banner114

Teknokentlerin  sıkıntılarını  kürsüye taşıdı

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs 28 Ocak TBMM oturumunda, teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifine yönelik konuşma yaptı. Örs,

Teknoloji firmalarının sıkıntılarına değinerek her manada desteklenmesi gerektiğini belirtti.

TİCARİLEŞMESİ GEREKMEKTEDİR

Milletvekili Örs, teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışma yürüten firmaların satış yapıp ticarileşmesi gerektiğini söyledi. Örs, “Bugün ülkemizde faaliyette olan teknoloji geliştirme bölgelerinde ARGE ve inavatif çalışmalar yürüten firmalar büyük oranda genç girişimcilerin kurduğu teknoloji tabanlı startup ve spinoff firmalarıdır. Bu firmalar her ne kadar ARGE desteği alarak projeleri gerçekleştirmiş olsa da bu firmaların yaşaması ve sürdürülebilir bir büyüme gösterebilmesi için mutlak surette satış yapabilmesi yani ticarileşmesi gerekmektedir. Bu firmalar geliştirdikleri ürünleri piyasaya arz ettiklerinde karşılaştıkları ilk sorun pazarlama sorunudur. Öncelikle kamu ve yerel yönetimler ARGE aşamasında destekledikleri genç girişimcilerin ürünlerinin kullanıcısı olmalıdır. Alımlarda bu genç girişimcilerin ürünlerine öncelik vermelidir. Teknolojiyi geliştirme bölgelerinde startup ve spinoff firmaları tarafından geliştirilen bir çok ürün portatif olarak kalmaktadır. Çünkü projeyi geliştirenin yatırım yapacak gücü yok. Dolayısıyla bu firmalar yatırım desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Yatırımcılar ile görüşüyorlar ama maalesef güvenilir bir yatırım ortamı yok. Çünkü yatırımcı tedirgin, geleceğini göremiyor.”sözlerini kaydetti.

PARAYI VERİR DÜDÜĞÜ ÇALARIM

Girişimcinin proje fikri ve yaptığı çalışmaların yatırımcının gözünde ekonomik bir değer taşımadığı üzerinde duran Örs bu durumun genç girişimcileri olumsuz yönde etkilediğini aktardı. Örs, “Hep yatırım meleği diyoruz ya siz bir de genç girişimcilere sorun bu yatırım meleklerini birde onlar anlatsınlar. Çünkü burada da sıkıntılar var. Birçok kez yatırım meleği parayı ben veririm düdüğü ben çalarım anlayışında maalesef. Yani girişimcinin proje fikri ve yaptığı çalışmalar yatırımcının gözünde ekonomik bir değer taşımıyor. Yani sonunda olan yine genç girişimciye oluyor. Değerli arkadaşlar ARGE projelerine sağlanan desteklerin birçoğunda proje başlangıcında ön ödeme yok. Firmalar başlangıçta harcamaları kendileri yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum birçok firmanın bu desteklere başvurmasına engel olmaktadır. Başvuranlarda geri ödemelerde gecikmeler yaşandığında büyük zorluklar yaşamaktadır. Hatta başlangıç aşamasında gelecek desteğe güvenerek kredi kullanmışsa durum daha da vahim bir hal almaktadır. Bunu da görmezden gelmeyelim. Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren girişimciler zaman zaman bölgelerden yeterince hizmet alamadığından yakınmaktadırlar. Peki, bu firmalara kim hizmet verecektir. Tabi ki yönetici şirket. Peki, bu hizmeti kimlerle verecektir. Tabi ki nitelikli personel ile. Ancak Ankara’nın doğusundaki şirketlerin bölge yöneticilerinin birçoğu bölgenin yönetimi ve işletilmesi anlamında ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Özellikle bu süreçleri bilen, tecrübeli, yetenekli ve yeterli sayıda personel istihdam eden yönetici şirketlerin mali yapılarına göre gruplandırılarak özellikle nitelikli personel istihdamına yönelik desteklenmesi için yeni düzenlenmeler yapılmalıdır. Teknoloji geliştirme bölgelerinin artmasıyla birlikte bu bölgelerde faaliyet gösteren girişimci firma sayılarının arttığı düşünülürse bu bölgelerde hizmet verecek nitelikli personel ihtiyacının da arttığı da bir gerçektir. Bu sebeple bakanlığın istihdam edilen personele sertifikalı uzman personel eğitim vermelidir ” ifadelerini kullandı.

 KİRA ÖDEMELERİ TAMAMEN KALDIRILMALIDIR

Birçok teknoloji geliştirme bölgesinde kira ödeme zorluğunun ortadan tamamen kalkması gerektiğini söyleyen Örs, “Birçok teknoloji geliştirme bölgesi hazine arazisi üzerine kurulmuştur. Bu arazilerde bulunan tekno kentler hazineye kira ödemek durumundadır. Bu konuda da yönetici şirketlere belli oranlarda istisnalar sağlanmış olsa da bu durum zorlukları ortadan kaldırmamaktadır. O yüzden kira ödemeleri tamamen kaldırılmalıdır. Böylelikle yönetici şirketlerin işletme maliyetleri azalacak ve bu durum bölgede faaliyet gösteren girişimcilere de olumlu yansıyacak. Firmalarında şikâyetçi olduğu yüksek kira sorunu azalmış olacaktır.”diyerek konuşmasını noktaladı.

Haber: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.