banner114
banner146

KTÜ Rektörlüğü bir tadilat işi için ihale hazırlar. Rakam 85 bin lira. Boya vb. tadilat işleri. Ancak Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Rakıcı, “Acaba bu işi kendi içimizde yapacak personelimiz yok mu?” arayışına girer ve yapabilecek personel olduğunu görür. Kendileri ile görüşür, malzeme temini ile birlikte işi kendi personeline 20 bin TL’ye yaptırır. Ödül olarak da çalışanlara cüzi bir rakam öder. Böylece 60 bin TL üniversiteye kalır. Üstelik yapılan imalat son derece kalitelidir. Yani belki de ihaleden aynı sonucu alamayabilirlerdi. Bu hikayeyi şehrin hemen her meselesinin konuşulduğu bir restoranda dinledik. KTÜ yönetimindeki hassasiyete yürekten teşekkür ettik. Devletin malını, fakir fukaranın ve yetimin hakkı diyerek böylesi bir hassasiyetle korumak gerçekten tebrik edilecek cinstendir.

                             ***

Buradan nereye geleceğimizi anlamışsınızdır!.. Bizim Büyükşehir Belediyesine… Devletin Kayyum-Vali olarak görev verdiği ve Cumhurbaşkanımızın Trabzon’a gönderdiği Murat Zorluoğlu’nun yönettiği belediyeye… Trabzon’un en iyi dergi ve tasarımcıları Büyükşehirde çalışır. Ama bizim Büyükşehir 5 bin TL’ye mizanpe edilebilecek bir dergiyi Ankara’da malum firmaya 45 bin TL’ye yaptırır. İçinde baskı yok. Baskı bedeli ne kadar kimse bilmiyor. Çünkü işler bu kadar gizli yürüyor. Bastırdığı bir kitabın baskı maliyeti en fazla 30-40 bin TL iken, bizim Büyükşehir bir kitabı 140 bin TL’ye mal eder. 60 saniyelik bir videonun yapımı 100-150 bin TL’dir. Bizim Büyükşehir 600 bin TL’ye mal eder. Bunun gibi onlarca örnek var. İşte en son örnek. Spor temalı duraklara harcanan para. İYİ Partili Meclis Üyesi ve aynı zamanda mühendis Berrin Erkuloğlu, tanesi 865 bin TL’ye mal edilen durakları soruşturur. Tanesinin 110 bin TL’ye mal edilebileceğini öğrenir. Başkan Murat Zorluoğlu’na “2 milyon 730 bin TL’ye mal edilen durakların gerçek fiyatları 880 bin TL’dir. Erkuloğlu ve Trabzon siyaseti aradaki 1 milyon 850 TL’nin nereye gitti?” sorusunu sorar. Murat Zorluoğlu bu sorunun cevabını dün verdi. Ne dedi biliyor musunuz? “Spor temalı durakları herkes çok beğendi. Ödenen para farklı biçimde değerlendirilebilir miydi? Bu idarenin kararıdır.” Okudunuz değil mi? Büyükşehir Belediye Başkanı, “Duraklar beğenildiğine göre parasını sormayın.” Demek istiyor. Fazladan ödendiği iddia edilen 1 milyon 850 bin TL için ‘idarenin kararıdır’ diyor. Hani yazımıza girerken KTÜ’de yapılanla başlamıştık ya!.. Orada da bir idare var, Büyükşehirde de bir idare var. Biri fakir fukaranın yetimin parasını koruyan bir anlayış, diğeri ise yukarıda harcamalarını çeşitli örneklerle sıraladığımız ve bütün bunlara ‘idarenin kararıdır’ diyen bir bakış. Trabzon’da Büyükşehir oylarının %30’un bile altına ne için düştüğünü daha iyi anladığınızı umuyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu, oturduğu her masada şeffaflıktan, haktan, hakkaniyetten ve adaletten bahsediyor. Lakin ne yazık ki yaptığı işlerin hemen tamamı bu söyledikleri ile örtüşmüyor. Büyükşehir Belediyesini en derin gizliliğe hapsetti. Hiçbir harcama dışarı sızmıyor. Nereye ne kadar paranın harcandığını kimse bilmiyor. Bir olan şirket sayısını beşe çıkardı. Sayıştay da denetlemediği için dilediği gibi harcıyor. Ama kendisi dün “Sayıştay her şeyimizi denetliyor.” diyor. Gerçek böyle değil… Sayıştay, yeterince denetlemiyor.

