banner114

Her mesleğin kendine özgü halleri vardır. Bir meslekte başarılı olabilmek için bazı davranışları yaygınlaştırmak, bazı davranışlardan da kaçınmak gerekir. Yöneticilik profesyonel anlamda bir meslek, bazı durumlarda ise bir görevdir. İster meslek, isterse görev diye tanımlansın, yöneticilik yapanların sakınması gereken 5K’dan bahsedebiliriz. Korkma, Küsme, Kızma, Küçümseme, Kibirlenme diye formüle ettiğimiz 5K yöneticilik başarısı için yol gösterici olacaktır.

Profesyonel yöneticinin görev, sorumluluk ve amaçları, düzenlemeler, planlamalar ve örgüt kültürü ile şekillendirilmiştir. Bir yönetici, kurumsal amaçlar doğrultusunda kendi yetkilerini kullanmak konusunda cesaretli olmalıdır. Korkunun elinden tuttuğu yöneticiler, statüyü korumak konusunda mahir olsalar da,  hiçbir başarı ve iyi işin altına imza atamazlar. En temel yönetim becerilerinden biri yöneticinin medeni cesaretidir. Yönetme korkusu tuzağındaki yöneticilerin silik tavrı, yöneticiliğin ve statünün değerini düşürür ve anlamsızlaştırır. Bir makamın koltuğunda oturmak o makamı doldurduğun anlamına gelmez. Bir makamın yetkilerini kullanmak, sorumluluklarını yüklenmek makamı doldurmaktır. Korkaklık makamları kimliksizleştirir.

Yöneticilerin olumsuz tutumlarından biri de kırılgan olmaları ve küsmeleridir. Yöneticinin küsmeye hakkı yoktur. Ne paydaşlarıyla, ne üst makamlarıyla, ne de astlarıyla…  Yönetim ilişkisi, vekalet ilişkisidir. Yönetici, bir başkası adına iş görmektedir. Dolayısıyla kişisel bir durum söz konusu değildir. Kurumun çıkarlarını savunmak, işlerini görmek için başkalarıyla iletişime geçmek mesleki bir zorunluluktur. Bazı ilişkilerde sorunlar olabilir, karşınızda sorunlu kişilerde bulunabilir. Fakat her şeye rağmen işlerin yürümesi gerekir. Elbette yöneticinin işini benimsemesi önemlidir. Fakat olayları kişiselleştirmek sağlıklı bir yaklaşım değildir. Hatta çalıştığınız kurumda yönetici olmadan önce kişisel olarak dargınlıklarınız bulunduğu kişiler varsa, yönetici olduktan sonra bu kişilerden özür dileyerek, dargınlığı ortadan kaldırmalısınız. Amirle küslük olmaz, kaybedersiniz, paydaşla küslük olmaz paylaşamazsınız, çalışanla küslük olmaz ulaşamadığınız kişiyi yönetemezsiniz.

Birçok amatör, yönetici olduğunda insanlara kızma- bağırma hakkını elde ettiğini sanır. Etrafındakilere sürekli çatışır, en küçük aksilik veya yanlışlıklarda bağırır. Kızmak yöneticiyi yükseltmez, bir yöneticilik davranışı da değildir.  Küsmekte olduğu gibi işi kişiselleştirmekten başka bir şey değildir. Bu yöneticinin kararlı olmayacağı, hata ve yanlış yapanları uyarmayacağı anlamına gelmez. Elbette uyarılar yapılacaktır, yanlışı göstererek, açıklayarak, gerektiğinde ceza vererek, fakat kızıp hakaret ederek değil. Kızmak ego tatmininden başka bir şey değildir. Bu cazibedar ego tuzağından mutlaka sakınılmalıdır.

Küçümseme, bir başka tuzak. Kurumla, işletmeyle ilgili hiçbir iş, hiçbir görev ve hiçbir statü küçük değildir. Herhangi bir işin meydana gelmesi, bütün gereklerinin bir araya uyumlu bir şekilde gelmesiyle mümkündür. Nasıl ki, bir makinede bir tek dişli, bir tek vida, bir tek parça eksik olsa veya çalışmazsa makine çalışmaz, aynen onun gibi bir işletmenin iç ve dış çevresindeki her şey de böyledir. Her çalışan, iş gören de… Mesela, uzman doktorların, en ileri teknolojileri kullanılarak yaptıkları başarılı bir ameliyat sonrasında hastanın hastane enfeksiyonu nedeniyle kaybedilmesindeki temizlik kusuru gibi…

Yöneticilik diğer görev ve işler gibi bir iştir. Bir kişi yönetici oldu diye kibirlenmemelidir. Kibirlenme insanı kör eder, soğuk düşürür, iletişim kapılarını kapatır ve önündekini bile göremez hale getirir. Halbuki, tevazu gizemli bir anahtardır, her kapıyı bir şekilde açar.

Son söz, kibirlenme padişahım senden büyük Allah var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.