banner114
banner146

Bu yazıyı ‘Ne kadar haklı çıktık’ demek için tekrar yayımlamadık. Bilakis, keşke haklı çıkmasaydık. Yazımızı, Beşikdüzü MHP’li Meclis Üyesi Önder Öztürk attı. Tam 3,5 yıl önce 17 Ocak 2019 tarihinde yazmışız. CHP’li gençler Arap kökenli iş insanını Beşikdüzü’nden kovarken bunları yazmışız. Bugün gelinen noktada altın yumurtlayan tavuk olarak yorumladığımız turizm, Trabzon’a kazandırıyor. Meclis Üyesi Önder Öztürk ise, ilçesinde esnafın kan ağladığını hatırlatıyor. Bir zamanlar Beşikdüzü, turizmden en fazla pay alacak olan ilçe olarak görülüyordu. Ancak ilçe sakinleri ideolojilerini ilçenin kalkınmasının önüne geçirince... İnsanları dinine göre ayırınca... Parada din-iman arayınca kaybetti...Dileriz bir gün Trabzon’un bu en güzel ilçelerinden biri kaybettiği turizme kavuşur... Şimdi sizlere tam 3,5 yıl önce yayımladığımız köşe yazımızı tekrar sunuyoruz;

“Beşikdüzü’nde yaşanan ibretlik olayın farkında mısınız? TTSO başta olmak üzere Trabzon’daki işadamlarının oluşturduğu SİAD’ların temsilcilerine sesleniyoruz. “CHP’li gençler Arap yatırımcıyı Beşikdüzü’ne almıyor! CHP’li Gençler ‘Araplar bizden sadece eğitim alabilir’ yazılı dövizlerle eylem yapıyor. CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya da gençlere destek için olayı TBMM kürsüsüne taşıyor. Neden suskunsunuz ey TTSO yetkilileri... Neden susuyorsunuz ey SİAD’lar...

Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TTSO, TTB yetkilileri... Sizler Kaşüstü’nde aynı yöntemle NOVOTEL’e yer vermediniz mi? Dünya Ticaret Merkezi’ni yıkıp Arap yatırımcıya otel ve kongre merkezi için tahsis etmediniz mi? Yoksa Arapların Yomra’ya, Trabzon’a girmesi serbest de Beşikdüzü’ne girmesi yasaklandı mı? Çimenli’de Özel İdare’nin arazisini otel için devreden yetkililer!.. Beşikdüzü’ndeki skandalı yutacak mısınız?

                               ***

Trabzon’un geldiği noktanın farkında mısınız? Laiklik yobazı ve ırkçı bir anlayış bu kentin yıllardır verdiği emeği kendi gerici ve ırkçı ideolojilerine kurban etmeye kalkışıyor. Trabzon, yıllardır bu kente Arap turist ve Arap yatırımcı çekmek için emek verdi. Onlarca kez Riyad’a, Dubai’ye, Doha’ya ve bilmem hangi Arap kentlerine gidilerek Arap’lar davet edildi. Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu da ilçesi kalkınsın... Oteller kurulsun... Arap turistler Beşikdüzü’ne para bıraksın ve göç dursun diye Arap yatırımcıyı ikna etti... Meğer Arap yatırımcıdan önce ikna edilmesi gerekenler var! CHP Beşikdüzülü gençler... Hepsi okumuş (!), aydınlanmış (!) gençler... Üstelik hepsi işsiz ve iş arayan gençler (!).. Ama onlar paranın yeşilini, yatırımcının siyahını istemiyorlar. Onlar paranın yeşil olmayanını! Yatırımcının sarı veya beyaz olanına yer veriyorlar! Aynı otel yatırımını Almanlar yapsa idi belki de Beşikdüzülü gençler onlardan eğitim alacaklardı!

Siyah olan yatırımcı hele Müslüman ise!.. CHP’li gençlerden ve Beşikdüzü’nden yer falan alamaz!.. Alsa alsa ancak “Eğitim alabilirler”!..” Arapların aydınlanmaya ihtiyacı var. Ve CHP’li gençler Arap turistleri aydınlatmaya talipler!..

                                   ***

Orhan Bıçakçıoğlu veda ediyor. “Beşikdüzü il gibi olacak” iddiasıyla geldi. Ve il çapında işler yaptı. Trabzon’un ilk teleferiğini kurup işletmeye açtı. Ardından 500 yataklı otel projesini ihale etti. Lakin “Köy Enstitülerinin torunları” siyahi ve Müslüman yatırımcı istemiyor. Onlar Beşikdüzü’nün köy gibi kalmasını istiyorlar. Beşikdüzü Köy Enstitüsü binalarının turistik ve manevi (!) değerini sunup! turizm yapmak istiyorlar. Araya belki nostalji de katacaklar. Belki yarın teleferiğin tellerini de kesip işletmeyi kapatacaklar. İşsizlik, göç, geri kalmışlık önemli değil. Onlar aydınlanmış çocuklar ve Araplar onlardan ancak eğitim alabilirler!..

                                      ***

Bir yanda Ortadoğu’da onlarca fuara katılıp Trabzon ve bölgeyi tanıtarak Arap turist ve yatırımcı davet eden Anadolu yatırımcıları... Diğer yanda gelen yatırımcıyı kovan Köy Enstitüsü neslinin uzantıları... Olan yalnız Beşikdüzü’ne değil Trabzon’a oluyor... Sen susarsan, ben susarsam, biz susarsak bu kenti turizm kenti yapamayız.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eren 3 gün önce

Gümüşhanede basit bir cam terasa bile binlerce kişi gidiyor, teleferiğe binmek için şehrimizden binlerce kişi orduya gidiyor ama ne yazıkki hazır bir teleferik bile işletilemiyor, yatırımcılar kaçırılıyor.