Pazarlık usulü ile alımlar 160 milyonu geçti. Ne kadarının malın gerçek hakkı olduğu ve kimlerden nasıl alındığı bilinmiyor. Paranın büyük bir bölümü Ankara ve İstanbul’daki firmalara gidiyor. Kurduğu kadro dışardan getirdiği ve şehirle bütünleşemeyen sıradan bir kadro. Zaten getirdiklerini neredeyse üçte birini, kendi değiştirdi. Belediyeyi ve Belediyeciliği bilen ve üstelik AK Partili ne kadar kadro varsa tasfiye etti.

Büyükşehir Belediye Başkanımız son olarak dün Büyükşehirin üç yıldaki borcunu açıkladı. Başkanımızın nasıl bir anlayışa sahip olduğunu daha yakından kavramak için borcun açıklandığı o toplantıda ki söylemine bakalım. Büyükşehirin borcunun 512 milyon lira olduğunu söylüyor. Bunun içinde satışıyla elde edilen 150 milyon liralık gayrimenkuller de var. Satılan gayrimenkullerin yerine hiçbir şey koymuyor. Ve sonunda ‘teslim aldığımız zamanla şimdiki borç oranı aynıdır’ diyor. Başkanımız matematikçi değil. Biz de değiliz. Lakin bu kadar basit bir hesabı yapmak için matematikçi olmak da gerekmiyor. Eski Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Büyükşehiri beş yılda 250 milyon borçlandırmıştı. Zorluoğlu’nun, sattığı 150 milyon TL’lik iki gayrimenkul parasını da katarsanız üç yılda 400 milyon TL borçlandırdı. Gümrükçüoğlu’nun her yılına 50 milyon borçlanma düşüyor. Yani yılda 50 milyon borçlandırdı. Zorluoğlu’nun yılına ise 135 milyon düşüyor. Yani 2.5 katından fazla. Hani diyor ya Zorluoğlu, “Teslim aldığımız zamanla şimdiki borç oranı aynı.” diye bu ayrıntıyı anlatmak istedik. Meclisin sessizliğini bilemeyiz. Ama biz aklımızla alay ettirmeyiz. Bu şehirde harcanan her kuruş için halkı bilgilendireceğiz. Bu kentin zabıt katipleri isek tarihe not düşeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akıncı 1 ay önce

Sayın Başkan, milletin gözünün içine baka baka, herkesle alay edercesine, ihaleleri maalesef dilediği gibi yapıyor. Götürdükçe götürüyor, kadro diye bir yapılanmaya kıymet verdiği yok ki.. Dediğini yapsın yeter, kadro dediği itlraz etmeden her dediğini yapan kurşun askerlerden oluşan bir manga..Zaten öyle bir Destek Hizmetleri Daire Başkanı var ki; evlere şenlik Hava alanına uçmaya gidiyor, Kimlik kartını unutuyor, kendinden haberi yok, AÖF mezunu..Zorluoğlu böylesini istiyor zaten. Zorluoğlu yolsuzluğu yol edinmiş, biriktirdikçe biriktiriyor, servet edinmeye devam etsin, bakalım biriktirdiklerini yiyebilecek mi? Herkesin bir imtihanı var, ama Zorluoğlu’ nun aldığı veballer ile çok zor bir imtihanının olacağı kesin!…Dünya hayatı çok kısa…Para hırsı gözünü bürümüş. Ne mutlu akılla düşünene!…