Ordu-Artvin arası Gümüşhane’yi de içine alan toplam 8 vilayetin yaylalarını birleştiren toplam 2 bin 600 km’lik Yeşil Yol ile ilgili dünkü yazımıza milletvekili Haluk Pekşen bir açıklama gönderdi. Pekşen yazımızın gerçekleri çarpıttığımızı iddia ederek gerçekleri görmemekte ısrar ettiğimizi ileri sürmüş ve bazı ağır ifadelere yer vermiş. Ardından, “gerçekleri görmemekte ısrar etmenize rağmen aşağıdaki linklerden ihale dağılım çizelgesini, talan gerçeğini görebilirsiniz” demiş. Pekşen’in verdiği toplam 6 linke girdik. Arkadaşlarımızdan da girip görmelerini istedik. Tüm linkler Helsinki Yurttaşlar Birliği’nin sitesine koyduğu bir çizelgeye dayanıyor. (Buradaki krokinin Yeşil Yol bölümü asla gerçeklere dayanmıyor.) Diğer marjinal siteler bu çizelgeyi doğru kabul edip alıntı yaparak inanılmaz bir kampanya yapıyor. Milletvekili Haluk Pekşen de bu militan sitelerin bilgilerinden yola çıkıp bizim doğruları çarpıttığımızı kendisini de her türlü yolsuzlukla mücadele kahramanı ilan ediyor. Yani gerçek olmayan militan sitelerin verdiği bilgilere inanıyor. Zira işine öyle geliyor.

***

Konumuz Yeşil Yol ihaleleri... Biz milletvekili Pekşen’in, “ihalelerin yüzde 33’ünü Cengiz İnşaat’a, yüzde 34’ünü Kolin İnşaat’a verdiler. Yol güzergahındaki tüm tesisleri de pazarladılar” iddialarını araştırdık. Vekilin yalan üzerine propaganda yaptığını ortaya çıkardık. Ama Haluk Pekşen ısrar ediyor. Diyor ki ya da demek istiyor ki, ‘Ben doğru söylüyorum sen sözde köşe yazısıyla doğruları çarpıtıyorsun’ Şimdi Haluk Pekşen’i bir büyük iddiaya davet ediyoruz. Cengiz, Kolin Molin umurumda değil. Tanımam bilmem... Ama ben gazeteciyim.  Doğruların peşinden gider, sahiplenirim. İlkelerimle yaşar, onurumla ve vicdanımla hareket ederim. Şayet Yeşil Yol ihaleleri Cengiz ve Kolin İnşaat’a verildiyse ve günebakış yalan yazıyorsa bu gazeteciliği bırakacağım. Ben Yeşil Yol ihalelerinin her il için 5-7 milyon TL tutarındaküçük küçük ihaleler olduğunu ve yereldeki firmaların aldığını yazıyorum. Listesini de en kısa sürede yayınlayacağım. Herkes isim isim okuyacak.

Haluk Pekşen ise gerçekleri çarpıtıyor, şahsıma iftira atıyorsa... Yani söylemleri yalansa...  İhaleleri Cengiz ve Kolin almadıysa... Turistik  tesisler daha planlanmadıysa kamuoyu önünde özür diler mi?

*********

Not: Önümüzdeki günlerde Yeşil Yol ihalelerini kimlerin aldığının listesini yayınlayacağız. Bu arada Rize listesi elimizde. Toplam 6 ihale yapılmış. Tutarların toplamı 7 milyon 200 bin TL. Alan firmalar: Türütler İnşaat, Sağlam Müteahhitlik, Çapa İnşaat(Trabzon firması-2 yol almış), GMO İnşaat, Ali Terbıyık-Bafra İnşaat ortaklığı... Diğer illeri pazartesi yayınlayacağız.

Şimdi de yazımıza konu olan milletvekili Haluk Pekşen’in yazılı açıklamasına aynen yer veriyoruz.

“Karadeniz’den Günebakış Gazetesinde yer alan Ali Öztürk’ün gerçeklerin anlaşılmaması üzerine kurulu, doğruları çarpıtan sözde köşe yazısı üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür.  Sıradan bir gazetecilik dikkati ve özeni gösterilmesi durumunda gerçeğin tüm açıklığıyla kamuoyu bilgisine sunulacağı açıktır. Tarafıma bilgi sahibi olma yönündeki tavsiyenizi dikkatle okudum. Bu konuda sahip olduğum bilgi ve birikim, yolsuzluk yapanların yakasına yapışıp, yargı önünde hesap soracak kadar yetkindir. Yeşil Yol konusundaki bilim yuvası üniversitelerin içerisine girdikleri sessizlikten bir an önce sıyrılıp, gerçeği kamuoyuyla paylaşmaları bilimsellik ve bölge geleceği açısından son derece önemlidir.

Karadeniz’in sosyo-ekonomik gelişimi, göçün durdurulması, istihdam olanaklarının artırılması, bölge kalkınmasını sağlayacak yeni yatırımların yapılması hepimizin ortak isteğidir. Ancak süslü laflar altında şimdiye kadar yapılan birçok işin arkasında bölgenin talanına, ekolojik yıkımına, altyapının daha da kötü olmasına, susuzluğun artmasına, bölge halkının yoksullaşırken, yandaşların zenginliğinin giderek artmasına tanık olduk, oluyoruz. Karadeniz sahil yolu projesi acı gerçeğini hepimizi görüyoruz, yaşıyoruz. Konunun uzmanlarının, paydaşlarının görüşleri dikkate alınmadan, birileri daha da zengin olsun diye doğayı betona teslim edince, en ufak bir yağış sele, toprak kaymasına, ciddi bir erozyona, tam bir felakete dönüşmektedir. Bu yol suyun doğal akışını kestikçe, denize yönelik her dolgu, bölgenin ekolojik dengesinde ve coğrafyasında sorunlara yol açmaya devam edecektir. Birileri daha zengin olsun diye şimdi de yaylalarımızı hukuka karşı hile yaparak betona teslim edilmek istenirken, halen bazılarının gerçekleri çarpıtmak istemesi ancak aymazlıktır. Doğanın sömürüsüne karşı daha küresel bir algı ve topyekûn bir savunma hattı oluşturulması gerekirken, akıl süzgecini iktidarın sesine ipotek ettirenlerin, halkın çığlığını duymamalarının arkasındaki sebep gayet net anlaşılmaktadır. AKP iktidarı halka değil ranta yönelik hizmet anlayışını devam ettirdikçe, bizler gerçeklerin arayıcısı olacağız, yapılan her yanlışa, talana, yolsuzluğa her türlü satılık kaleme rağmen dur diyeceğiz. Gerçekleri görmemekte ısrar etmenize rağmen aşağıdaki linklerden ihale dağılım çizelgesini, talan gerçeğini görebilirsiniz:

http://www.sendika1.org/2015/07/yesil-yol-projesinde-butun-ihaleler-cengize/

https://graphcommons.com/graphs/8aea6e36-6dac-47fd-9ce3-33af315e6025/selection/4627434d-a0ad-4836-a32f-0787e0bfa3a4,73f8923f-4683-45fd-b8c9-6bf09c5e7e6a

http://yereldemokrasi.net/calismalar/dogu-karadeniz/#infografik

http://yereldemokrasi.net/calismalar/dogu-karadeniz/

 

http://www.grihat.com.tr/yesil-yol-projesinde-butun-ihaleler-kufurcu-cengize-21536h.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108