banner114
banner146

Algı, insanları kendi istekleri dışında farklı düşünmeye sevketmek için, etkilemek ve bu yönde çaba sarfetmek… Halk dilindeki karşılığı ise gerçek dışı yöntem… Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu bugün tam anlamıyla bu yöntemi kullanıyor. Algıya oynamak, gerçekten ayrılıp sanalla yaşamaktır. Önce kendiniz sanala inanırsınız, ardından da insanları inandırmaya uğraşırsınız. Başarısız ve kifayetsiz kadrosuyla kesin başarısız olan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, vaziyeti algılarla kurtarmaya çalışıyor. Şimdi 4 örnek vereceğiz.

Geçtiğimiz günlerde Beşirli’de yaptırdığı Sporda Performans ve Ölçüm Merkezini gezmiş. Ardından sosyal medyada fotoğraflar paylaşmış. Ancak fotoğrafların bir bölümü bilgisayar çizimi. Takipçilerinin gözünden kaçmamış. Hüseyin isimli bir takipçi, “Başkanım bunlar sanal… Kataloglardan alınma” diye yazmış. Belgesini de atmış. Bizim Başkan böylece algı operasyonunda yakalanmış. Hiç cevap vermeden bırakmış. Buradaki temel sorun, Başkan Zorluoğlu’nun savunduğu fotoğrafların gerçek olup olmadığını bilmemesi. Yani ekibi mi kandırıyor yoksa bunlarla mı yaşıyor? Her şeyden öte!.. Farkında mısınız Trabzon nasıl yönetiliyor?

                                             ***

Şimdi sizlerle ikinci bir algı örneğini paylaşacağız. “Trabzon Büyükşehir İletişim Koordinasyon Merkezi diye bir birim kurulmuş. Adı ‘TİKOM’ olmuş. Bu TİKOM’a 2021 yılında 378 bin 873 çağrı gelmiş. Vatandaşlar şikayet ve talep etmiş, TKOM da işleme almış.” Bu açıklama Büyükşehir tarafından ve başarı diye servis ediliyor. Güler misiniz ağlar mısınız!.. Şikayet ve taleplerin oranı Büyükşehir’in ne kadar çalıştığını değil, ne kadar fazla sorun ürettiğini gösterir. Vatandaş, belediyeden belediye ile ilgili sorunların çözümünü istiyor. Bir de sorunların büyük oranda TİSKİ kaynaklı olduğu biliniyor. Şehrin yarısı oranındaki bir kitle Büyükşehir’e şikayet ve talep iletiyor. Bizim Murat Zorluoğlu bununla övünüyor. Algı üretmek isterken yine algısı elinde patlıyor.

                                              ***

Üçüncü bir algı olayını gazetemizle ilgili vereceğiz. Bildiğiniz gibi “Yönetmeyen irada algıya oynar.” Bu gerçek herkes için aynıdır. İstanbul için de Trabzon için de… Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yanlışlarını en başından beri eleştiren bir gazeteyiz. Ya para alıp yol arkadaşlığı yapacaktık (Diğer Yerel Basın gibi) ya da bugünkü gibi Büyükşehir’den dışlanacaktık. Zira Murat Zorluoğlu’nun yönetme biçimi böyle… Ya para verip yandaş yapıyor, ya da para almıyorsan karşısına alıyor. Biz en başından özgün olan kendi yolumuzu tercih ettik.

Zorluoğlu’nun Büyükşehir’i yönettiği üç yıllık dönemde belki eleştirel anlamda 500’ü aşkın haber yaptık. Trabzon’da hayatın her alanında var olan Büyükşehir isteseniz de istemeseniz de hayatınızın bir parçası ve icraatları mutlaka haber oluyor. Bunca haber içinde yalnız 1 kez mahkemelik olduk. 500’ü aşkın haberde bir kez davalık olmak… Murat Zorluoğlu Ankara’dan avukat tuttu. İftiradan değil, hakaretten yargılandık. Yazı İşleri Müdürümüz ceza yedi. Ama istinaf mahkemesine gitti. Yani cezaya itiraz ettik. Buradan nereye geleceğiz. Zorluoğlu meclisin önüne geçip günebakış’ı iftiradan mahkum ettirdiğini, davanın kesinleştiğini söylüyor. İftira ile hakaret arasında dünya kadar fark var. Hele hele kesinleşmemiş bir dosyayı kesinleşmiş gibi sunmakla neyi hedefliyor? Algı oluşturuyor. Bir davayla bizim doğru haber yapmadığımız, kendisinin haksızlığa uğradığı algısını oynuyor. 500’ü aşkın haberi 1 habere mahkum etmek…

                                                 ***

Dördüncü bir algı olayı ile bitirelim. ‘Murat Zorluoğlu’nun Trabzon’da şuana kadar kaç projesi var?” diye sorsak akla iki proje gelir. Değirmendere’de dere yatağına terminal ve Ganita-Faroz sahil düzenlemesi… Lakin konuşmaya gelince Orhan Gümrükçüoğlu’nun ne kadar projesi varsa başlıyor saymaya. Merkezi hükümetin projelerini anlata anlata bitiremiyor. Yani başarısızlığını 10-11 proje sayıp algı oluşturarak örtmek istiyor. O övündüğü projeleri okuyalım şimdi.

1-Altyapı çalışmaları: Eski Başkan Gümrükçüoğlu tarafından tüm altyapısı ve projesi hazırlanıp bırakılan proje. Buna rağmen küçültüldü.

2-Akoluk İçme Suyu Arıtma Tesisi: Eski Başkanın başlattığı proje.

3-Yeni otogar: Murat Zorluoğlu’nun projesi: 2023’te bitecek.

4-Tam otomatik katlı otopark: Gümrükçüoğlu’nun projesi. (Murat Zorluoğlu önce eleştirdi şimdi vizyon proje diye sunuyor.)

5-Katı Atık Entegre Tesisi: Gümrükçüoğlu’nun projesi.

6-Çömlekçi Kentsel Dönüşüm: TOKİ’nin projesi.

7-Ganita-Faroz Projesi: Zorluoğlu’nun projesi.

8-Pazarkapı Kentsel Tasarım: Gümrükçüoğlu’nun projesi.

9-Meydan Çephe Sağlıklaştırma: Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Projesi.

10-Kadınlar Hali: Gümrükçüoğlu’nun projesi.

11-Öğretmenevi: Gümrükçüoğlu’nun projesi.

Siz söyleyin… Yukarıdaki projeler Zorluoğlu’nun mu?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.