banner114

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, bir yıldır Avrasya ile yatıp Avrasya ile kalkıyor. Avrasya Üniversitesine eski belediye yönetimi tarafından tahsis edilen 40 dönümlük araziyi (üniversite kampüsü) işgal olarak nitelendiriyor. Halbuki bu arazi Yomra Belediyesi eski meclisi tarafından tahsis edilmiş ancak usül yanlışlıklarından ötürü mahkeme tahsisi iptal etmişti. Yani ortada bir işgal söz konusu değil. Hal böyle iken Sayın Başkan’ın özellikle ‘işgal’ ifadesine sığınmasını doğru bulmuyoruz.

Başkan Bıyık’ın kafasında ‘işgal’ kelimesi öylesine yer etmiş ki, Avrasya kampüs için yaptığı masraflarını talep edince kepçeyi alıp üniversitenin kapısına dayanmış. Halbuki hukuk süreci henüz bitmemişti. Doğal olarak Avrasya buna hukuk nezdinde itiraz ederek Belediyeyi üniversitenin bahçesine sokmadı. Hukuk, yerin Milli Emlak Müdürlüğü’nün mülkiyetinde olduğunu kaydedip işlemi kaymakamlığın yapmasına hükmetti.

Mahkeme kararlarına saygı duyan Avrasya yönetimi, yine hukukun işletilmesi ve masrafların karşılanması halinde yeri terk edebileceklerini ve hatta Yomra Yerleşkesini kapatabileceklerini açıkladı. Buna göre mahkemeden tespit yaptırıp masraflarını ilgililere iletti. Kendilerinin de tespit yaptırabileceklerini hatırlattı. Yomra Kaymakamlığı ancak masrafların ödenmesi halinde işlemi yürüteceğini görünce eli kolu bağlandı. Ancak Başkan Bıyık, her gittiği yerde en büyük icraat olarak Avrasya’nın kampüs alanını geri almayı anlattı. Kendince hukuksuz da olsa bahçeyi Avrasya’dan alacaktı!.. Zira dozeri, kepçesi ve zabıtası vardı!..

Pandemi dolayısıyla soğuyan olay, Başkan Bıyık’ın iki gün önce bir medya kuruluşuna verdiği röportajla yeniden alevlendi. Yomra Belediye Başkanı Avrasya Üniversitesi ile kavga etmeyi sürdürdü ve sürdüreceğini söylüyor. Artık işi bir adım daha ileri götürerek, ilçe kaymakamı için adeta tehditkar bir üslup kullanıp, Avrasya Üniversitesini gecekondu yıkar gibi yıkacağını ilan ediyor. Abartmıyoruz. Bu yaklaşımı birlikte okuyalım. Bakın Başkan Bıyık yeni stratejisini bakın nasıl ilan ediyor: “Avrasya’nın bahçesi için takibimiz devam ediyor. Eğer Kaymakam Bey, arazinin alınıp bize teslimi konusunda bir çalışma yapmazsa başka girişimler yapacağız. O zaman gecekondu kanununun verdiği yetkiyi kullanıp işgali sonlandırma, yıkma cihetine gideceğiz.” Okudunuz değil mi? Üniversite kampüsüne kepçelerle girecek.

Başkan Bıyık’a bu noktada sadece 3 hatırlatma yapacağız. Dostane 3 hatırlatma…

  1. Kaymakam Bey’in bu işi sonlandırabilmesi için Avrasya’nın o kampüse yaptığı masrafı karşılamalısınız. Kaymakamlık o kadar parayı yatırıp size “Buyurun” demez. İstese de diyemez. Çünkü hukuk önce kaymakamlığı bağlar.
  2. Avrasya ile bu kadar meseleniz var idiyse seçim sürecinde neden 1 kez bile dile getirmediniz? Kafanızda oluşan bu kadar büyük bir sendromu niçin gizlediniz? Avrasya’nın bahçesi konusu acaba ilçede 1 grubun sorunu mu, yoksa tüm ilçenin sorunu mu? İsterseniz bir anketle araştırınız. Ancak Avrasya’nın Yomra’yı terk edebileceğini göze alarak! Bize göre bu konuda öfkeli bir grup, (Avrasya’ya değil, Avrasya üzerinden eski başkana) sizi yanlış yönlendiriyor. Bu baskı ve tazyik size kaybettiriyor. Herkesi şaşırtıyorsunuz. Trabzon, bir üniversite ile kavganızı hoş karşılamıyor.
  3. KTÜ’nün tüm arazileri Milli Emlak’ın ve Trabzon Belediyesi’ne tahsisli. Ama hiçbir gün belediye ‘Bana şurayı geri vereceksin’ demedi. Kendisi daha fazlasını verdi. Çünkü destek olduğu kurum üniversiteydi.
  4. Konuyu biraz daha sürükler ve Avrasya markasına daha fazla zarar verirseniz Milli Emlak o araziyi uhdesine geri alıp, Avrasya’ya kendi tahsis yapacak bilesiniz. “Avrasya mı”, “Yomra’da bir grubun öfkesini tatmin mi?” tercihi durumunda tercihin Avrasya’dan yana olacağını bilmelisiniz. Artık muhatabınızın milletvekilleri olduğunu görmelisiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akın 1 ay önce

ali bey eline sağlık, güzel bir yazı. bir de gümüşhane üniversitesinin geri gidişini ele alan bir yazı yazsanız iyi olur.

Avatar
Seda İldem 1 ay önce

Tebrik ederim olayı özetlemişsiniz resmen