banner114

Geçtiğimiz günlerde haber sayfamıza konu ettiğimiz Akçaabat Belediyesinin bastığı Akçaabat Lügatı kitabıyla ilgili birtakım gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerle ilgili kaleme alınması gereken noktalar olduğu için bugünkü köşe yazımızı bu konuya ayırma ihtiyacı hissettik.

Habere konu olan durum özetle şu: Akçaabat Sempozyumu’nun bir oturumunda 2 Türkolog profesör söz konusu kitapta ilme aykırı bilgiler olduğunu ve Türkçe kökenli sözcüklerin Rumca olarak gösterildiğini ifade etti. Belediyeye bu tür eserlerin basılmadan önce “konunun uzmanlarının süzgecinden” geçirilmesi uyarısında bulundu. Sözlükten sözcük örnekleri verilerek sırayla hatalı olduğu belirtilen bölümler dikkatlere sunuldu. En dikkat çekeni ve bizim de haberin başlığına çektiğimiz konu ise Türk boyu Çepni’nin Rumca gösterilmesiydi.

Haberin ardından “sempozyumu gölgelemek, sempozyumun önemli ayrıntılarını görmezden gelmek” gibi sempozyumla bağlantılı bazı eleştiriler aldık. Ancak sempozyumla ilgili tüm ayrıntıları hem öncesinde hem sonrasında Trabzon basınına en geniş biçimde aktaran kişi olduğumuz göz ardı edildi. Aynı zamanda sempozyumun bir katılımcısı ve böylesi ilmî çalışmalar gösterdiğimiz hassasiyetten ötürü bunu seve seve yaptık. Bu nedenle bu konudaki eleştirileri yersiz bulduğumuzu söylemeliyiz. Ayrıca mevzunun sempozyumla tek alâkası orada konuşulmuş olmasıdır.

Akabinde “Çepni sözcüğünü Rumca olarak lanse ettiği ifade edilen” kitabın ilgili bölümünün yazarı M. Hakan Alşan isimli kişinin sosyal medyadaki bir yorumuyla karşılaştık. Esasında köşe yazısını kaleme alma gerekçemiz de bu ifadelerdir. Şunu da üstüne basa basa söylemeliyiz ki “bu köşe yazısında” konunun bir tarafı olarak değil yalnızca bize yöneltilen mesnetsiz “yalan, uydurma, çarpıtmalara” yanıt verme niyetindeyiz. Yoksa “bir etimolog namzedinin sebebiyet verdiği nahoş tartışmalarla” uğraşmak gayretinde değiliz.

M. Hakan Alşan’ın Facebook’taki Çepniler adlı sayfadaki konuyla ilgili bir gönderiye yaptığı yorumda yer alan mesnetsiz “yalan, uydurma, çarpıtmalarına” yanıtlarımız şunlar…

Diyor ki: “Haberde adı geçen akademisyen hocalarımızla görüştük. Kendileri de böyle bir ifadelerinin olmadığını ve üzüntülerini ifade ettiler. Maalesef ortada yalan, uydurma, çarpıtma, (karaçalma ve iftira amaçlı kasıtlı mı emin değilim) bir haber yapılmış.

Diyoruz ki: Kiminle görüşüldüğünü bilmiyoruz. Haberdeki bilhassa tırnak içindeki alıntı cümlelerin konuşulduğunu noktasından virgülüne kadar ispata hazırız. O hâlde yalan, uydurma, çarpıtma kime ait?

Diyor ki: “Aslında konuyla ilgili olarak tafsilatlı bir cevap yazısı da hazırlamıştım ama hocalarımızın ve sempozyum yetkililerinin ricası üzerine ve konunun maalesef çarpıtma ve yalan bir haber olduğundan hareketle meselenin kayda değer olmadığını ifade ettiklerinden netice itibariyle cevap verme hakkımı kullanmaya gerek duymuyorum.”

Diyoruz ki: Buyurun cevap hakkınızı kullanın. Ancak cevap hakkını kime karşı kullanacağınızı da bir zahmet açıklayın.

Diyor ki: “Art niyetli mi, heyecanlı mı, kasıtlı mı olduğunu bilemeyeceğim genç bir gazeteci namzedinin sebebiyet verdiği bu nahoş durum için tekrar herkesten özür diler anlayışınıza itimaden herkese güzel bir gece dilerim...”

Diyoruz ki: Haber nedir? Haber bir bilginin ortaya çıkarılması olduğu gibi ortaya çıkarılan bilgiyi yahut ortaya atılan bir iddiayı kamuoyuna aktarmaktır. Her gün siyasetçiler birbiri hakkında iddialar ortaya atıyor ve bunlar gazetelerde haber oluyor. Kimse gazete çalışanlarına “art niyetli, kasıtlı, heyecanlı” demiyor. Biz bu mesleğin yaklaşık 9 yıldır içindeyiz. Mesleğimiz vesilesiyle içli dışlı olduğumuz hiç kimse bizi heyecanlı, kasıtlı, art niyetli görmeyip henüz karşı karşıya bile gelmediğimiz bir kişi bizi böyle gülünç ifadelerle küçümseme çabasına giriyorsa biz ona sadece güleriz. Eminiz bizi tanıyan hakkaniyetli kimseler de gülecektir.

Meselenin ilmî boyutuna girmedik. İlmî boyutunu ilim insanları ele almıştır ve alacaktır da. Biz yalnızca haber yaptık ve haberimiz de ilmî değil sosyolojik nitelik taşımaktadır. O hâlde derdiniz kitaptaki ifadelere yöneltilen eleştirilerse muhatabı biz değiliz, derdiniz eleştirilerin haber olmasıysa buyurun!

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108