banner114
banner146

Dini görevlerimizi yapsak da yapmasak da kalbimiz ve dilimiz ile Müslüman olduğumuzu ikrar ettiğimiz sürece Müslümanız. Peki insanlığımız da böyle mi? İnsanım, insanlığım yerinde dediğimiz sürece gerçekten insanlık dediğimiz olgudan nasibimizi almış mıyız?

Bence herkes durup düşünmeli bunu gerçekten ben yaşam tarzım, davranışım ve düşüncelerimle insan mıyım? Yoksa insan görünümünde bir yırtıcı hayvan mıyım?

Bu soruların gerçek cevabı bizim bir an düşünerek verdiğimiz cevaplar ve örneklerle asla onanmaz. Bunun cevabı yaşam tarzımızın sürekliliği ile her an ve her durumda oluşan sonuçlardır. Kime hangi durumda nasıl davrandığımız ve nasıl cevap verdiğimizdir.

Evde, işte, yolda, kalabalıkta ve yalnızken olaylara olan düşüncelerimizdir. Bu düşünce ve davranışlar eğer doğru, yerinde ve gerektiği gibi ise işte o zaman biz insanlıktan nasibimizi almışız.

Söylemek onu bilmek demektir uygulamak ise onu yaşamak demektir. Bir insan söylediklerini eğer yaşamaya gayret etmiyorsa o kişi sadece iyi eğitilmiş bir papağan gibi öğrendiklerini dile getirip dinleyenlere öğretmeye, duyurmaya ve hatırlatmaya hazırdır. Asla iyi bir insan ya da insan olmaya hazır değildir.

İyi bireyler olmadan oluşan toplumlar da iyi olmayacak ve iyi sonuçlar vermeyeceklerdir. İyi sonuçlar vermeyen toplumlardan oluşan milletler de iyi ülkeler ortaya koymayacaktır. İnsanoğlu hep kendini aşmak ve bir üst düzeylere gelmek için savaşmış, çalışmış ve başarmaya uğraşmıştır.

Lakin yanlış yönlendirilen bireyler yanlış toplumları ve yanlış milletleri kapsamına alırsa önceden bin bir çaba ile meydana gelen ülkeler yıkılmaya mahkumdur. Ülkesinden zengin olmayı yeğleyen bireyler oluşturdukları şirketlerle ülkelerine fayda sağlamazsalar o ülkenin ayakta durması ve günümüz şartlarında yarınları daha sağlam görmesi zordur.

Yalnız şirketler değil bireyler de ticari ahlak içinde çalışıp üreterek aile ve bireylerine fayda sağlamalıdır. Birine üret dediğimizde bize yönlendirdiği soru; Ben ne üretebilirim? Öncelikle sen güzel ahlak, dürüst alışveriş, ekonomik yaşam, iktisadi harcama üretebilirsin. Daha sonra da çalışan insan, dürüst insan, çıkarsız insan üretebilirsin. Yani kendini bu doğrultuda başarılı kılarsan temel üretimi yapmış olursun.

Bunun ardı sıra ne üretebilirsin bir çoğumuza komik ve anlamsız gelse de köyde, bahçeli evde yaşıyorsan tavuk, süt keçisi, marul, maydanoz, pırasa üretebilirsin. Bu ürettiğinden ille de para kazanman gerekmez. Kendi sofranızda harcamanız ve marketten satın almamanız ülke harcamasına katkı sağlamanız demektir.

Bir beceriniz varsa ve işinizden arda kalan zamanda hem dinlenme hem de bütçenize katkı sağlamak amacı ile bir şeyler üretmeniz de ayrı bir katkı sağlayacaktır.

Üretmek ille de işini bırakıp bağ bahçede çalışmak veya gidip marangoz dükkanı açmak veya lokanta açıp yemek satmak demek değildir. En kıymetli üretim güzel ahlak doğru insan olmayı başarmaktır.

Güzel ahlaklı ve doğru insan üretmek, ortaya koymak o toplumun her alanda doğru adım atmasına ve doğru toplum oluşturmasına sebeptir. Toplumların, milletlerin ve ülkelerin temel başarısı doğru, dürüst insandan geçer.

Doğru, dürüst insanlar daima doğru iş yapmak için çaba harcarlar. Yaptıkları işi doğru hesap ederler, yaşam biçimlerinde, gelecek kaygılarında asla hata olmaz, zarar verici bir davranış saptanmaz. Doğru insan yatırım yaparken de, birikim yaparken de, harcama yaparken hatta eğlenirken de ülkesine, çevresine zarar verecek pozisyonlar oluşturmaz.

Doğru ahlak, doğru insan daima üreten insandır. Bazen görünmezleri üretmek farkındalıkları üretmek demektir. Kaliteyi üretmektir. Doğru insan hep üretir, güzeli, sevgiyi, dostluğu muhabbeti. Yanlış insan ise hep tüketir aşkı, sevdayı, muhabbeti, kıymeti, selamı tüketir.

Biz hep üreten insan olma yolunda gayret edersek daha müreffeh bir yarınlarda yaşam kalitesi yüksek bireyler oluruz.

Selam, Saygı ve Muhabbetiniz eksik olmasın…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.