banner114

Türkiye Ombudsmanı AV. Şeref Malkoç ve dostumuz M. Akif Gürdoğan’la birlikte gerçekleştirdiğimiz Balkan gezimizin son durağı Üsküp oldu. Tarihi Türk kenti Üsküp’te de Osmanlı mimarisiyle buluşuyorsunuz. Muhteşem camiler, çarşılar, hanlar ve kaleler… Osmanlı her alanda Balkanlara imzasını atmış. Üsküp’te tarihte yaşanan tehcir olayının utandıran sayfalarıyla yüzleşiyorsunuz. Türk nüfusun çok büyük bir bölümü tehcire zorlanmış. İnsanlar sırf Müslüman ve Türk oldukları için bütün varlıklarını ve yaşam hikâyelerini geride bırakarak Anadolu’ya göç etmiş. Buna rağmen Üsküp’te ciddi bir Türk nüfusu yaşıyor. Ayrıca halkın büyük bir bölümünün Müslüman olduğunu tekrar kaydetmeliyiz.  Üsküp’ün de Kosova’dan çok farkı yok. Üsküp de AB’den umudu kesmiş yüzünü tamamen Türkiye’ye çevirmiş. Yunanistan’ın yoğun bir baskısı altında yaşıyor. Yunanlılar kendilerine “Siz Makedon değilsiniz” diyerek bayraklarını bile değiştirtmişler. Kentin hemen tüm bölgelerinde Büyük İskender’in ve diğer Makedon savaşçıların heykellerini görebilirsiniz. Ancak heykellere Makedon isimleri yazamıyorlar. Yunanistan’ın baskısı nedeniyle büyük İskender’in heykeline bile “atlı savaşçı” diyorlar. Yani Makedonlar yunan baskısı nedeniyle Makedon olduklarını haykıramıyorlar. AB’nin yoğun baskısı nedeniyle böylesi bir zilleti kabul etmelerine rağmen AB yine de Makedonya’yı Avrupa Birliği’ne almıyor. Hal böyle olunca Makedonya da Arnavutluk ve Kosova gibi, Bosna gibi yüzünü Türkiye’ye çevirmiş, bakıyor. Üsküp’teki camileri gezdik. Tarihlerine girmek istenmiyoruz. Zira kitaplık çapta bir tarihle yüzleştik. Üsküp’ün çarşısını gezdik. Bugüne kadar gördüğümüz Bursa çarşısıysa Üsküp çarşısı ondan da büyük. Çarşı içinde hanlar, hamamlar ve bedestenleriyle başlı başına bir bölge… Makedonya halkı da ekonomik sıkıntı içinde. Onlar da Kosova gibi göç veriyor. Arazileri olmasına rağmen tarım sektörünü çağdaş hale getirememişler. Sanayi yatırımlarını henüz çekememişler. Türkiye sevgisi ve Türkçe öğrenme isteği Üsküp’te de had safhada. Ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi Türkiye şayet az da olsa özel sektörünü Balkanlara yönlendiremezse… Arnavutluk-Kosova ve Makedonya’da üretim ve istihdama yönelik bir adım atamazsa bütün kültür çalışmaları boşa çıkabilir. Artık kültürel çalışmalarla milletler arası güç birliği oluşturmak tek başına yeterli değil. İnsanların gündeminde ekonomi ve geçim var. Geçimini sağlayamayan, aile birliğini koruyamayan insanlara ne kadar kültürel destek verirseniz verin sonuç alamazsınız. Dileriz Türk yetkililer Balkan politikasında bu yeni adımı erken hayata geçirir.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Diyarbakır’a gitti. Kimine göre seçim gezisi olarak nitelendirilse de biz seçimlerin 2023’ten önce yapılacağına hala inanmıyoruz. Ancak biz Cumhurbaşkanının Diyarbakır gezisine farklı bir açıdan bakmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır gezisine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da kattı. Soylu’nun Diyarbakır programında olması demek AK Parti’nin Güney Doğu politikalarında hiçbir değişikliğin yaşanmayacağı anlamına geliyor. HDP ile gizli ittifak içinde olan İYİ Parti zaman zaman AK Parti’yi “İkinci çözüm süreci” düşünmekle suçluyor. Soylu’nun Diyarbakır gezisi Ak Parti’nin mevcut politikasının PKK silah bırakana ve Türkiye hudutlarının dışına çıkana kadar devam edeceğini gösteriyor.

