AK Parti Trabzon Milletvekili Adayı Vehbi Koç, dün sabah basınla kahvaltıda buluştu. Gazeteciler sordu, Koç cevap verdi. Vizyonuyla, Trabzon’un sorunlarına yaklaşımıyla ve şehirdeki algısıyla sanki listeyi sürükleyen milletvekili adayı gibiydi. Koç, liste sıralaması konusunda kendisine gelen sorulara aynı etik duruşuyla cevap verdi. “Bizim kültürümüzde keşke yok, benim sıram önemli değil. Listenin başındaki de benim, 5.sıradaki de benim. Trabzon gerçekten bana inanıyorsa beni Meclis’e gönderir. Bunun sıralaması önemli değil.” dedi.

Bir gazetecinin “Dip dalga hissediyor musunuz?” biçimindeki sorusuna Koç, “Bunların tamamı algıdan oluşuyor. Algı yaratmak istiyorlar. Ortada dip dalga falan yok, AK Partiye ve sayın Cumhurbaşkanımıza güven devam ediyor.” şeklinde cevap verdi.

Şehirlerin gelişimine ilişkin önemli açıklamalar yapan Koç, şehirlerin ancak üniversiteler ve iş dünyasının iş birliği ile kalkınabileceğini, diğer türlü bunun mümkün olmadığını söyledi. “Üniversite ya da iş dünyası ayağı şehirlerin gelişimine uzak duruyorsa, yani o şehri konuşmuyorsa, o şehir kalkınamaz.” dedi. Koç ayrıca Türkiye’de bütün şehirlerin büyükşehir ilan edilmesini ve tüm toprakların planlanmasının şart olduğunu söyledi. Koç, “Türkiye’de nüfus artıyor. Ama topraklar artmıyor. Onun için topraklarımız mutlaka planlanmalıdır.” dedi.

Trabzon’un turizm açısından görsel olarak değil, yaşamsal olarak önemli olduğunu, bu bölgenin temiz hava, temiz su ile öne çıktığını kaydeden Koç, “Öyle anlıyoruz ki Karadeniz yaylaları, yalnız Karadenizliler’in değil, artık dünyaya açıldı. Arabistan’dan Kuveyt’e ve Katar’a hava için, su için bu bölgeye geliyorlar. Yeşil Yol bu anlamda çok önemli. Bu yol, bölgeyi değil Türkiye’yi ilgilendiriyor” diye konuştu. 

Trabzon’a yapılan altyapı yatırımlarının ve özellikle yolların Doğu Anadolu’dan Trabzon’a göçü özendireceğini ve yakında Trabzon’un göç almaya başlayacağını kaydeden Koç, “Hiçbir şey hemen sonuç vermiyor. Bu yollar, bu geçitler bu bölgeye göçü özendirecek. Buna inanın. Ayrıca bu bölgeye birlikte bakın. Doğu Karadeniz Bölgesi illeri birbirini tamamlıyor. Dolayısıyla Trabzon için düşündüğümüz projeyi Rize için de Giresun için de düşünmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

günebakış gazetesi olarak kentin en önemli sorunsallarından biri olarak gördüğümüz 250 dönümlük ve atıl durumda bekleyen Sürmene Tersanesini sorduk.

Soru: Sayın Koç, 50 milyon dolardan fazla para harcanarak yaptırılan Sürmene Tersanesi atıl bir durumda bekliyor. Siz ise gemici bir iş adamı olarak tersanenin işler hale geleceğini söylüyorsunuz. Bu konuda Türkiye’nin 100 yeni gemi yapımı projesi başlattığını, bunun bir kısmının Sürmene Tersanesi’nde yapılacağını söylüyorsunuz. Ayrıca Sürmene Tersanesi alanını kiralayan Nur Gemiciliğin kendilerine bir gemi yaptığını ifade ettiniz. Halbuki Trabzon o alanın atıl bir vaziyette durduğunu ve bu firmanın işlerlik kazandırmayacağını düşünüyor. O alanın geri alınmasını istiyor. Siz Trabzon’un bu ümitsizliğini ümide çevirdiniz. Sürmene Tersanesi’nin işlerlik kazanacağına şehri inandırdınız. Şayet böyle olmazsa bunun sorumluluğunu bir siyasetçi olarak omuzlarınıza alıyor musunuz?

Cevap: Uzat elini Ali Bey, tüm samimiyetimle Trabzon’un huzurunda söz veriyorum. Sürmene Tersanesi işlerlik kazanacak ve ciddi bir yatırım odağı olacak. Bu fotoğrafı da çekebilirsiniz.

Daha önce Sürmene Tersanesinin Nur Gemiciliğe verilmemesini, zira onların tersanecilik yapmayacağını söylediğimiz ve iddialaştığımız Prof. Dr. Cevdet Erdöl, iddiayı kaybetti. Tam 3 yıldır Nur Gemicilik, tersane için hiçbir şey yapmadı. 3 bin kişi çalışacaktı, 3 kişi yok. Benzer iddiaya sayın Koç’la girdik. Dileriz Koç haklı çıkar. Ve dileriz Sürmene Tersanesi işlerlik kazanır. Bu arada Koç’la el ahitleşmemize ellerimizin üzerine ellerini koyan Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu da “Ben de kefilim.” dedi. Bunu da kaydetmiş olalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108