banner114

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bir büyük haksızlığın odağında kıvranıyor. Aslında mesele bizim meselemiz. Ordu ve Trabzon Büyükşehir Belediyelerinin hakları diğer büyükşehirlere gidiyor. Aslında giden bizim hakkımız.

Çıkartılan son Büyükşehir Yasası, hizmet odaklı değil toprak odaklı olunca ortaya büyük bir haksızlık çıktı. Trabzon ile Erzurum aynı nüfusa sahip. Trabzon 6 bin kişi daha fazla. Ancak Erzurum Büyükşehir Belediyesinin toprağı daha büyük olduğu için merkezî hükûmetten bir yılda 350 milyon lira ödenek alıyor. Trabzon Büyükşehir ise 226 milyon lirada kaldı. Aradaki fark 124 milyon lira.

Erzurum’un yol ağı 5 bin kilometre. Trabzon’un yol ağı 25 bin kilometre. Yani Erzurum’un beş katı. Ama bu haksızlık bir türlü giderilemiyor. Maliye Bakanlığı bu haksızlığa el atmıyor. Trabzon’un yıllık 150 milyon lirası ya da bu kentte yaşayan insanların 150 milyon liralık hizmet beklentisi diğer büyükşehir kentlerine gidiyor. Konu Büyükşehirin değil bu kentte yaşayan ve kent hassasiyeti taşıyan herkesin meselesi.

***

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu 8 bin nüfusla aldığı ilçe merkezini 40 bin nüfusa çıkarttığını açıkladı. Bir ilçe belediyesi için övünülecek bir durumdur. Ama Yomra’nın bir turizm beldesi olduğu veya olacağı beyanı doğru değildir. 5 yıldızlı otellerin eskiden tercihi Yomra’ydı. Doğrudur. 4 bin kişilik öğrenci yurdu için Yomra’da yer bulundu. Doğrudur. Yomra Belediye Başkanı olmasa Avrasya Üniversitesi belki de kurulamayacaktı. Doğrudur. Lâkin Yomra planlı bir büyüme sergileyemedi. Bütün bu yatırımlar Yomra’yı bu hâldeyken değil önceden tercih etti. Bugünkü Yomra’yı tercih etmedi. Beton yığınlarını andıran binalar dolsun… İnsanlar konutlarına taşınsın bakalım Yomra bu yükü taşıyabilecek mi?

Yomra’nın her bakımdan alt yapısı hazır mı? Dileriz inşallah ‘marka’ olur. Dileriz ikinci Çukurçayır olarak anılmaz. Yomra o konut yoğunluğuyla yeni Çukurçayır olmaz. Yomra o konut yoğunluğuyla kazandı mı yoksa kaybetti mi zamanla kanaat sahibi olacağız.

***

Arsin Yatırım Adası; TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun itelemesi, sıkı takibi ve Bakan Süleyman Soylu’nun önemsemesiyle sona doğru yaklaştı. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu başkanlığında bir heyet geçtiğimiz hafta Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü ile bu konuyu masaya yatırdı. Elbette ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ricasıyla…

Yatırım Adası Projesi’nin bazı alt yapı ve proje eksikleri hâlâ tamamlanmadı. Bazı bakanlıklardan geçmesi gereken boyutlar var. Dolayısıyla mesele yalnız yasa çıkması meselesi değil. Yatırım henüz yasa çıkacak hâle gelmedi. Şayet yetişirse ocak ayındaki torba yasaya girecekmiş.

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu’nun bu konuda bir hassasiyeti var. Olay bitmeden açıklama yapmıyor. Lâkin Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen işin havasında… Veya tam adıyla siyasî rantında… En başında fazla ilgisizdi. Şimdi de fazla ilgili!.. Belki de Ankara’da bakanla yapılan toplantıda bile yoktu. Belki de gelişmeye sonradan vakıf oldu. Ama dün Yatırım Adası’nın temelini attı bile!.. Üstelik “sessiz kalalım” ricasına rağmen!..

Yatırım Adası Trabzon’un ve hatta bölgenin mega projelerinden biridir. Erdem Bey’in hiçbir emeği olmadan üretilmiştir. Sayın Şen yalnızca yatırımın kurulacağı ilçede belediye başkanı olduğu için mecburen projeler elinden geçmiştir. Dolayısıyla Yatırım Adası bir ilçe belediyesinin propaganda malzemesi olmamalıdır. Erdem Şen varsa yaptıklarını anlatmalıdır.

***

Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu… Trabzon’un en talihsiz belediye başkanı… Beşikdüzü’ne teleferik projesi yaparken… İlçeyi adım adım turizme hazırlarken sel afetine uğrayan şanssız başkan…

Hadise öyle çetrefillidir ki iki ucu keskin bıçak… İlçe esnafı yaşadığı sel mağduriyetinden per perişan olurken siz teleferikle uğraşamazsınız… Uğraşsanız eleştirilerin odağı olursunuz.

Bize göre sel afeti Başkan Bıçakçıoğlu’nu beş yıl geri götürdü. Bakalım Orhan Başkan açığı nasıl kapatacak? Hayalindeki Beşikdüzü’nü oluşturmaya iki yıl kaldı. Bakalım ne kadarını başaracak?

***

 

Sürmene, turizmde mesafe almaya müsait en güzel ilçelerimizden biri. Başkan Rahmi Üstün turizmi yeterince önemsiyor. Yeni Uzungöller Projesi içinde Sürmene de var. Ama biz KTÜ’nün yaptığı “Çekirdekköy Projesi”ne geleceğiz. Trabzon’un 18 ilçesinden Sürmene’yi uygun buldular. Yeni bir destinasyonun varlığını ortaya çıkardılar. Turistlerin iki üç gün kalabileceği bir destinasyon... Gültepe, Dirlik, Karacakaya ve Aksu köyleri güzergâhında harika bir proje hazırladılar. Proje Kalkınma Bakanlığından ödenek bekliyor. Topu topu 4 milyon TL... Turizmle kalkınmayı hedefleyen bir kent için önemsiz bir rakam. Ama takip edilmesi gerekiyor. Sayın Bakan’ımız Süleyman Soylu’nun ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu ödenek bu yıl çıkmalı. Sürmene’deki bu destinasyon Trabzon turizmine mutlaka kazandırılmalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.