banner114
banner146
banner122

AK Parti Milletvekili Muhammet Balta bize sataşmış ve içinde bize karşı olan kini dışa vurup parmak sallamış. TİSKİ’de olup biten zulümleri anlatacağına üstünü örtüp bizi suçlamış. Biz kendilerini o da bizi iyi tanır. Kendileri 26 yıllık siyasi hayatından bahsetse de ANAP yıllarından beri tanıdığımız Balta’nın tüm bir siyasi sürecine girmeyeceğiz. Yani 10 maddelik bu üç makalemiz yalnızca bir cevaptan ibarettir. Bugün üçüncü gün ve 7. maddedeyiz.

7- Balta diyor ki; “Bir örnek vereyim. (İtibarsızlaştırma ve yalan yazma üzerine) Benimle ilgili yıllardır yazılıyor. Twitter’de Ali Şükrü Bey’le ilgili bir paylaşım yapıyorum. Bir gün sonra ‘Adnan Günnar ve Muhammet Balta paylaşım yapmadı’ diye yazıyor. Baktım, düzeltme yaptı. Yaptı ama şöyle yaptı’ diye devam ediyor. (Sonra Adnan Günnar örneğine geçiyor)

Öztürk diyor ki; Yine çarpıtıyorsun Muhammet Bey… Evet… O günkü  yorumum doğruydu. Şehid-i Muazzez Ali Şükrü Bey’in şehadet yıl dönümünde sadece milletvekili Salih Cora basın açıklaması yaptı. Ben de bunu yazdım ve diğer milletvekillerinin açıklama yapmadığını hatırlattım. Meğer siz Twitter’da kısa bir anma mesajı yazmışsınız.

 Sayın Balta!.. Twitter mesajı, bir basın açıklaması değildir. “Ali Şükrü’yü vefatının yıldönümünde anıyorum” diyerek geçiştirilecek bir şehit hiç değildir. Vasıflı hiçbir açıklamanız ve beyanınız yok. Sadece dostlar alışverişte görsün misali bir mesaj koymuşsunuz. Bunu da bir açıklama olarak değil mesaj olarak Twitter’ınızda yayımlamışsınız. Yayınladığınızı basın danışmanınız bize iletince öğrendik. Kendilerine de “Bunun doğrusu bir açıklama biçiminde sunulmasıdır” tavsiyesinde bulunduk. Bana hak verdi. Ama görüyorum ki sen o kadar art niyetlisin ki bu iyi niyetimizi ve düzeltmemizi bile kabul etmiyorsun. Etmiyorsun çünkü bana göre samimi değilsin. Bak Beşikdüzü senin ilçene 10 km uzakta. Ağzının içinde Ali Şükrü Bey’in ismi Kültür Merkezinden kaldırıldı. Yoksa siz duymadınız mı Sayın Balta!..

Belki de yine Twitter’iniz da kınamışsınızdır. Duymadınız ve yeni öğreniyorsanız haydi bakalım. Ali Şükrü Bey Boztepe’den milletvekili arkadaşlarından ses bekliyor. Yanıltın bizi… Gidiniz o kültür merkezinin önüne “Biz Ali Şükrü’nün ve savunduğu değerlerin takipçisiyiz!.. Tabelanın tekrar asılmasını bekliyoruz.” deyiveriniz. Biz de haber yapalım.

8- Balta diyor ki; “26 senedir siyasetin içindeyim. Hep aynı kişiler tarafından itibarsızlaştırılma yapılıyor.”

Öztürk diyor ki… 30 yılı aşkın süredir aktif basının içindeyim ve Balta’yı tanıdığımız da ANAP’ta İl Genel Meclisi üyesiydi. Kendisini o dönemde sanırım hiç haber yapmadık. Haberlik bir durum da olmadı. Mesut Yılmaz’ı, Eyüp Aşık’ı, Avni Akkan’ı ve diğerlerini çok kez haber yaptık. Mahkemelik olduk, yargılandık.

