banner114

Her güzellik ve kemal sahibi, güzelliğini görmek ve göstermek istemesi kaidesince, her sanatkâr, kendi içindeki güzellik ve kemali çevresel faktörler üzerinden sergilemek ister. Bu şiir, beste, resim, elbise, yemek, bina veya bir bahçe olabilir. Sanatındaki güzellikleri ifşa ettikçe ve esere dönüştürdükçe, hem kendi gözündeki, hem de görenlerin gözündeki yansımalardan ücretini alır ve mutlu olur.

Yönetme bir bilim ve sanattır. Olayın bilim yönü, yönetmeyle ilgili ilke, bilgi, teknik, yöntem ve teorilere vakıf olmaktır. Yönetmenin sanat yönü kişilik, irade, uygulama becerisi, pratiklik gibi yetenekleri sergilemektir. Sanatkâr yönetici, yönetimini sanat eseri olarak icra eder. Büyük bir orkestra ve koronun şefi gibi, basit görünen hareketlerle birçok kişiyi ve işi yönlendirir, bir biriyle uyumlu tınılar haline getirir, bazen bir suyun akışında ki dinginliği, bazen bir fırtınanın kopuşundaki haşmeti sergiler.  Güzel bir harmoniyle, coşturarak veya durdurarak hislere, dünyalara dokunur, örgütünü ayağa kaldırıp ihya eder.

SADAD bir sanatçı hassaslığında icrayı sanat yapacak yöneticiler için yol gösterici bir kısaltmadır. Saadeti çağrıştırmasıyla da yönetmenin mutluluğuna kapı açar. Açılımı; Sabırlı ol, Araştır, Dinle, Anla ve Danış.

“Sabırlı ol” emrine uymak her insan için, özellikle yöneticiler için çok özel bir meziyettir. Yapımızdaki acelecilik, merdivenin basamaklarını sırayla çıkmamızı engeller. Sabır sonuç almanın başlangıcıdır. Sabretmeyen yöneticiler acele ve erken verdikleri kararlar ve uygulamalar nedeniyle başarı ihtimallerini azaltırlar. Sök-yap denemeleriyle tekrar tekrar başa dönerler. Bu arada kaynaklar, zaman, insan ve ilişkiler heba olur. Sabır birçok hastalığın ilacıdır.

“Araştır” emri, karşılaştığımız sorunların kökenine inmek, gerçek sorunu tespit etmek veya yeni ve doğru hedefleri belirlemek için en önemli yardımcımızdır. Gerçek bir sorunun, her birim ve faaliyete farklı bir yansıması olduğundan, her alanda farklı sorunlar şeklinde görünür. Çoğu zaman yöneticiler bu komplikasyonları gerçek sorun zannederek üzerine giderler. Belki ağrıyı keserler fakat hastalığın yaygınlaşmasını engelleyemezler. Araştırma gerçeğe gitmenin yoludur. Araştırma ilişkili bütün paydaşlar ve işler üzerinden yapılmalıdır. Ayrıca daha önce benzer sorunlarla karşılaşmış örnekleri incelemek çok iyi bir yol göstericidir.

“Dinle” emri, çoğu zaman atladığımız bir husustur. Kişisel gelişim eğitimlerinde her zaman tekrarlanan, “Allah iki kulak bir ağız verdi ki, iki dinleyip bir konuşasın” açıklaması hem kişisel gelişim, hem de yöneticilik açısından çok önemlidir. Her şeyi bildiğimizi sanarak, başkalarının, özellikle astlarımızın bilgilerine ihtiyacımız olmadığını düşünmek en büyük tuzaklarımızdan biridir. Bu nedenle sorunları veya yeni hedefleri belirlemeye yönelik çalışmalarda ilgili herkesi az ya da çok dinlemek araştırmalarımızın şekillenmesini sağlar. Hatta etkin dinleyici olarak özellikle astlarımızı konuşmaya, eksikleri söylemeye cesaretlendirmemiz gerekir.

“Anla” emri, sadece dinlemekle olmadığını, aslında kişileri, olayları, sorunları, hedefleri idrak etmek gerektiğini ifade eder. Kişiyi sadece söylediği ile değil, söylemediğiyle, hareketleriyle, işiyle, çıkarları veya öncelikleriyle anlamak gerekir. Sözle söylenenden daha fazlası lisanı hal ile söylenir. “Anla biraz beni, duy biraz beni” nidalarını idrak etmek gerekir.

“Danış” emri, yönetici sıfatımızın en belirgin özelliğidir. Konuyla ilgili uzmanlara, deneyimlilere, farklı sektörlerden olsalar da benzer durumları yaşayanlara danışmak doğruyu yakalamak adına gereklidir, ufuk açıcıdır. Danışmak, hedefleri belirlemek ve sorunların çözümünü sağlamak adına program tasarımını gerçekleştirmemizi taçlandırır.

Yönetmeyi sanata çevirmek, mutlu ve huzurlu bir örgüt kültürü ve yönetimi oluşturmak SADAD’la mümkündür. Bütün paydaş ve fikirleri işe katan bu yaklaşım hem örgütsel, hem de yönetici mutluluğuna kapı açar. Yönetimi bir sanat olarak icraya, ortaya çıkan eserden de haz almaya ve mutlu olmaya imkân verir. Aktif yöneticilere test etmelerini öneririm.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108