banner114
banner146

Dedi: AK Parti Genel Merkezinin Büyükşehir adayını nasıl buluyorsunuz?

Dedim: Aday sonuçta bir Vali… Şahsıyla ilgili yorum yapmayız. Zira tanımıyoruz. Ancak yöntem yanlış. AK Parti Trabzon’a hep dışardan isim getiriyor.

Dedi: Tanımıyorum diyorsunuz. Garip… Trabzon’da 30 küsur yıldır gazetecilik yapıyorsunuz, Trabzon Büyükşehir Belediyesine seçilmesi muhtemel adayı tanımıyorsunuz!..

Dedim: Bu tablo benim değil. AK Parti’nin günahı. Belediye Başkanlığı’na vali tayin eder gibi başkan belirliyor. Başkan adayı kenti tanımıyor ki biz de başkanı tanıyalım. Trabzonlu evet ama ne kenti ne kent insanını tanıyor. Ne de insanlar kendisini.

Dedi: Bir de aday belirleme yönteminin yanlışlığından bahsettiniz.

Dedim: AK Parti giderek başka bir yapıya dönüşüyor. Tabandan her geçen gün uzaklaşıyor. Seçkinler topluluğunun yönettiği bir partiye dönüşüyor. Acı olanı, bunun farkında görünmüyor. Ya da toplumu sürekli oyalayıp yönlendirmek istiyor. “Ehliyet ve liyakat” diyor!.. Kentlerle ilişkisiz isimleri başkan adayı yapıyor.

Partimizin tabanı” diyor!.. Parti temayülüne girmeyen isimleri aday yapıyor.

Sivil Toplum Örgütlerini önemsediğini” söylüyor. STK’lara sormadığı isimleri aday yapıp toplum önüne sürüyor.

Halk iradesini önemsediğini” söylüyor. Halkın tercihte öne çıkardığı isimleri çizip dışardan kendi tercih ettiği isimleri getiriyor. Burada ciddi bir demokrasi sorunu olduğu gibi AK Parti’nin toplumdan koptuğunun işaretleri de var. Şahıslar üzerinden gitmek belki doğru değil… Lakin Murat Zorluoğlu nasıl bir tercihtir? Böyle bir tercihle Trabzon’da aday adayı olan ve teşkilatları, sokakları dolaşan aday adayları hangi konuma düşmüştür? İnsan kolay yetişmiyor. Ama ne hazindir ki partiler insanları çok kolay harcıyor. Tabandan koptukça… Seçkinci bir yönetime kayınca daha çok insan harcanıyor.

Dedi: Daha önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin sıraladığı ilkeler üzerinden eleştiri yapmıştınız. Galiba haklı çıktınız.

Dedim: Söylediklerine Sayın Özhaseki de inanmıyordu. Ne yazık ki AK Parti her alanda iğdiş ettiği değerleri ve ilkeleri demokrasi alanında da perişan etti. Parti içi demokrasi diye bir şey kalmadı. Tabanını ve halkı yok sayan ve ‘Ben kimi göstersem seçilir’ anlayışı ilkeleri de perişan etti.

Dedi: Peki, hakikaten öyle mi? Kimi koyarsa koysun seçilir mi?

Dedim: Şimdilik öyle devam ediyor. Ama sonsuza kadar böyle gitmez. 24 Haziran seçimlerinde de aynısını yaptılar. Tabana rağmen milletvekili adayı sıralaması yaptılar. Parti %68’den %58’lere indiler. Şimdi yine aynı yolda yürüdüler. Bu kez %58’lerden %48’lere inerse sürpriz saymayınız. Seçilir evet ama %50 oranının altında seçilir.

Dedi: Bu düşüş böyle devam ederse bir dönem sonra seçilemezler. Bunu görmüyorlar mı?

Dedim: Ne yazık ki bu gerçek görülmüyor. Sanki bir yola girilmiş ve kaderden kaçılmıyor. Yoksa, insanların kabullenmelerinin zor olduğunu bile bile aynı yolda nasıl yürünür?

Dedi: Trabzon özelinde bir yorum yapabilir misiniz?

Dedim: AK Parti Büyükşehir’i oy kaybederek de olsa alır ama Ortahisar ilçesinde zorlanır. Hele hele orada da aday yanlışı yaparsa Ortahisar’ı kaybeder. Büyükşehir rahatsızlığı en çok Ortahisar’da kendini gösterecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
remzi 4 yıl önce

-başkan adayı kenti tanımıyor ki- demişsin.. tanımakla kastınız stk denen sivil terör örgütlerimidir?kısaca çıkar gruplarınımı tanımıyor? demek istediniz? merak etme vatandaş adayını tanıyor ve taktir ediyor.. bu arada diğer aday adaylarınında ne mal olduğunu iyi biliyor..

Avatar
Aydın Çilingir 4 yıl önce

Demokrasiye yürekten inancınıza;yerel yönetim değer ve ilkelerinize;zamanlamnıza;cesaretinize;üslübunuza görev ve misyonunuza bağlılığınıza en kalbi hissiyatımla teşekkür ederim.Trabzonda iyiki varsın

Avatar
Cem 4 yıl önce

trabzon'daki adaylar birbirlerinin kuyusunu kazmış olmasınlar? benzeri erzurum'da yaşandı. sanırım erzurumdan öğrenilecek çok şeyi var trabzonun. erzurum fersah fersah ileriye giderken, trabzon geriye gidiyor gibi.

Avatar
kadir 4 yıl önce

adayı tanımakla ilgili kastınız şehrin çıkar odaklarının tanımıyor olmasımı? vahh vahh

Avatar
Hüseyin Hilmi Saran 4 yıl önce

Sayın Ali Bey,
Sayın Zorluoglu Trabzonu tanımıyor diye bir söylemi yanlış bulduğumu belirterek başlayayım. Sanki biraz bilgi eksikliği var gibime geldi. Yani görsel ve yazılı medyada muhalif kanat böyle dedi diye ifade edilmiş bir görüşe benziyor.
Evet Sayın Murat Bey bürokrasiden geliyor. Ama kamudaki tecrübesi ve aktif iş bitirici tavrıyla Elazığ ve Van da hangi projeleri alnının akıyla bitirdiğini hepimiz biliyoruz.evet kendisi kentteki siyasal kumpaslara ayak oyunlarına cadı kazanına kurtlar sofrasına yalaka yandaş müteahhitlere adamcilara yabancıdır doğrudur. Fakat kenti tanıdığına trabzonsporlu olduğuna bu kente aşık olduğuna uzun sokakta meydanda yıllarca dolaştığına gerek ankarada gerekse görev yaptığı illerde hemşehrilerime duskunluğune, hepsinden öte adamlığına biz şahidiz.

Avatar
Bülent Şirin 4 yıl önce

"sanki bir yola girilmiş ve kaderden kaçılmıyor”
evet, uzunca bir süredir benim de aklıma takılan bu. fani dünyada kişiler de kurumlarda geçici. hepsinin bir ömrü var. umut ve temennimiz, sıradan vatandaşın bu süreçten minimum hasarla çıkması.