banner114
banner146

DKİB Başkanı A. Hamdi Gürdoğan bu kentte yediği ekmeği helal ettiren STK temsilcilerinden birisi… Derdi Doğu Karadeniz Bölgesinde ihracatı arttırmak. İhracatı arttırmak demek, üretim yapmak demektir. Üretim yapmak demek ise istihdam yaratmak demektir. Bütün derdinin bu bölge olduğuna inandığımız Gürdoğan, DKİB olarak ihracatçıların sorunlarını ve önerilerini bir kitapçıkta toplamış. Kitapçığın kapağında; “Bölge ihracatımızın geliştirmesine yönelik ihracatçılarımızın önerileri” yazıyor. Yani, bölgedeki ihracatçılarımızın beklentileri…

***

DKİP Kitapçığının ön bölümünde, bölgedeki dört vilayetin ihracat rakamları var. Trabzon-Rize-Gümüşhane ve Artvin… En fazla ihracat elbette ki Trabzon’dan. Yılık (2020 yılı) 1 milyar 61 milyon dolar… Aslan payı fındık mamullerinin. 694 milyon dolar… Ardından yaş sebze ve meyve. 171 milyon dolar… Sonra su ürünleri. 73 milyon dolar… Diğerleri aşağıya doğru sıralanıyor.

Rize ikinci sırada… Yıllık (2020 yılı) 165 milyon dolar… Aslan payı madenlerin. 84 milyon dolar… İkinci sırada su ürünleri var. 35 milyon dolar…

Artvin üçüncü sırada… Yıllık (2020 yılı) 55 milyon dolar… İlk sırayı demir-çelik ürünleri alıyor. 19 milyon dolar… Diğerleri aşağı doğru sıralanıyor…

Gümüşhane 4. sırada… Yıllık (2020 yılı) ihracatı 39 milyon dolar. İlk sırayı tabi ki madenler alıyor. 37 milyon dolar… (Muhtemelen Koza Altın ihracatını Gümüşhane üzerinden yapmıyor.)

                                                                                                                          ***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2013 yılında Trabzon Yatırım Adası sözünü verdiğinde “Bölgesel ihracatı ‘5 milyar dolar’ olarak görmek istiyorum” demişti. Yani Yatırım Adası hayata geçmeden bölgenin ihracatı 5 milyar dolar olmalıydı.

Bölgesel Dinamikler… Yani iş dünyası ve iş sektörleri bu bölgede 1 milyar doları 5 milyar dolara çıkartabilir mi? Bu potansiyel bu bölgede var mı? El Cevap: Var. Hem de fazlasıyla var. Üstelik bölgenin dinamikleri ihracatı arttırmak için uğraş verirken ne yazık ki hükümetin bakanları umursamıyor. Hele hele bu bakanlar Trabzonlu olmalarına rağmen… DKİB Başkanı Gürdoğan’ın kitapçığının ikinci bölümüne bakıyoruz. Yani ihracatçılarımızın önerileri ve beklentileri olan kısma… Ağzımız açık ‘olamaz’ diyoruz. Beklentilerin %90’ı Trabzonlu bakanlardan.

Gelin sırayla beklentileri ve ilgili bakanları sıralayalım.

A) Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’tan bölgenin beklentileri:

1-Gümrük hizmetlerinin bölgede tekdüze ve bütünlük sağlanarak yürütülmesi.

2-Trabzon Gümrük Müdürlüğünün aynı zamanda ‘İhtisas Gümrüğü’ olarak yetkilendirilmesi.

3-Rusya Limanlarında sıkıntı yaşandığından, Karadeniz’e en yakın yerlerden TAMAN Limanında bir lojistik üs kurulması.

4-Sarp Sınır Kapısındaki yoğunluğu azaltmak için Muratlı Sınır Kapısı biran evvel açılmalı.

5-Azerbaycan ile ülkemiz arasında yapılan ‘Tercihli Ticaret’ anlaşmasına Doğu Karadeniz Bölgesi de eklenmeli.

6-Bölgemizde önemli ihraç ürünü haline gelen Karadeniz somunu ihracatında, beli ülkeler tarafından uygulanan tarife dışı engellerin kaldırılması için girişimlerde bulunulmalı.

7-Balık yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi açısından, izin prosedürleri iyileştirmeli.

Ticaret Bakanlığını 7 (yedi) maddede bırakarak bir başka Trabzonlu bakanın bakanlık yaptığı bakanlığa geçelim.

B) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı… Sayın Mustafa Varank…

1-Trabzon Yatırım Adası biran evvel 2022 yatırım programına alınmalıdır.

2-Trabzon’da gelişmişlik düzeyi şehir ortalamasının çok altında kalan bazı ilçelerimiz hazır giyim-konfeksiyon sektörü yatırımları esas olmak üzere Yatırım Teşvik Mevzuatında 6. Bölge kategorisine alınmalıdır.

3-Çamburnu eski tersane alanı Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi olarak hizmete açılmalıdır.

4-Büyük ölçekteki seralara sanayi tarifesinden elektrik kullanabilmeleri için Sanayi Sicil Belgesi verilmelidir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını da 4 maddeyle geçtikten sonra sırayı bir başka Trabzonlu bakanımızın bakanlığına gelelim.

C)Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Adil Karaismailoğlu

1-Uzakdoğu ülkelerine ihraç edilen balık ihracatında kullanılmak üzere Trabzon Havalimanında soğuk hava deposu yapılması.

2- Trabzon Limanı ile Solehi (Adler) limanı arasında yük ve yolcu taşımacılığının yeniden başlatılması için girişimlerde bulunulması.

3-İhracatta kullanılan geçiş belgeleri yetersiz kalıyor. Böyle olmasıyla büyük sıkıntıların yaşanıyor. Belge olayına bir düzenleme getirilmelidir.

Yukarıdaki toplam 13 maddeye baktığımızda 1-2 madde hariç hiçbiri paraya taalluk etmiyor. Sadece girişimde bulunulması ve çözüm üretilmesi isteniyor. Trabzonlu üç bakanlıktan istenen bu taleplerin bugüne kadar hiçbiri karşılanmadı. Bize göre sorunlara bile vakıf olunamadı. DKİB Başkan Vekili; ‘Yemin olsun Trabzon sahipsiz’ diyor. Bizim için geriye bir tek şey kalıyor… Oturup ağlamak… O da bize yakışmaz. Öyleyse şehre sahip çıkan STK’larımızın beklentilerini kazanana kadar yazmak…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.