banner114

Dedi: TTSO öncülüğünde yürütülen ABD gezisini nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: ‘Trabzon bir Dünya kenti’ iddiamız varsa (ki var) doğru yorumlamak zorundayız.  Dünyayı gezen Trabzonlu iş adamları topluluğundan bu kente, bu bölgeye yalnızca fayda gelir. Bir kere vizyon olarak mesafe katederiz. Bu çok önemlidir. Vizyonsuz yöneticilerle hiçbir yere gidemezsiniz.

Dedi: Eşlerini de götürmüşler. Buna ne diyorsunuz?

Dedim: Önemsenecek ve tartışılacak bir konu olarak görmüyoruz. Biz gidenlerle veya götürülenlerle ilgili değiliz. İyi ki gitmiş, iyi ki götürmüşler diyoruz. Biz davet edilmeyenlerle ilgiliyiz. Eksikliklerle ilgiliyiz.

Dedi: Anladım. Turizmi konuşacaksınız. Haberinizden okudum. “Turizm İl Müdürünü de  götürmeliydiler.” diyeceksiniz.

Dedim: Evet… Turizm konuşulduğuna göre götürmeliydiler. Gitmenin ve götürmenin değil, götürmemenin derdindeyiz. Trabzon’da Cruise turizmini yeniden canlandırmak için ilgili şirketin en yetkilileri ile görüşecekseniz… Randevu almışsanız Turizm İl Müdürü orada olmalıydı. Öne çıkarmalıydınız. Liman İşletme Müdürü veya bir yetkilisi orada olmalıydı. Öne çıkmalıydı. Onlar muhatap olmalıydı. Trabzon turizmi ile ilgili TTSO Başkanı da elbette bir şeyler söyler. Lakin karşıdaki turizm uzmanı, karşısında ‘en yetkili’ ismi ister.  Yapılan açıklamalardan Sümela Manastırı’nın öne çıkartıldığını görüyoruz. Klasik Sümela anlatımları…Nitekim Cruise’nin en yetkilisi, “Sizinle yaptığımız bu toplantıdan sonra Trabzon’u değerlendirmek için yönetim kurulu başkanımıza bir rapor hazırlayacağım. Bunun için sizden ricam, Cruise destinasyonuna sağlanan destekleri… Liman kapasitesi ve imkanlarını detaylı bir rapor halinde iletmenizdir. Bu ön raporunuzun ardından daha detaylı bir çalışma başlatacağız. Trabzon’u nasıl pazarlayabileceğimizi kendi uzmanlarımız belli kriterlere göre inceleyecekler.  Nasıl bir program oluşturabileceğimizi ortaya koyalım. Bu raporlamaları birlikte hazırlayalım. Miami’de ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde Cruise fuarları düzenlenmektedir. Bu fuarlara Trabzon olarak katılmanızda mutlaka fayda var. Trabzon olarak Cruise turizmine nasıl katkı verebilirsiniz? Bu tür olanakları da bir rapor halinde sunmanızda katkı var. Royal Caribbean ekibi en kısa sürede Trabzon’a gelerek saha çalışması yapacaktır.”

Dedi: Cruise yetkilisinin bu açıklamalarını maddelere döker misiniz?

Dedim: Daha iyi anlaşılması için madde madde sıralayalım. 1- Trabzon’da cruise destinasyonlarına hangi katkıları sunabilirsiniz? 2- Liman kapasiteniz ve özellikleri 3- Nasıl bir program yapabilirizi birlikte tartışalım 4- Birlikte raporlamalar yapalım 5-Miami ve Avrupa’daki diğer cruise fuarlarına katılmalısınız 6- Ekibimiz en kısa sürede Trabzon’a gelerek saha çalışması yapacaktır.

***

Bizim 6 maddeye indirgediğimiz ve belki 16 maddelik bir program… Trabzon ayağını kim yürütecek? TTSO Başkanı mı, Sayın Vali mi? Gördünüz boşluğu değil mi? Vali Bey gelecek, Turizm İl Müdürüne ‘Bir rapor hazırla Ali Bey!..’ diyecek. Nasıl bir rapor acaba? Turizm İl Müdürü Ayvazoğlu o atmosferi yaşamadı ki. Belki orada bir alt yapı çalışması yapacaktı. Şimdi uzaktan bir rapor hazırlayacak. Beğenilmezse sorumluluğu kim üstlenecek? Birlikte çalışmaktan bahsediliyor. ABD heyeti ile bizden kim çalışacak? Vali Bey mi, Sayın Oda Başkanımız mı? ‘Programı birlikte hazırlayalım’ diyorlar. Kiminle birlikte? Valilik mi, TTSO mu? Yoksa Turizm Müdürlüğü mü? Ekip en kısa sürede Trabzon’a gelerek saha çalışması yapacak. Kiminle yapacak? TTSO heyetiyle mi?

Nereden bakarsanız bakınız, turizmin patronunu götürmeden yürütülen görüşme eksik bir görüşmedir.  TTSO bu konuda daha hassas davranmalıdır. ‘Efendim Müdür Bey’in yerine Vali Bey’i götürdük’ söylemi samimi değildir. Vali Bey başka, işin sahibi başka…

Programın 2022 yılına kadar ancak sonuçlanabilineceği söyleniyor. Vali Bey’in 2022’ye garantisi var mı? Turizme Ayvazoğlu kadar vakıf mı?

Dileriz ABD’de başlatılan Cruise görüşmesinin Trabzon ayağında sevgili Ayvazoğlu boşluğu doldurur. Vizyonu, dil vukufiyeti ve gayreti bu eksikliği kapatır ve 2022 yılında Trabzon yeniden Cruise limanlarından biri olur. Aksi halde bu yanlış turizmde iz bırakır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.