banner114

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, yeni yıl dolayısıyla önceki gün basınla bir araya geldi. Daha çok güvenlik alanında bilgilendirmeler yapan Vali Yavuz, FETÖ ile mücadele başta olmak üzere süreci anlattı.

Akyazı Stadyumu’nun açılışı, turizm beklentisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri’nin helikopter gezisi Vali Yavuz’un konu başlıklarıydı. Ayrıntılarına girmeden yüzeysel değindi. Trabzon’un son yıllarda aldığı yatırımlardan övgüyle bahsetti, Akyazı Stadyumu ve Kanuni Bulvarı yatırımlarını örnek verdi. Trabzon’un dengi illere göre çok daha fazla yatırım aldığını iddia etti.

***

Turizmle ilgili, geçmiş vali Abdil Celil Öz döneminde Bakan Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla kurulan ‘Trabzon İl Turizm Koordinasyon Kurulu’ ile ‘Turizm Yürütme Kurulu’ gibi kâğıt üzerinde kalan kurullardan bahsetti. Ne yazık ki talimatla oluşturulan bu kurullar hiçbir işlev görmedi. İhtiyaç olduğuna, önemine veya gerekliliğine inanmadan kurulan kurullar işlev göremez. Eski valimiz böylesi kurulların gerekliliğine inanmadan talimatla kurmuştu. Kurduktan sonra da unutmuştu. Bakalım bu kurullar yeni dönemde turizme katkı sağlayacak mı? Vali Bey, turizmle ilgili doyurucu bir şey söylemedi.

***

Vali Yavuz, Trabzon’un yurt içi tanıtımına ağırlık verileceğini belirterek Trabzon Tanıtım Günleri’ni artık valiliğin yapacağını ifade etti. Yani Trabzon Vakfı artık devre dışı bırakıldı.

Trabzon Vakfı yerine Trabzon Valiliğinin yapacağı Tanıtım Günleri yine Ankara’da gerçekleştirilecek… Nisanda Ankara’da yapılacak etkinlikler Trabzon’a ne tür katkı sağlayacak? Dış turizme yönelik bir çalışma yapılamaz mıydı? Ya da bu programı ‘Bizi kendimize tanıtıyoruz!’  biçiminde eleştiren gazeteci arkadaşlarımızın dediği gibi “Bu kez etkinliği Trabzon’da yapıp dışarıdaki Trabzon şehirde ağırlanamaz mıydı?”

***

günebakış gazetesi olarak hem fikrimizi söylemek hem de Vali Bey’in konu başlığı olarak ifade etmekle yetindiği Katar Emiri’nin ziyaretinin ne tür sonuçlar verdiğini öğrenmek için söz aldık.

Trabzon’un, Sayın Vali’mizin ifade ettiğinin aksine hakkı olan yatırımı alamadığını söyledik. Bu konuda Sayın Vali’mize katılmadığımızı belirterek şunları dile getirdik: “Trabzon, gerek kentin beklediği ve gerekse bölge merkezi konumundaki illerle mukayese edildiğinde yatırım fakiri bir kenttir. Trabzon ihmal edilmiştir. Son 10 yılda Akyazı Stadyumu ve Kanuni Bulvarı dışında mega proje diyebileceğimiz hiçbir yatırım yoktur. Kaldı ki stadyum bir yatırım değildir ve her şehre yapılmıştır.

2023 Trabzon vizyonunda nüfusunun yine 750 bin civarında kalacağı hesap edilmiştir. Bunun anlamı, ‘Trabzon göç vermeye devam edecektir.’ Yatırım, göçü önlemediği sürece bir anlam ifade etmez. Belki Trabzon merkezi çok güzel bir yaşam alanına dönüşebilir ancak gelecek nesillerimiz ekmeği dışarıda arayacaksa kentin yaşanabilir olmasının ne anlamı kalır?  Trabzon korkarız bir emekliler kentine dönüşecektir. Yaklaşık 25 yıldır aktif bir gazeteci olarak yatırımları yakından takip ediyoruz. Bu kentin yatırım fakiri olduğunu ve muadili illerin çok gerisinde kaldığını söylemeliyiz.”   

Bu görüşümüzü ifade ettikten sonra Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile Katar Emiri’nin helikopter seyahatinden Trabzon’a ve bölgeye bir pay düşüp düşmediğini sorduk. Vali Yavuz, ümitli olduğunu ve bu konuda Sayın Bakan’ın açıklama yapacağını söyledi.

***

Vali Bey’in basın toplantısında neden söylemediğini merak ettiğimiz bir husus vardı. Bir de takdir ettiğimiz bir gelişme…

Vali Bey, “Şehir hastanesi kurulacak mı? Kurulacaksa nereye kurulacak?” biçimindeki bir soruya, kurulacağını söyledi de “Akyazı’nın batısına.” diyemedi. Bilmiyor muydu yoksa tartışmadan mı çekindi? Yoksa başka yeri mi var? Yavuz, “Kurulacaksa Trabzon’da 300 dönüm tek arazi var. Akyazı’nın batısı. Ya oraya kurulacak ya hiç kurulmayacak.” demedi. 

 

Takdir ettiğimiz girişimi ise tüm bölgenin TSO başkanlarını bölgesel sorunları birlikte ele almak üzere bir araya getirme iradesi… Yıllardır savunduğumuz lakin bir türlü hayat bulmayan girişim… Dileriz bir gelenek başlar… Çok faydalı bir gelenek… Vali Yavuz’un basın toplantısından bunları yazdık.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108