banner114

KTÜ dün 64. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın YÖK tarafından Erzurum’da bölge üniversite rektörleriyle yapılan toplantıda görevlendirilmesi nedeniyle kuruluş etkinliklerine katılamadı.

Bağrından 6 üniversite çıkaran KTÜ, artık bir teknik üniversite olarak bilimsel alanda gelişerek küresel ölçeğe ulaşmak zorundadır. Hadiseye bu perspektiften bakarak Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Öksüz’ün sunumunu dikkatle takip ettik. 12 fakülte, 6 enstitü ve 8 MYO’su bulunan KTÜ’de tam 2 bin 117 akademisyen görev yapıyor. Yani bilimsel başarıda, küresel ölçekte yarışmak için kadro sorunu yok.

64 yıllık tecrübesiyle Türkiye’de 4. sırada kurulan KTÜ esasen ne bölgeye ne de Trabzon özeline beklenen katkıyı sağlayamadı. 50 yıl öncesine geri gittiğimizde üniversite kenti  olma şansını yakalayan Trabzon çok ama çok daha ileri düzeylerde olmalıydı. Şehir-üniversite iş birliği hep tartışıldı hep dert yakınıldı ama bir türlü çözüme ulaşılamadı.

***

Prof. Dr. Hikmet Öksüz’ü dinilyoruz... KTÜ bugün 64 yıllık tecrübesiyle dünyada sıralamaya giren üniversitelerle iş birliği yapıyor. Keşke bu iş birliği 10 yıllar öncesi başlayabilseydi. YÖK, KTÜ’yü ilk 20 üniversite arasına alarak uluslararası statüye çıkarmaya uğraşıyor. Ve KTÜ uluslararasılaşma için gerçekten büyük çaba sarf ediyor. Keşke bütün bunlar 10 yıllar önce yaşansaydı.

KTÜ İlaç ve Farmasotik Teknoloji Uygulama Ve Araştırma Merkezini (İLEFAR) kurdu. KTÜ İLEFAR, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2018 yılının en iyi 15 uygulama örneklerinden biri arasında gösterildi. Keşke KTÜ, İLEFAR’I 10 yıl önce kursaydı. Diyeceksiniz ki eczacılık fakültesi yoktu. Trabzon’un siyasi gücü o fakülteyi almaya yeterdi. Bu işin mazereti yok. Keşke fakültesini alıp kurabilseydi.

KTÜ, 2018 yılında 20 patent başvurusu yaptı. Takdir edilecek bir rakam. 5 patent belgesi aldı. 2018 yılı içerisinde kurum dışından fonlanan 4 üniversite-sanayi iş birliği projesini tamamladı. 8 proje devam ediyor. KTÜ keşke bu projeleri 10 yıllar önce yapabilseydi. TÜBİTAK tarafından açıklanan istatistiklere göre 2018 yılı AR-DEV proje desteklerinde KTÜ 58 proje ile tüm üniversiteler arasında 6. sırada yer aldı. Yine KTÜ 13 farklı bilim dalında dünyada ilk bin üniversite içinde yer almayı başardı. Keşke bunlar 10 yıllar önce olabilseydi.

***

Türkiye’de üniversiteler hemen her dönem ideolojinin kıskacında kavrulmuştur. Sağ-sol çatışmaları, öğrenci olayları, 28 Şubatlar… Yasaklar, yasaklar, yasaklar. Üniversiteler bilim üretmek yerine ideolojik çekişmenin esaretinde perişan edildi. İşte bunun için özellikle son 10 yıldır ideolojik kıskaçtan kurtulan üniversitelerde bilimselleşme ön plana çıktı. Yukarıda KTÜ’nün belki son 5 yıllık hamlelerini buna borçluyuz. Yukarıda keşke 10 yıllar önce bunu yapsaydı dememiz üniversitelerin dünüyle bugününü mukayese etmemizdendir.

Yine de geç kalmış sayılmayız. Bizim için olamasa bile arkadan gelen nesillerimiz için şayet özlenen üniversiteye adım adım ulaşılabiliyorsa yine de başarı sayılmalıdır. Dün törenin sonunda proje katkılarından ötürü çok sayıda profesöre ödülleri verildi. Bu ödülleri Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu verdi. İşte bu tablo bile üniversitenin yıllar sonra geldiği noktaya göstermesi bakımından önemliydi. Dün KTÜ için mutlu bir gündü. Biz de mutlu olduk. Emeği geçen ve bugün aramızda bulunmayanlara rahmet diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
59 1 yıl önce

KTÜ’nün bu durumda olmasının sebebi bölgesinde ki nüfus popülasyonun düşük olmasıdır ve Trabzon’un klasik taşra şehir kimliğinden bir türlü kurtulamamasıdır.
Bu Türkiye’de marka olmuş Trabzonspor’un ve KTÜ’nün imajını oldukça zedeliyor.