banner114

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu belediye konutu adı altında yapılan villa tartışmalarına noktayı koymuş. Önceki gün bize gönderdiği mesajda bizi mahkemeyle tehdit eden Başkan Zorluoğlu dün aynı tartışmayı gündeme taşıyan bir internet sitesine nezih ifadelerle “Belediye konutu düşünmüyorum” demiş. Ardından neden düşünmediğini dile getirmiş. Zannedersiniz ki Başkan hakikaten bu kadar hassas!.. Şimdi önce Sayın Başkanın bu konudaki açıklamasına yer veriyoruz. Sonra analiz edeceğiz.

 “Bizim önceliklerimiz arasında şu anda bir başkanlık konutu meselesi yoktur. Böyle bir proje bir düşünce gündemimize hiç gelmemiştir. Böyle bir düşüncemiz hiç olmamıştır.  Başkanlık konutu meselesi gündemimize hiç almadığımız bir konudur. Çünkü bu şehrin öncelikleri var, bu şehirde yarım kalmış bitirilmeyi bekleyen bir sürü mesele var.  Bu meseleler dururken başkanlık konutunu gündemimize almak, böyle bir çalışma içerisine girmek doğru olmaz. Tabi ki birileri yapılmasını, Belediyenin böyle bir konuta ihtiyaç duymasını Trabzon’a böyle bir konutun yakışacağını gündeme getirip konuşup tartışabilir. Şehri adına, şehrinin belediyesi adına bunu isteyebilir. Ancak önceliklerimiz dururken şu anda biz gündemimize böyle bir konuyu alamayız. Bizim yapmamız gereken bir Terminal Projemiz var, Gülcemal Projemiz var, Beşirli’de çözmemiz gereken bir atık sorunumuz var, trafik sorunumuz var. Bunun gibi halkımızın da öncelikle çözmemizi istediği sorunlar dururken, bizler bu sorunları çözmek adına kaynak ararken, Başkanlık konutunu gündeme alıp, bütçemizi ince eleyip sıkı dokuduğumuz bir dönemde böyle bir projeye yönelmek doğru olmaz.”

Başkanlık açıklaması gerçeği yansıtmıyor. İki açıdan yansıtmıyor. Birincisi bir yıl önce gündemlerinde vardı. Tepkiler üzerine geri adım atıldı. Zaten ilgili internet sitesi de başkanı bu nedenle cesaretli olmaya çağırdı. Başkanın bizzat şu açıklaması kayıtlarda yaşıyor. “Böyle bir fikrimiz vardı ancak vazgeçtik.”

İkincisi sayın başkan kendince öncelikleri olduğunu söylüyor. Bu öncekilere saygı duyuyoruz ancak kaynak sorununda bütçeyi ince eleyip sık dokudukları olayına kesinlikle katılmıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı gerçekten israftan kaçınmadığı gibi kamuoyuna karşı şeffaf davranmıyor.

1- “Başkan denizi görmeli” gerekçesiyle 6 yıllık belediye binasında 6 milyonu aşan bir tadilat yapılıyor. Şu ortamda bu Allah’a reva mıdır? İhalenin kaça verildiği, nelerin yapılacağı belli değildir. Sokakta daire başkanlarına banyolu odalar yapıldığı iddia ediliyor. Bunlar gerçek midir? Doğru değilse neden şeffaf davranılmıyor. Bütün şehir bu olaydan rahatsız. Başkan Murat Zorluoğlu reklamla beslediği medyayı arkasına takıp neden tadilatı gezdirmiyor?

2-Bu şehirde her ay bir festival türü etkinlik yapılıyor. Esnaf siftah yapamazken belediye paraları festivallere gidiyor. Başkan Murat Zorluoğlu şeffaf davranıp bugüne kadar belediye şirketlerinden hangi festivale kaç lira verildiğini açıklayabilir mi? Son festivale 600 bin lira ödenmiş. Bu doğru mudur? Doğruysa ihale hangi şirkete verilmiş? Bütün bunlar kamuoyuna açıklandığında işte o zaman biz de Başkan Murat Zorluoğlu’nun “Bütçemizi ince eleyip sıkı dokuduğumuz bir dönemde…” ifadelerine inanırız.

Bugünkü yönetimin büyük oranda ranta dayalı bir yönetim tarzı sergilediği bütün kentin ortak kabulü haline gelmiştir. Bu nedenle başkanın israftan kaçınıp tasarruf ettiği iddiaları bize göre gerçekle örtüşmemektedir. İlerleyen günlerde Büyükşehirin büyük israflarına yönelik bir listeyi yine bu sütundan kamuoyu ile paylaşacağız.

3-Çözülmesi gereken projeleri sayarken trafik sorununa değinmiş. Trafik sorunu deyince başkanın aklına dönüşüm geliyor. Dönüşüm ise paraya taalluk eden bir mesele… Akçaabatlı şoförlere “Ya 14 kişi otobüse ortak olursunuz ya da sizi hattan atarım” deyip şu dönemde 80’er bin lira borçlanmaya zorlamak trafiğe çözüm aramak mıdır? Konuşulunca da “Muhatabı biz değiliz” deniyor. UKOME kararı ortadayken muhatabı biz değiliz demek ne biçim yönetme biçimidir?

Kunduracılar Caddesi Pakistan sokaklarına benziyor. Alınacak bir kararla bütün mesele çözülebilir. Ancak 1.5 yılda trafiğe ilişkin tek karar alınmadı. Hangi trafik çözümünden bahsediliyor?

Sonuç olarak Başkan Zorluoğlu’nun başkanlık konutunu (Villasını) gereksiz bulmasını tebrik ediyoruz. Ancak “tasarruf ve kılı kırk yaran bütçe” söylemlerinin Büyükşehir gerçeğini yansıtmadığını kaydediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.