banner114

Kanal İstanbul’u yaparsın-yapamazsın tartışmalarında kullanılan üslup, yapılması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Hayatında toprağa kazma vurmamış insanların, televizyon kanallarında topraktan, sudan, kuşlardan örnekler vererek kanalın yapılmaması gerektiğini anlatırken ne kadar yapay, ezber, belki de talimatla konuştukları görülmektedir. Bunu anlamak için “İnsan Denen Meçhul” kitabının yazarı Dr. Alexis Carrel olmaya gerek yoktur!

Kanal İstanbul çok büyük bütçeli ve stratejik bir yatırımdır; siyasete malzeme yapılarak ucuz gösterilmemesi veya hafife alınmaması gerekir. Kanal inşaatının sakıncaları varsa bilim heyetince ortaya konur, önlemleri alınır ve yapılması gerekiyorsa yapılır. Bunu bilmek için iyi niyetli ve sade vatandaş olmak yeterlidir.

***

Ankara’da ayyuka çıkan rüşvet skandalının, yumuşattırılmış ifadelerle kapanacak türden olmadığı anlaşılmaktadır. Aralarında anlaşabilseler kimsenin haberdar olamayacağı ancak tarafların anlaşmazlığı ile deşifre olup ortalığa saçıldığı anlaşılan bu kötü kokuların örtbas edilmesi için, üzerine daha farklı kokular sıkılarak kapatılmaya çalışıldığı görülmektedir! Bunu anlamak için dedektif olmaya gerek yoktur.

“Saraya gizlice giderek görüşme yapıldı” skandalı sırasında televizyon kanalından öfke ile bağırarak, “Sana sus diyorum; artık sus!”  denildikten sonra susturulan mağdurları ve unutturulan tezgâhı yakından izleyenler, rüşvet olayına da bir ayar çekileceğinden hiç şüphe duymamaktadırlar.

***

Kaz Dağları’ndaki altın aramalarıyla ilgili organize edilen “doğa katlediliyor” eylemlerinin, bu dağlara inşa edilmiş villalarının sorgulanmasına dayanması sonrasında, yürüyüşlere ayar verilerek birden bire bıçak gibi kesildiğini anlamak için de uzman olmaya gerek olmamıştı!

***

Türk aile yapısının korunması için “İstanbul Sözleşmesine” gerek yoktur. Bu iş sözleşmeyle olmaz. Devletin yerel önlemler alması gerektiğini söylemek için cinsel terapist veya psikolog olmaya gerek yoktur!

İstanbul Sözleşmesi iptal edilmelidir. Yerine milli, kültürel ve yerel çözümler üretilmelidir. Aileler birer birer ve hızla dağılmaya devam ediyor. Karşı cinsleri birbiriyle rekabet etmeye değil, dayanışma içinde olmaya, birbirini başkalarıyla yermeye değil, eşinden başkasını gözünün görmediği noktaya taşımak için yollar aranmalıdır.

Türk Milleti’nin aile yapısını, Türkiye’ye dayatılan İstanbul Sözleşmesi’nden güç alarak değil; eğitimini, yetiştirme tarzını, dini ve milli alt yapısını düzenleyerek koruyabileceğini söylemek için filozof olmaya gerek yoktur.

***

Amatör dağcıların veya benzer grupların dağ yürüyüşüne çıkarken mutlaka bölgedeki yetkili kurum ve kuruluşlara baş vuru yapmalarını, yetkililerin bilgisi ve izni dahilinde yürüyüşe çıkmalarını organize etmek çok mu zor? Köylü evinden çıkarken avucunun içi gibi bildiği dağlara odun almaya gidiyorum diye aile bireylerine bilgi verdiği halde, yürüyüşe çıkanlar, hiç bilmediği dağlara, kanyonlara giderken; “Devletim, ben şu saatten şu saate kadar, şu dağda yürüyüş yapacağım, güzergahım bu, telefonum şu diye neden bilgi bırakmaz?

Sadece biraz daha dikkat! Yetkililerin ve vatandaşların bu konuda daha ciddi, daha sıkı, daha etkin olmaları gerektiğini söylemek için ulema(!) olmaya gerek yoktur!

***

 Şimdi ben kime yarandım? Alkış almak için şirinlik yapmak yerine, topluma faydalı olmak için taşlanmayı tercih ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman Bayraktar 6 ay önce

Harika emeğine yüreğine sağlık müdürüm

Avatar
Turgut Korkmaz. 6 ay önce

Abdullah Hoca, Kazdaglarında eylemler bitmedi, susmadı gündemden düşmedi.Devamli konuşuluyor, tartışılıyor. Kanadalı firma şimdilik geri adım attı. Villa sahipleri böyle eylemlere katılmıyor,seyrediyor.Katılanlar vatanseverlik duygularının kabarmasındandır. Biri de benim. Orduda da benzer tahribatlar var. Orada da duyarlılıklar gösterilmeli. Selamlar.