banner114

Biz çarşı pazarda sebze ve meyve fiyatlarının artışını durdurmakla uğraşıyoruz. Cumhurbaşkanı bakanlar, vali ve belediye başkanları fırsatçı, stokçu ve vurguncularla uğraşıyor. Mehmetçik sınırlarda ve sınır dışında yüksekliği 2000-2500 metrelik karlı dağlarda nöbet tutuyor. İçte terör örgütlerine karşı operasyonlar yapılıyor. Bizler sıcak yuvalarımızda rahat rahat uyurken onlar vatanın bekçiliğini yapıyorlar.

Almanlar savaşta iken Alman halkı marketlerden tek bir patates, tek bir yumurta almak suretiyle dayanışma ve bölüşme örneği gösterip tüm dünyaya örnek oldular. Toplumsal yaşamanın kurallarını eğitim yolu ile benimsettiler. O ruhla, yerle bir edilen Almanya bu gün Avrupa’nın süper gücü haline gelmiştir. AB’nin başını çekmektedir. Ama bizim hala basiretimiz bağlı. Siyaset, kin, bencillik uğruna milli hasletlerimizi yok ediyoruz. Milli duygularımızı erozyona uğratıyoruz. Böylesine kritik dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde sergilenen gıda terörü hepimizi üzmektedir. Ticaret ahlak ve kurallarını hiçe sayarak yapılan bu haksızlıklara karşı devletin, belediyelerin “TANZİM SATIŞ” yoluyla önlem alması en doğal hakkıdır. Devlet, bir avuç aracının işi fırsatçılığa çevirmesine kayıtsız kalamazdı. Çünkü halkının menfaatlerini korumak zorundadır. Muhalefetten gelen açıklamalar sadece mahalli seçimleri etkilemeğe yöneliktir. Serbest piyasa demek aklına her gelen, sebze ve meyveye istediği kadar fahiş zam yapmak demek değildir. Pahalı olanı almazsan malın fiyatı düşer mantığı da doğru değildir. Vatandaş ne zamana kadar almayacak? Vatandaş evini nasıl geçindirecek, çoluk çocuğunu nasıl besleyecek? Serbest piyasa demek satıcının kuralları kendisinin koyması demek değildir. Bu iktidar 16 yıldan beri “HAL YASASI” nı devamlı telaffuz eder. Ama her ne hikmetse bu yasa bir türlü meclisten çıkamazsa bu boşluğu fırsatçılar doldurur. Yasa olmadan da bunlarla mücadeleyi palyatif, uyduruk önlemlerle almak zorunda kalırız. Alınan tedbirler vatandaşın işine yarasa da seksen iki milyonluk büyük bir devlete yakışmaz.

Büyük marketlerle hal binalarında yapılan kontrol ve denetimlerde yüz milyonlarla ifade edilen cezalar kesilmiş. Kusur cezaları yazılmış. Para cezaları bu ahlaksızlıkları önler mi? Önlemez. Zira bu fırsatçılar bire sekiz, bire on kat fazla fiyatla malı satıyor. Zararı oradan çıkarabilir. Yapılacak iş hem hal ve hem ticaret kanununda yapılacak bir değişiklikle b u gibi suçları işleyen ticaret sahiplerine suçun özelliğine göre ya belli bir süre veya “ÖMÜR BOYU TİCARETTEN MEN” yasağı getirmektir. Batıda bu kurallar var. Uygulanıyor. Bunu bilen ticaret sahipleri asla yasaya aykırı davranamıyor. Piyasaları düzene koyacak gerek ticari kurallar ve gerekse hal yasası güncellenip meclisten çıkmadıkça piyasalarda istikrar sağlanmaz. Yasa boşluğu süratle doldurulmalıdır. Yasa yok, insaf ve ticaret ahlakı da yoksa bu kaos devam eder.

           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.