Bazı yazılar kısa ömürlüdür. Günün konusunu veya o haftanın gelişmelerini ele alır. Yeni günün veya yeni haftanın gündemi farklı olduğu için kısa bir süre sonra o yazıların hükmü kalmaz. Zamanın akışı içinde yeni gündemler, farklı gelişmeler değişik yorum ve değerlendirmelerle gazete köşelerindeki yerlerini alır. Eskiler unutulur gider. Bu tür yazılar gazete fıkralarıdır. Güncel gelişmeleri, uygulamaları, icraatları ele alır, biraz da eleştirel bir bakışla değerlendirir.

Gazete fıkra yazarları gündemi takip ettiği sürece yazabilir, yazdığı sürece hatırlanabilir. Yani işleri zordur. Sürekli aksiyoner olmak, hayatın ve icraatın içinde olmak zorundadırlar. Yoksa basın arenasındaki ömrü kelebeğin ömrü kadar kısa olur. Bir makale yazısı, bir gezi yazısı her zaman yazılabilir, her zaman okunabilir. Yazarları bilimsel araştırmalara kaynak gösterilebilir. Ama günübirlik yazılar maalesef böyle değildir. Gündemin değişmesiyle birlikte unutulur gider…

Unutulsak da toplumu aydınlatmak adına görüş ve düşüncelerimizi yazmaya devam edeceğiz. Herkesin bizimle aynı görüşte olmasının, yazdıklarımızı aynen kabul etmesinin mümkün olmadığını da, bunun doğru olmadığını da biliyoruz. Bu da gayet normaldir. Hatta olması gerekendir. Herkes bizim gibi düşünürse o zaman yolumuzun, gidişatımızın en doğru olanı yakalaması mümkün olamaz. O nedenle çoklu düşünme, demokratik davranma, görüşlere saygılı olma ve ileri sürülen fikirlerden kendimize göre doğru olanı benimseme yolunu tercih etmemiz gerekir.

Son haftanın gündemlerinden seçtiğim bazı kısa değerlendirmeleri sizinle paylaşarak devam edelim:

* Bu yaz Karadeniz Bölgesi’ndeki geleneksel şenliklere katılımın önceki yıllara göre daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bu şenliklerin otantik halk hareketi olarak değil de protokol uygulaması şeklinde devam ettiği için rahatsızlık duyulduğu ifade edilmektedir.

* Köylerde ve yaylalarda her yıl gittikçe daha da artan otomobil yoğunluğu, yetersiz olan yolların kullanımı ve park sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle benim aracım da dahil olmak üzere çok sayıda hasarlı trafik kazaları meydana gelmiştir. Ayrıca bu durum ekonomik kalkınmışlığın bir ölçüsü olarak da değerlendirilebilir; önlemlerin buna göre alınması gerekmektedir.

* Yaylalarda ve piknik alanlarında aşırı kirlenme, kural tanımazlık, hor kullanma almış başını gidiyor. Belediyelerin imkanları mevcut yapıları itibarı ile geniş dağlık alanlara yetişmemekte; dolayısıyla bu yeni gelişmeye yeni çözümler üretilmesi gerekmektedir.

* Ülke gündemine gelince; terörün beli kırıldı gibi…  Bunda en büyük etken, olarak güvenlik güçlerindeki arındırma, dış yönlendirme ve oyalamalara fırsat vermeme, kendi milli araç-gereç ve silahları kullanma, en önemlisi de devletin kararlılığı olmuştur. Bu kararlılıkla gidilirse inşallah bu sorun kökünden çözülecektir. Bu konuda önemli işaretler vardır.

* Bir akordiyonun ritmik ve koordineli hareketleri gibi iç ve dış mihrakların Türk Devleti ve ekonomisi üzerindeki yıkıcı çalışmalarına rağmen, ekonomik verilerin olumlu seyri, yatırımların aksamadan sürdürülmesi, devletin yıkıcı faaliyetlere karşı direnç göstermesi ve gittikçe güçlenen bir grafik izlemesi, bazı iç ve dış merkezleri ve Batılı birçok lideri çileden çıkarmakta, adeta çılgına çevirmektedir.

Yolumuz doğrudur; yakında hepsi teker teker pes edeceklerdir. Güzel günler bizi beklemektedir…

Kalın sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108