Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin başkanlığında hakkı olmadan  oturan Yusuf Turgut, dışarıdan kontrol edilen bir şahıs hâline dönüştü. Kendi iradesiyle farklı konuşan ancak dışarıdan aldığı telkinlerle yön değiştiren bir cemiyet başkanı benim başkanım olamaz.

Daha kongre akşamı cemiyette ve 20 gazetecinin huzurunda “Arkadaşlar bu seçimin galibi yok. Hikmet Aksoy ağabeyin başkanlığında yeniden kongreye gidiyoruz.” diyen ama ertesi gün kaybettiği kongrede başkanlık koltuğuna oturan bir adam benim başkanım olamaz.

İl Dernekler Müdürlüğünün çok net biçimde ifade ettiği ve raporuna kaydettiği “Oy sayım işlemlerinin dernek tüzüğüne ve mevzuatına uygun yapılmadığı tespit edilmiştir.” ibaresine rağmen ve seçilmeyen 5 üyesiyle “Kararı tanımıyorum.” diyen bir gazeteci Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olamaz.

İl Dernekler Müdürlüğünün ortaya çıkardığı tespite rağmen hâlâ meseleyi Ali Öztürk’ün meselesi gibi göstermeye çalışan ve TGC’yi mahkeme kapılarına havale eden Yusuf Turgut, benim üye olduğum cemiyetin başkanı olamaz. Zira bu camia onu başkan seçmemiştir ve oturduğu koltuğu divanın yanlış tutanağı sonucu işgal etmiştir. (Dernekler İl Müdürlüğü’nün raporu)

Dün yayımladığı bildiri tam bir utanç vesikasıdır. Trabzon Vali Yardımcısının altına imza koyduğu Dernekler Müdürlüğünün raporuna ‘kasıtlı rapor’ diyebilen bir adam İl Dernekler Müdürlüğünü ve Valiliği töhmet altında bırakmıştır. Bir gazeteci bunu yapamaz. Hele hele “Evrakları neden 24 saatte elimden aldı?” gibi bir mazerete sığınmak ahlâkî değildir. Ne yapacaktın Ey Yusuf  Turgut? Yoksa oy pusulaları üzerinde oynamaya zaman mı bulamadın? Böyle bir adam Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olamaz.

Yalana sığınan, yanar-döner davranan bu adam, camianın rahatlatılması için atılacak adımlardan kaçarken bir de utanmadan ‘rakibim yanaşmadı’ diyor. Yalanını sevsinler!.. Diyelim ki doğru söylüyorsun. Elinin altındaki 4 kişiyle kongre kararı alabilirdin. Kongre kararı almak için yanaşmıyor dediğin Tekin Atay’a ihtiyacın yok ki. Demek ki doğru söylemiyor ve samimî davranmıyorsun. Böyle bir adam TGC’ye başkanlık yapabilir mi?

Sonucu Ali Öztürk veya Tekin Atay’a indirgemeye gerek yok. Bak, Öztürk’e ve Atay’a İl Dernekler Müdürlüğü de eklendi. Yarın belke noter tasdikli 60-70 imza önüne gelecek. Denetleme Kurulu “Kongreye git.” diyecek. O zaman ne diyeceksin? Yusuf Turgut!.. Bak şahsında camianın mensupları ne durumda!.. Kimler adına hareket ettiğini açıkça söyleyecek misin?

***

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan adaylarından Tahir Orhan “Bu ateşe bir su dökün artık.” başlıklı bir yazı yayımladı. Yazıdan bir örnek de bize ulaştırdı. Tahir Orhan Yusuf Turgut’a ustası Sevgili Salih Çamoğlu’nun tavrını şöyle hatırlatıyor: "Demokrasiler de çoğunluk esastır ama bazı teamüller de vardır. Yusuf Turgut'un şahsıyla ilgili olmamakla birlikte benim gönlüm, Listeyi delip girdiği yönetim kurulunda, 'Başkan adayı olarak seçime girdiği ve başkan adayı olarak eksik oy aldığı için affını istemesinden yanaydı. Kendisi olmayacak fakat arkadaşları yönetim kurulunda bulunacaktı. Doğal olarak da Başkan adayı olarak en çok oyu alan Tekin Atay, Başkanlık koltuğunda oturacaktı. Bunda bir beis görülmemeliydi. Bunun bir örneği de vardı. 2000 yılındaki seçimlerde Sevgili Salih Çamoğlu, listesi daha az oy almasına rağmen, kendisi Osman Çavuşoğlu'nun listesine girmişti. Sayın Çamoğlu, ilk yönetim kurulu toplantısına katılarak, 'Ben Başkan adayı olarak seçime girdim ve seçimi kazanamadım. Listeye girmiş olmama rağmen, bunu ahlâki bulmamaktayım ve affımı istiyorum' beyanından sonra bunu bir dilekçe ile de yönetim kuruluna deklere ederek, yerini yeni bir arkadaşa bırakmıştı. Şimdi, Sayın Çamoğlu'nun ne asil bir davranış gösterdiği ortaya çıkıyor. Kendisine buradan acil şifalar diliyoruz.”

 

Yusuf Turgut… Seni TGC’nin başkanı olarak tanımadığımız için ve daha önemlisi oylarımızı gasp edip üzerine oturmaya kalktığın için sana ve avanene saygı duymayacağız. Çünkü sen bizim irademize saygısızlık yapmak noktasındasın. Bize hukuk yolunu gösteriyorsun. Elbette hukuka da gideceğiz. Lâkin sana ve yönetimine hiçbir biçimde saygı göstermeyeceğiz. Sen demokratik teamülleri, bilirkişi raporlarına ve 93 meslektaşının reyine saygı duymayan bir adamsın. Onun için bizden saygı beklemeyesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108