Soylu’nun Diyarbakır’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a elik etmesi yol arkadaşlığında hiçbir sorun olmadığını da gösteren ikinci husus. Üçüncü husus ise, Güneydoğu’da HDPKK’yı desteklemeyen halkın Soylu’yu güvence olarak görmesi. Bu ayrıntı çok önemli. Özellikle Süleyman Soylu teröre karşı halkın büyük güvencesi. Sokağa çıktığı her şehirde sevgiyle karşılanan heyetlerin görüşmek için birbiriyle yarıştığı bir Bakan. Bu ayrıntı güçlü bir bakan oluşundan kaynaklanmıyor. PKK’ya karşı verdiği soylu mücadele ve halkla bütünleşmesi olarak değerlendiriliyor.

Süleyman Soylu, Güneydoğu’da PKK ve HDPPK ile yalnız silahlı ve hukuki mücadele etmedi. HDPKK’nın tarumar ettiği kültür restorasyonunu da gerçekleştirdi. İslam kardeşliğini öne çıkaran çok önemli projeler hayata geçirdi. Güneydoğu halkı bu ayrıntıyı çok iyi biliyor. Onun içindir ki Soylu sevgisinin ayrı bir yeri var.

***

Ortahisar AK Parti İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, beraberinde Abdurrahman Seymen günebakış gazetesinin yeni çalışma ofisini ziyaret etti. Çebi’nin ziyaretinde Ortahisar’da yürüttüğü parti çalışmaları, şehir ve ülke gündemini konuştuk. Partinin gençlik kollarından  beri içinde yer alan ve hep öne çıkan Çebi, AK Parti’ye bir dava anlayışıyla çalışıyor. Ak Parti’nin eski il başkanlarını tek tek ziyaret etmiş. Eski yöneticilerin listesini çıkarmış. Kâh arıyor, kâh ziyaret ediyor. Eski belediye başkan yardımcılarının listesini çıkarmış. Arayıp hal hatır soruyor. Çebi, Trabzon eski milletvekillerinin listesini de önüne almış Ak parti Ortahisar ilçe başkanı olarak arayıp sohbet ediyor ve şehre hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyor. Eyüp Aşık Bey’i, Yusuf Bahadır Bey’i, İbrahim Çebi’yi ve diğerlerini arayıp hal hatır etmek, gönlü geniş, ufku aydınlık siyasetçinin meziyeti sayılmalı.

***

AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu aradı. Mumcu, Ak Parti’nin kirasını Büyükşehirin karşılamadığını, kendi aralarında topladıkları paralarla karşıladıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin ranta yönelik ihaleleri karşısında suskun kalan AK Parti İl teşkilatı için sokakta “Büyükşehirin kontrolüne girdi” söylentileri öne çıkıyor. Yine aynı çerçevede herkes “kirayı bile büyükşehir ödüyor” dedikoduları dolaşıyor. Mumcu’nun bu açıklaması önemli ve gerekliydi. En azından AK Parti İl teşkilatının kirasının ve bazı giderlerinin Büyükşehir Belediye bütçesinden karşılanmadığını öğrenmiş olduk.

***

Geçtiğimiz günlerde gazetemizin yeni ofisini ziyaret edenlerden bir diğeri de günebakış dostu sevgili Fazıl Çapoğlu… Bir dava ve ahlak adamı olarak tanıdığımız Çapoğlu çizgisinden zerre taviz vermeyen siyasetçilerden biri. Siyaseti bir dava anlayışı içinde yaptı ve yapıyor. Ne makam ne mevki ne para hırsına katıldı. Halen aynı noktada. Ancak şunu söylemeliyiz ki ak partide yaşananlar karşısında çok şeyi içine atanlardan biri. Bir gün belki bütün bunları kendisi konuşur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.