banner114
banner146
banner122

Öncelikle bilinmelidir ki, yapıcı, kamu yararı amacı taşıyan değerlendirmeler kıymeti haizdir. Ayrıca basının iftira, yalan ve hakaret içermeyen ağır eleştiri hakkına da saygı duymaktayız.

Ne var ki Gazetenizin 16 Mart 2020 tarihli nüshasında Ali Öztürk’e ait köşe yazısında ortaya atılan iddiaların tamamı gerçek dışı olup, yazar basın görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktadır.

“..Tam 3 başörtülü daire başkanını görevden aldı.” şeklindeki ifade kesinlikle art niyetli ve kasıtlıdır. Görevden alma ve diğer iddiaların hepsine cevap verilmiş olmasına ve tekzip gönderilmesine rağmen “başörtülü” oldukları için görevden alındıklarında kötü niyetli olarak ısrar edilmektedir. Herkes bilmektedir ki görevden alma işlemlerinin bir inanç veya başörtüsü veya bir ideoloji ile ilgisi bulunmamaktadır. Aksi yöndeki iddia büyük bir yalan ve iftira olacaktır.

Ayrıca eşi başörtülü olan TİSKİ Genel Müdürü için “… Cuma saatine toplantı koyan Genel Müdür atadı.” Şeklindeki gerçek dışı iddia ve isnatlarla habercilik ilkeleri ve etik kurallarına aykırı davranılmıştır. Bu konuda açıklama yapmak durumunda bırakılmaktan haya ve imtina ediyoruz. Bu husus yargı yoluna başvurulmak suretiyle dava konusu edilecektir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “… Ben AK Partili kadrolarla çalışmak zorunda değilim….” veya bu anlama gelebilecek hiçbir açıklaması bulunmamasına rağmen bu iddia ve haber gerçek dışı olup gazetecilik meslek ilkelerine aykırılık teşkil etmesi yanında Trabzon Büyükşehir Belediyesi kurumsal kimliğine de zarar vermeyi amaçlamaktadır.

Köşe yazısında belirtilenin aksine haberde adı geçen kitaba ilişkin herhangi bir sayı ve bedel konuşulmadığı gibi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Günebakış Gazetesinden herhangi bir isim altında bugüne kadar kesinlikle hiçbir kitap da satın almamıştır.

Gazetecilik meslek ilkelerinden olan gazeteciliğin özel amaç ve çıkarlara alet edilmemesi ilkesini önemli buluyoruz. Ayrıca milli ve manevi, ulusal ve yerel değerler ticarete konu edilmemelidir.

Bir yıldır Günebakış gazetesine birçok kez tekzip gönderilmiştir. Bazen de Gazete, yapılan yanlış haberleri görüp kendiliğinden düzeltmiştir. Elbette basının eleştiri hakkına sonuna kadar saygı duyuyoruz. Ancak bundan sonra iftira ve yalan haberlere karşı hukuki yollara başvuracağımızı belirtmek isteriz.

Anılan yayın hakkında, göndermiş olduğumuz yukarıdaki metnin tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 (üç) gün içinde makalenin/haberin yayımlandığı sayfada aynı puntolarla hiçbir ekleme ve düzeltme yapılmaksızın yayımlanmasını hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla talep eder, aksi halde yasal yollara başvuracağımızı bildiririz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.