AK Parti kurulduktan sonra Balta AK Parti’ye katıldı. Daha sonra il genel meclisi üyeliğine devam etti. Yine kendisiyle il başkanı olana kadar bir meselemiz olmadı diye hatırlıyoruz. İl başkanlığında icra makamında olduğu için yaptığı her eylemi ve söylediği her söylemi toplumu etkileme dinamiğine sahipti. Biz de olaya bu çerçevede yaklaşıp bir gazeteci olarak ilkesel tavırla takip ettik. (Tabiki ilkelerimizin örtüşmediğini hatırlatmalıyız.) Çoğu kez örtüşmeyerek karşı karşıya geldik. Ayrıntılara girmeyeceğiz. Kendisinden sonra gelen Adnan Günnar’la da çoğu kez karşı karşıya bir süreç geçirdik. Bu süreçlerde yaptığımız eleştirileri Muhammet Bakta itibarsızlaştırma olarak yorumluyor. Toplum nezdindeki yeri ve değerini bizim yazdıklarımızla değil kendi yaptıkları ve söylemlerinde aramalı. Biz sadece ayna tutuyoruz. Aynalar yalan göstermez.

9- Balta diyor ki; “Biz ancak yolsuzluk, hırsızlık, milletin verdiği yetkiyi şahsi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda kullanan varsa ve bunu açığa çıkaran varsa onun önünde saygıyla eğilirim.”

Öztürk diyor ki; Şahsınızla alakalı böyle bir iddiamız yok ve olmadı. Ancak parti içinde bu tür iddialar karşısında… Hele hele Büyükşehir ihaleleri ekseninde önümüze geldiğinde size bu sözünüzü hatırlatacağız. Dileriz ki o gün de bugünkü gibi (TİSKİ’de yaşananların üzerini örtme gayretiniz gibi) meselenin üzerini örtüp bizi hedef göstermezsiniz.

10- Balta diyor ki; “TİSKİ olayını kabul etmiyoruz. Sonuna kadar başkanımızın arkasındayız.”

Öztürk diyor ki; Partinin kurucu kadın kolları başkanı başörtülü bir kadını daire başkanlığından alıp sıradan memur seviyesine indirdiler. (Diğer görevden aldıklarına da aynısını yaptılar mı bilmiyoruz.) Tüm özlük haklarını elinden aldılar. 1 yıldır gözlem altında tutup adeta mobbing uyguladılar. Kocasının yanlışının hesabını ondan sormaya kalktılar. (Açığa aldılar ama uygulayamadılar) Ve siz bu zulmün arkasındasınız öyle mi?  “Kadroları değiştireceğim” diye Trabzon’un yetişmiş evlatlarını tırpanlamayı, sağa sola savurmayı, başarısız gösterip itibarsızlaştırmayı, zulme düçar bırakmayı makul gören bir vekil acaba kimi temsil ediyor?

30 yılı aşkın aktif basın hayatımızda nice belediye başkanları, milletvekilleri gördük. Nice bakanları takip ettik. Bugün bir çoğunun adını bile hatırlamıyoruz. Geldiler ve geçip gittiler. Biz hala kentin zabıt katiplerinden biri olarak kayda geçmeye devam ediyoruz.  Sayın Balta… İleride hizmet, adalet ile hatırlanmayı esas alınız ve toplumun ve gazetecilerin amiri gibi değil, yetki aldığınız insanların hizmetkarı gibi davranınız. Ve bize parmak sallamayı bırakınız. Parmak sallanacak gazetecilerden olmadığımızı artık anlayınız. Siz vekilliğini yapınız biz gazeteciliğimizi yapalım. Değerlendirmeyi topluma bırakınız. Toplum herkesi eninde sonunda layık olduğu yere gönderir.

Not: Bu olayda kullandığı bir ifade beni çok mutlu etti. Necip Sevinç Bey diyor ki; “Müslüman zulüm karşısında sessiz kalamaz.” Sessiz kalmayışımızın bu manevi karşılığını hatırlattığınız ve iliklerimize kadar hissettirdiğiniz için teşekkürler Sayın Sevinç… Bütün bunların bir büyük imtihanın parçaları olduğunun bilincindeyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haldun 9 ay önce

Ağzına sağlık abi.Az bile yazmışsın.