye ne kadar hazırız sorusunu kendimize sormamız gerekir. Bu gecede inen melekleri evlerimizde ne ölçüde ağırlayabiliriz. Nelerden hoşnut olurlar, istediklerini onlara ikram edebilir miyiz?.. gibi bu soruları kendimize sorarak cevaplar bulmamızda yarar var.

Rabbim bu gecede hakkı, hakikati, adaleti, ahlakı, erdemi, fazileti, iyiliği ve kötülüğü fark etmemizi, günahtan kaçınıp hayırlara yol olmayı, bu gecenin müjdesi olan hayat kitabı Kur’anı anlamayı ve anladığımızı hayatımıza taşıma şuurunu bizlere nasip etsin…  Kalın sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.