banner114

AK Parti Trabzon il Başkanı’nın basına açık soru-cevap toplantısına davet alınca biraz şaşırdık. Kendimiz adına değil… Başkan Mumcu adına… Yani şartlar hiç de kolay bir basın toplantısını çağrıştırmıyordu. Mega projeler ya ertelenmiş veya durmuş… Büyükşehir perişan… Partinin yaptırdığı anketlerde (Mayıs ayı anketi)  yüzde 55’lere inmiş bir tablo… Yatırım Adası Projesi’ni takip ettiğimiz için hem bilgi sahibi olmak hem de izlemek üzere toplantıya katıldık.

1-Yatırım Adası tam 8 yıldır konuşuluyor ve hala programa alınmadı.

2-Demiryolu ve Güney Çevre Yolu zaten gündem dışı kaldı.

3-Hafif raylı sistem sözü verilmesine rağmen hiçbir adım atılmadı.

4-Dere yatağına yapılan terminal vakasında şehir bir yanda Büyükşehir diğer yanda…

5-TİSKİ tıpkı Deli Dumrul gibi… Abone olmayana bir şey yok, abone olana ceza kesiyor.

6-İŞKUR Rize’ye 500, Trabzon’a 250 istihdam onayı veriyor.

7-Havalimanı ikinci pisti ya da yeni havalimanından ses yok.

8-TMO fındığı üreticiden değil, toptancı üzerinden almaya başlamış.

9-Pandemi döneminde ve tasarruf tedbirlerinde festival yapmak doğru mu?

10-Şalpazarı Belediye Başkanı fabrika basıp şapka toplayıp sokakta yakıyor.

11- Kanuni Bulvarı 2020 sonunda bitecekti. İnşaatı durdu.

Bütün bunlar toplantıda gazeteciler tarafından AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu’ya yöneltilen sorular. Başkan Mumcu acaba nasıl cevap verecekti? Nasıl bir yol izleyecekti?

                                                 ***

Mumcu inandığı ve bildiği kadarıyla cevap verdi. Belki biraz da teşkilat dengelerini gözeterek. Bunca olumsuz maddeler karşısında hem vekiller hem Büyükşehir Belediye Başkanı ile karşı karşıya gelmemeye dikkat etti. Hal böyle olunca, gerçekler ters yüz edildi. Bir anlamda vaziyet idare edildi. Şimdi madde madde cevapları sıralayalım…

1-Yatırım Adası: 8 yılın sonunda proje yanlışlığı iddia edilerek ertelenmesi yönünde bir tavır sergiledi. Halbuki TTSO, Yatırım Adası’nın 2022 Yatırım Programı’na alınmasını bekliyor.

2-Güney Çevre Yolu ve demiryolu projeleriyle ilgili sadece “Biz de çok istiyoruz ama henüz aldıramadık.” diyebildi.

3-Hafif raylı sistemin gereksizliğini savundu. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 seçimlerinde söz vermişti. Buna rağmen İl Başkanı Mumcu, ‘Gereksiz ve ihtiyaç yok’ dedi. Kendilerine ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz verdiği bir projeyi tartışıyor olmaktan ve olumsuz görüş beyan ettiğinizin farkında mısınız?’ diye hatırlattığımızda ise ‘Biz sadece beyin jimnastiği yapıyoruz. Tartışıyoruz’ cevabını verdi.

4- Dere yatağına yapılması planlanan terminalle ilgili ‘Yer seçimi doğru. Başka yer mi var? Varsa önerin oraya yapalım. Üstelik Trabzon’un bütün ilçeleri dere yataklarına kurulu’ görüşlerini savundu. Bütün ilçeler dere yataklarına kurulmuşsa ve bu yanlışsa… Yıllardır bu yanlış yapılıyorsa yanlışa devam etmek mi gerekir? Bu nasıl bir savunmadır. Kaldı ki iklim değişikliği uyarısı sürecince ve peş peşe uyarılara rağmen…

5- TİSKİ konusunda gerçeği gizleyemedi. ‘En çok şikayeti AKSA’dan, daha sonra TİSKİ’den alıyoruz’ diyebildi. Her ne kadar TİSKİ, AKSA’nın önüne geçse de… Hakikatin bu kadar söylenebilmesi bile önemliydi.

6-İŞKUR’un Rize’de 300 okula 500 personel, Trabzon’da 650 okula 250 personel vermesi olayından rahatsız olduğunu ve ilgili yerlere ilettiğini söyledi. Sonuç alamayacağını… Böyle bir irade olmadığını biliyorduk. Buna rağmen ‘yanlıştı’ demesini bile önemsedik.

7-Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’ın fabrika basıp, şapkaları toplayıp yakmasına da yanlış dedi. Bu ahval zaten AK Parti’nin ilkeselliği ile ilgiliydi. Başka türlüsünü diyemezdi.

8- Trabzon Havalimanı pisti yetersiz. İki dönem önce taahhüt edilmesine rağmen hiçbir adım atılmadı. Aynı tarihte Rize için verilen havalimanı sözü yerine geldi. Trabzon hala bekliyor. AK Parti İl Başkanı ‘çalışıyorlar, yapılacak’ dedi. Kim nasıl çalışıyor? Nereye planlandı? Ne zaman başlanır? Bir şey demedi.

9- TMO, fındığı üreticiden değil, tüccarlardan alıyor. Üreticinin ürününü ‘yeterince kurumadı’ diye geri çeviren TMO ‘aynı fındığı toptancıdan alıyor’ iddiaları karşısında TMO’nun yanında yer aldı. Konuyu TMO’ya sorduğunu belirterek aldığı cevabı okudu. Bir gazetecinin ‘gidip gördünüz mü? İncelediniz mi?’ sorusuna ise ‘gitmedim, gideceğim’ cevabını verdi.

10- “Kanuni Bulvarı bitecekti. Halbuki çalışma durdu. Ne diyorsunuz?” sorusuna, “Bana böyle bir bilgi gelmedi” cevabını verdi. İl Başkanına zaten bilgi gelmez ki.

11- “Pandemi döneminde ve tasarruf tedbirleri sürecinde Büyükşehrin Gençlik Şölenini nasıl buluyorsunuz?” sorusuna inanılmaz bir refleks gösterdi. ‘Trabzon kozmopolit bir kent. Yalnız dindarlar yaşamıyor. Bu tür eğlence isteyen gençlikte var’ cevabını verdi. Düşündük ki şuuraltında komplekslik bir hikaye olmalı. Yoksa Türkiye’nin en muhafazakar kentlerinden biri olan Trabzon’a ‘Kozmopolit’ demezdi. Sonra sözlükten kozmopolitin anlamına baktık... “Değişik uluslardan, ırklardan olan kimseleri bir araya getiren, barındıran, kapsayan” demekmiş. Sahi Trabzon kozmopolit bir kent mi?

Bunu ayrı bir yazımızda ele alacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.