banner114

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Trabzon’a gelince arkasından isimlerini defalarca yayınladığımız 5 şirket de Trabzon’a geldi. Bu 5 şirketten biri de ‘7 Fark Ajans’ isimli bir işletmeydi. Başkan Zorluoğlu bu şirketlere normal ihaleyle değil satın alma yöntemiyle işler verdi. Bunlar hep konuşuldu. Nihayet bu şirketlerden birine verilen 100 bin lira fatura örneği önümüze geldi. Biz de haber yaptık. Elinde Trabzon’un en iyi kameramanları olan Büyükşehir Belediyesi’nin günlüğü 950 TL’den nasıl kameraman parası ödediğini sorguladık.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu, bu gerçeğe bile kendince cevap vermeye kalktı. Tabi cevap sayılırsa!.. Lakin biz hukuka saygımız ve objektif yayıncılık anlayışımız nedeniyle yine de yayınlayacağız. Bize göre Başkan Zorluoğlu, eleştiriye tahammülü olmayan bir belediye başkanı. Bize göre bu yapısı siyasetten gelmemesiyle alakalı. Veya valilikten gelmesiyle alakalı. Zira siyasetten gelmiş olsaydı bugüne kadar pek çok eleştiri alacağı için makul eleştirileri hazmedecekti. Ancak valilikten gelince ve özellikle de kayyumluktan gelince yeterince eleştiri almadığı anlaşıldı. Bu bizim analizimiz. Yukarıda verdiğimiz ve birazdan da devam edeceğimiz örneklerle bu gerçeğimize ışık tutacağız.

Trabzon’da Ramazan Etkinlikleri ilk kez yapılmıyor. Yıllardır bu şehirde benzer etkinlikler yapıldı. Hiç bu kadar para harcanmadı. Zorluoğlu gelir-gelmez arkasından gelen 5 şirkete Ramazanla birlikte etkinlik ödemeleri yapıldı. Biz sadece 1 faturayı yayınladık. Belki daha fazla belki daha farklı şirketlere de ödemeler yapıldı. Burada, “Yok yönetici parası, yok kameraman parası” denilerek 100 bin liralık bir ödeme yapıldı. Halbuki biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacaktık! Gazete olarak elimize gelen faturayı görmezden mi gelseydik? Yoksa, “Az verdin sayın başkan daha fazla öde” mi deseydik? Bizim haberdeki gayemiz sokakta konuşulan ve şirketlere aktarılan parayı ifşa etmekti. İşin gerekliliği ya da gereksizliği ikinci meseleydi. Onu da tartışırız. Yani mesele Başkan’ın arkasından gelen şirketlere iş vermesiydi. (Allah’a şükür ki böyle bir şirketimiz yok. Yoksa sayın Başkan yarın çıkıp, ‘Şirketine iş vermedim, onun için yazıyor!” diyebilirdi.)

günebakış, Başkan’ın arkasından gelen şirketlerden birine verilen 100 bin liralık ödemeyi fatura ve belgesiyle ifşa edince Başkan cevap göndermiş. Şimdi şu cevaba bakar mısınız?

Trabzon Ramazan'da bir başka güzel” sloganıyla alışılagelenin dışında, farkındalık oluşturan bir programdır. Bu programın özgünlüğü için Ramazan ayının her gününe özel ayrı bir çalışma gerçekleştirilmiş ve her bir çalışma için tasarım, tanıtım ve tanıtıcı filmler hazırlanmıştır. Bu bağlamda, oyuncuların yer aldığı 2 reklam filmi ile etkinlik detaylarının tanıtıldığı 8 film olmak üzere toplam 10 adet film; ayrıca sahne tasarımı, bayrak, kırlangıç, roll- up vb. tanıtım materyalleri ile program tanıtım kitapçığı tasarımı ve Ramazan boyunca etkinlik alanında kamera çekimi işi, hizmet alımı yolu ile temin edilmiştir.”

Ramazan’ın her gününe ayrı bir çalışma yapılmış mış! Tanıtıcı filmler hazırlanmış mış! Oyuncular oynatılmış mış! 8-10 film yapılmış mış! Bayraklar, kırlangıçlar da varmış! Biz bunları tartışmıyoruz ki Sayın Başkan! Bunlar da tartışmalı. Siz, işi arkanızdan getirdiğiniz bir şirkete pazarlık usulüyle verdiniz. Elinizde kameramanlar varken 35 bin liralık çekim işini neden dışarıdan parayla yaptırdınız? Kameramanlarınız yeteneksiz miydi? Biz faturayla bunları sorguladık. Sayın Başkan… Sokak bu şirketleri ve harcanan paraları konuşuyor. Ve günebakış da bunları yazıyor, yani gazetecilik yapıyor.

Başkan Zorluoğlu, açıklamasının ikinci bölümünde diyor ki “Büyükşehir Belediyesinin bütün faaliyetleri mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmektedir.. Belediye kaynaklarının kamu yararına kullanıldığı ve kullanılacağı, haksız menfaat temin edilmesine imkân tanınmadığı ve tanınmayacağı hususları yazar ve Gazeteniz tarafından da iyi bilinmektedir.”

Büyükşehir Belediyesi’nin bütün faaliyetleri elbette ki mevzuata uygun yapılıyordur. Bizim bunun aksine bir iddiamız zaten yok. Olsa zimmet çıkar. Ah şu mevzuat hazretleri… Biz de biliriz ki, mevzuata uygunluk kılıfına uydurmaktır. Gelelim belediye kaynaklarının kamu yararına kullanıldığı ve bizim de buna tanıklığımız mevzusuna. “Öyle olsa bu haberleri niye yapalım sayın Başkan?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2 ay önce

meydan düzenleme projesini 2.7 trlyona iptal edip 4.850 trilona başka mütahite verdi,acaba neden bu kadar yüksek fiata başkalarına verdi

Avatar
salih devran 2 ay önce

kendi parasıyla yaptırsa 5 milyar bile vermezdi

Avatar
Fahri can 2 ay önce

Ali bey daha neler var neler. Adamlarını işin başına getirdi ki sızmaları engelliyorlar. Keban perde kim? Sorun tanıyo mu? Trabzonda ne işi var.
Meydandaki cephe düzenlemesi ile ilgili iller bankasından ne kadar para aldı? Kaç liraya ihale etti? İhaleyi kim aldı?
Bilgi işlemde hangi şirketlerle çalışıyor? Bu şirketlerin oğluyla ilgisi var mı?
Bir yıl geçti. Ne kadar ihale yaptı(doğrudan teminler dahil) bu işleri kimler aldı? Ne kadar para harcandı. Kalem kalem açıklasın. Vatandaş olarak çağrımızdır. Şeffafsa kalem kalem açıklasın. Öyle lafla, sosyal medya perdelemeleri ile olmaz.
Lütfen bu çağrımızı yayınlayın. İsmimizle.

banner121