banner114

Günebakış Gazetesi’nin doğuşunun bugün 20.yılı... Uzun sayılabilecek bir ömrün dörtte biri...

28 Şubat Post Modern Darbesi’nin fiziki ve manevi baskılarıyla yürüme şansımız kalmadığında sahibi olduğumuz Gökkuşağı Radyo Televizyonu’nu satarak günlük bir gazete çıkarma kararı verdik. 20 yıl önce bugün bulunduğumuz aynı mekanda ve okuyucuların belirlediği günebakış ismiyle yola çıktık. İlkelerimiz hiç değişmedi. Özgürlüklerden yana, Din ve Vicdan Özgürlüğü’nü savunan, demokratik her türlü mücadeleye hazır... Yoksuldan yana, yolsuzluğa karşı... Basın ahlak ilkelerini temel düstur edinmiş, hukukun üstünlüğüne inanan ve bölge çıkarlarını her daim kendi meselesinin önünde tutan...

Gazetecilik anlayışımızda hakikatin hatırını hiçbir hatıra kurban etmedik. Belki de bunun için  20 yılda 300’e yaklaşan dava sayısıyla bölgede en fazla mahkeme gören bir gazete olduk. Bizim açtığımız dava sayısının toplamı 10’u geçmez. Diğer davaların tamamı basın davalarıdır. Halen devam eden 10 civarında da davamız vardır. Eski yıllara göre dava sayısı ortalamamızın düşmesini, kalemimizin biraz olsun törpülenmesine bağlıyoruz.

Gazetecilik veya basın, hayal dünyamızı süsleyen bir meslek. Allah’tan çok istedik. Rabbim nasip etti. Zor bir meslek olduğunu ve taşıdığı riskleri bilerek seçtik. Doğrunun ve yanlışın, güzel ile çirkinin, haklı ile haksızın kanaatine sahip olup korkusuzca haber yaparken hep vicdana güvendik. En temel ilkemiz, ‘Bilerek ve kasten yalan haber yapmamak ve iftira atmamaktır.’

Doğruyu arayan, sorgulayan, itaatsiz olunca... Çıkara dayalı beklenti içinde olmayınca... Eleştirel gazetecilik yapınca bazen mahkemelik oluyorsunuz... 20 yıldan bugüne milletvekilleri Eyüp Aşık’la, Avni Akkan’la, H.Sami Türk’le, Kemalettin Göktaş’la, Mustafa Cumur’la (Ruhu şad olsun), Erdoğan Bayraktar’la, Haluk Pekşen’le, Mehmet Bekaroğlu ile mahkeme gören bir gazeteyiz.

Gazetecilik mesleğini bir ilke ve ahlak çerçevesinde değerlendiriyoruz. Bugün hiçbir ulusal ve yerel gazetenin sadece gazete yapıp satarak hayatiyetini devam ettirmesi mümkün değildir. Ya patron gazetesi olacaksınız veya sizi destekleyen bir lobi olacak!..

Hal böyle olunca her iki halde de emir-komuta altına girmiş olacaksınız. Halbuki gazeteciliğin en büyük prestiji özgürlüktür. Başkaları için özgürlüğü prensip edinen bir gazeteci kendisi özgür değilse gazetecilik yapamaz. Bağımsızlık ve özgürlük gazeteciliğin en temel ve ayrılmaz iki karakteridir.

Özgür olabilmek, habere özgür bakabilmek ve özgürce yorum yapabilmek için kendi özgürlüğünüzü kazanabilmelisiniz. İşte bu çerçevede yayıncılığı yalnız gazetecilikle sınırlı tutmadık. Yayıncılığın içine kitabı da aldık. Yani yılda ortalama 2 kitaba imza atarak (2 kitap çıkartarak) gazetecilik anlayışına vizyon kattık. Kitaplarla birlikte aylık bir dergi ile (Mavisel 15.sayısı çıktı) tam tekmil bir yayıncılık oluşturduk. Ulusal gazetelerin hem kitap hem dergi yayıncılığı var ve yıllardır sürdürüyorlar. Ancak yerel gazeteler arasında belki Türkiye’de tek örnek olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu yılın ikinci yarısında inşallah 16.kitabımızı çıkartmış olacağız. Kitap yayıncılığı ile hem özgürlüğümüzü koruyoruz hem kentin ve bölgenin kültürüne büyük katkı sağlamış oluyoruz.

İlke ve idealler uğruna seçtiğimiz ve ‘nasip’ olarak gördüğümüz bu meslekte 35.yılımızı, günebakış gazetesinde ise 20.yılımızı doldurduk. 60 yaşında ama sanki 35 yaşın mesleki heyecanıyla yolumuza devam ediyoruz. ‘Nereye kadar?’ sorusuna net bir cevap verememekle beraber ‘Allah izin verirse 3-5 yıl daha’ diyebiliyoruz.

Adeta bir mektep hükmündeki günebakış gazetesinde halen 18 arkadaşımız çalışıyor. Belki 100 civarında meslektaşımız geldi geçti. Ayrılan veya ayırdığımız arkadaşlarımızdan yalnızca iki arkadaşımız bizi mahkemeye verdi. Bizim tazminatlarını verme isteğimize karşı mahkemeyi tercih ettiler. Biri sonuçlandı. Mahkemeden bizim teklif ettiğimiz miktarı kazanabildi. Diğeri devam ediyor. İçimizdeki ahvali de böylece paylaşmış olduk.

20 yıldır bizimle birlikte yol alan okurlarımız başta olmak üzere tüm sevenlerimiz ve eski-yeni tüm mesai arkadaşlarımıza en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.

Trabzon basını içinde bir marka hükmündeki günebakış’a nice 20 yıllar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serdar isik 3 hafta önce

yerel gazeteciligin vizyonunu olarak göruyorum...nice basarılı senelere

Avatar
bayana29 3 hafta önce

azmin zaferi, ilkelerinin takipcisi, tarafsizliğin sembolu günebakis