banner114

Dedi: Venezuela ve Maduro olayı nereye doğru gidiyor?

Dedim: Amerikan emperyalizminin artık iç savaş çıkartarak ülkeleri ele geçirme politikasının sürdüğü görülüyor. Libya, Suriye bunların iki örneğidir. Önce darbe deniyor. Başarabilirse darbecilerle yürüyor. Başaramazsa ikinci adım olarak iç savaşı deniyor. Mısır’da darbe başarılı olmasaydı, sırada iç savaş vardı. Neyse ki İHVAN büyük oyunu gördü ve ayaklanmadı. Darbeye karşı direnmedi.

Dedi: Bir dakika… Söylemlerinizde sanki çelişkiler var. Biraz açabilir miyiz?

  1. Siz daha önce “Türkiye ile Venezuela mukayese bile edilmez” diye yazdınız. Şimdi “ABD önce darbe deniyor, sonra iç savaş çıkartır” diyorsunuz. Türkiye’de de darbeyi denedi. Demek ki amacı bizde de iç savaş.
  2. Mısır’da darbeye direnmeyenlerin doğru yaptığını ima ediyorsunuz. Hâlbuki Türkiye darbeye direnilerek kazanıldı. Darbeye direnmek demokratik bir ahlaksa Mısır’daki İHVAN niye direnmedi?

Dedim: Önce ikinci sorunuzdan başlayalım… Evet, Mısır’da darbeye direnmeyen İHVAN doğru yaptı. Çünkü başarı şansı yoktu ve iç savaş çıkacaktı. Libya’nın durumuna düşeceklerdi. Yüzbinlerce insan ölecekti. Başarı şansı yoktu. Çünkü ordu- polis- hukuk- sivil toplum- iş dünyası Sisi diktatörünün arkasındaydı.

Türkiye’de ise de durum farklı. FETÖ darbesine toplumun kahir ekseriyeti ve hatta tamamına yakını karşıydı. Ordunun büyük bölümü, polis, hukuk, STK’lar ve iş dünyası karşıydı. Darbenin başarı şansı yoktu. Mısır’da Sisi, %35’le gelen iktidarı yıktı. Türkiye’de ise %60’lara varan bir iktidar gücünü devirmek istedi. İkisi çok farklı şeydir.

İkinci sorunuza gelince… Tekrar ediyoruz. Türkiye, Mısır da değildir, Venezuela da değildir. Bir kere demokrasi tecrübesi olarak yarım asır öndedir. Venezuela’da şimdilik darbe deneniyor. Asker, belki ABD’ye karşı direnecek. Lakin halkın kahir ekseriyeti karşı cephede… Asker, darbe yapmayacak ama sokaktaki halk ne olacak? Darbeleri ancak sandıklar engeller. Hatırlayınız 28 Post Modern darbesini… Askerler ve dönemin muhalefeti Refah-Yol Hükümeti’nin seçime gitmesine izin vermedi. Seçime gidebilseydi 28 Şubat darbesi yenilecekti. AK Parti’nin muhtıra sürecini hatırlayınız. Seçimle cevap verildi. 17/25 polis-hukuk darbesi karşısında 2014 seçimleri…

Tekrar ediyoruz. Venezuela, Türkiye ile mukayese edilemez. Maduro ile Tayyip Erdoğan yan yana getirilemez. Maduro, seçime gitse yenilecek. Dolayısıyla seçime gidemiyor. Sokak hâkimiyeti muhalefetin elinde… Hâlbuki Türkiye (Allah korusun) böyle bir açık saldırı ile karşı karşıya kalsa ve Sayın Cumhurbaşkanı hemen sandık kursa (ki kurar) kahir ekseriyette gelir. Yani Türkiye’de her şeyden önce halk Erdoğan’ın arkasındadır ve ABD’ye boyun eğmez. Hâlbuki Venezuela’da halkın kahir ekseriyeti karşıdadır ve halk ABD bayraklarıyla sokaktadır.

Dedi: Venezuela halkının ABD bayraklarıyla darbe istemesi nasıl bir duygu?

Dedim: O Venezuela halkının sorunu. Türk Halkı bağımsızlığını karakteri yapmıştır.

Dedi: O zaman AB’nin ‘Hemen seçime git’ çağrısı demokratikti ve doğruydu.

Dedim: Kesinlikle… Maduro hemen seçime gitseydi, AB muhalefeti tanımayacaktı. Maduro, sandık kurmayı reddedince AB, muhalefeti seçti.

Dedi: Lakin AK Parti’yi destekleyen ‘yandaş’ basın olaya sizin gibi bakanları da eleştiriyor. Maduro’nun yanında duruyorlar.

Dedim: Onlar bütün ilkelerimizi dumura uğrattılar. Onlar, birilerinin nefesleriyle erittiği buzdağının oluşturduğu bataklıktan beslenir oldular. İlkeleri yerle bir edip pragmatist ve politik yeni ilkeler uyduruyorlar. Biz bataklıktan çıkmanın peşindeyiz. Onlar şahıslara göre hareket edip söyleyip yazıyorlar. Biz ancak ilkelerle var kalabiliriz. Dolayısıyla onlar söyleyecek ama biz duymayacağız. İlkelerin yanında olacağız. Maduro’nun değil, Venezuela halkının yanında…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108