banner114

Geçtiğimiz hafta Avrasya Üniversitesi’nde güzel bir etkinlik vardı. Avrasya Üniversitesi üçüncü fahri doktora unvanını TBMM eski Başkanı, eski Bakan ve halen Etik Kurulu Başkanı olarak görev yapan Köksal Toptan’a verdi. Eğitim-öğretimde 10.yılına giren Avrasya Üniversitesi bugüne kadar 7 bini aşkın mezun verdi. 10 yılda sadece üç kişiye doktora unvanı verdi. Üniversitenin kurucusu Ömer Yıldız, KKTC eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve TBMM eski Başkanı ve eski Bakan Köksal Toptan…

Eski Bakan Toptan, Avrasya Üniversitesi Öğrenci Kulübü’nün, ‘Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye’ konulu konferansı vermek için davetlisi olarak geldiği Üniversitede gençlere hitap etti. Dolu dolu olan salondan konferans sonuna kadar öğrencinin ayrılmadığını ve konferansın ayakta alkışlandığını söylemeliyiz. Ömrünü eğitime adamış ve Milli Eğitim Bakanlığı yapmış bir politikacının gençlere önerileri ve tecrübe aktarımı dinlemeye değerdi. Özellikle yurt dışına kaçan genç beyin göçünün artık engelleneceğini belirtti ve bu hususa büyük önem atfetti. Programın sonunda hem öğrencilere hem basın mensuplarına soru sorma fırsatı verildi. Avrasya’nın sorunlarını, bu kentin ve bölgenin sorunları olarak gören ve bugüne kadar bu çerçevede hassasiyet belirten günebakış gazetesi adına binaları bitmiş ancak fakültelerini alamayan Avrasya’nın pozisyonunu sorduk.

Avrasya Üniversitesi bu ülkede benzeri olmayan bir haksızlıkla karşı karşıya…

Bu ülkede eğitim kampüsünü hazırlayıp da fakülte talep eden üniversite bulamazsınız. Önce fakülteler alınır, sonra fiziki yapı hazırlanır. Lakin Avrasya’da işler farklı… Tam 3 yıldır 5 fakülte bekleniyor. Yomra Kaşüstü’nde üç bin öğrencilik amfiler ve sınıflar boş bekliyor. Defalarca dile getirmemize, vekillerimize seslenmemize rağmen sonuç alınamadı. Duyanları olduysa da sorunu sahiplenen olmadı.

Avrasya Üniversitesini Ömer Yıldız kurmuş olsa bile Yıldız’ın değildir. O artık kamunundur, hepimizindir. Bu kentin ve bölgenin marka değeridir. Trabzon-Rize-Gümüşhane-Giresun göç veriyor. Göç veren bölgenin üniversitesinin talepleri ise geri çevriliyor.  Marmara’da, Ege’de, Akdeniz’de vakıf üniversiteleri tüm eksik fakültelerini alıyor. Ama sıra Karadeniz’e gelince burun kıvrılıyor. Onlarda zaten nüfus yoğunluğu var. Bu bölgenin ise nüfusa ihtiyacı var. Bu bölgeye verilmesi gereken öğrenci kontenjanı ve fakülte talebi o bölgelere veriliyor.

Öylesine yanlış bir politika uygulanıyor ki, nüfusu fazla olan bölgelere pozitif ayrımcılık yapılıp, nüfusu az olan ve göç veren bölgeler perişan ediliyor. Sadece ekonomik olarak bakacak olsak bile… 5 fakülte 5 yıl sonra 5 bin öğrenci, 500 öğretim üyesi ve çalışan demek. Bu denli önemli bir kalkınma adımı nasıl göz ardı edilir? Bakan Köksal Toptan’a bu haksızlığı anlatıp tavrını aradık…

Bu hatırlatmamız karşısında Sayın Toptan’ın konuşması yüreğimize su serpti. Meseleyi derinden kavramış, üniversite kampüslerini gezerek sorunu yerinde görmüş olan bir eğitim duayeni şu ifadelerle cevap verdi:

“Üniversitenin tüm kampüslerini sayın mütevelli heyet başkanı ile beraber gezdik. Doğrusunu söylemek gerekirse gördüklerimden mutluluk duydum. En mükemmelini görmüş oldum. Burada okuyan gençlerin bu eğitim alan gençlerin şanslı gençler olduğunu düşündüm. Tabi çok üniversite açılınca kontenjan boşluklar dolmaya başladı. YÖK bunu önlemek için kontenjanları kıstı ya da bazı bölümleri kapattı. Bu konuları hocalarım benden çok daha iyi bilirler. Ama bu üniversite de Avrasya’da bölümler mutlaka dolar. Bu konuda endişemiz yok. Bu kadar güzel tesislerin öğrencisiz kalması düşünülemez. O nedenle Avrasya Üniversitesinin şu andaki öğrenci sayısı bana göre gayet iyi, daha da çoğalacağına eminim. Bana düşen bir şey varsa elbette elimden ne gelirse yaparım. Ben şöyle düşünürüm… Bu tesisler, bunu kuran vakfın ya da mütevelli heyet başkanının değildir. Buralar halkın, buralar milletindir. Bu eğitim yuvalarını kuranlar isteseler de kapatamazlar. Çünkü buralar artık halka mal olmuştur, gençlerimizin, hocalarımızın olmuştur. O nedenle önümüzdeki süreçte ne gerekiyorsa üstümüze düşeni yaparız. Artık ben de buranın bir görevlisiyim. Buranın dertleriyle uğraşmayı kendime görev sayıyorum elimden ne gelirse yapacağım.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.