Önceki akşam Uzungöl’deki sivil toplum kuruluşlarının davetlisi olarak bu cennet mekâna gittik. Uzungöl konusunda bir beyin fırtınası amacıyla gittiğimiz etkinlikte Uzungöl’ün sorunlarına duyarsız kalınmadığını gördük. Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı, Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği temsilcileri yaptıkları konuşmalarda basının Uzungöl konusunda daha duyarlı davranmasını istedi. Basında çıkan bazı haberlerin kendilerini rahatsız ettiğini ve haberlerin bazen bazı odaklar aracılığıyla ve bilinçli olarak çıkarıldığını dile getirdiler. Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı ile Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok’un da katıldığı toplantıda Kaymakam Ayrancı benzer biçimde sitemlerde bulundu. İlçenin sorunlarına vâkıf ve Uzungöl’e ayrı bir parantez açtığını gözlemlediğimiz Ayrancı, hakikaten büyük bir samimiyet ve özveriyle çalışıyor. Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok da Uzungöl’e ayrı bir önem veriyor. Uzungöl’de yaşanan park sorununun Trapark marifetiyle aşılacağını dinledik.

Uzungöl’e gidiş niyetimiz Trabzon’un bu marka değerinin sorunları ve geleceği konusunda beyin fırtınası yaşamaktı. Bu çerçevede bir konuşmayla görüşlerimizi dile getirdik.

“Uzungöl bu kentin Trabzonspor gibi KTÜ gibi Avrasya gibi bir marka değeridir. Şu bilinmelidir ki Trabzon yerel basını olarak Uzungöl’le ilgili bir haber önümüze geldiğinde iki kez değil, üç kez düşünüyor ve tartıyoruz. Trabzon’da hiçbir gazeteci Uzungöl’e zarar verecek bir haberi kasten kaleme almaz. Ancak bütün bunlar Uzungöl’de hiç yanlış yapılmıyor ya da her şey güzel gidiyor anlamı da taşımamalıdır. Uzungöl’deki STK’larımız biraz da Uzungöl’de yaşananları sorgulamalıdır. Önce şu konuda anlaşmaya varmalıyız: Uzungöl, Uzungöllülere ve Uzungöl’deki STK’lara bırakılamayacak kadar önemlidir. Yani Uzungöl Türkiye’nin ve Trabzon’un çok önemli bir değeridir. Uzungöl’den Trabzon’a bakılırken bu gerçek asla göz ardı edilmemelidir. Uzungöl’deki STK’larımız Uzungöl’le ilgili yapılan pahalılık haberlerinde her seferinde tepki göstermek yerine bir sefer de “Evet, şöyle bir hata vardı ve düzelttik. Bundan sonra olmayacak” diyebilmelidir. Biz Uzungöl’deki STK’larımızdan basın değerlendirmesi yapmadan önce şunu beklerdik: Gazetelerin bir yıllık arşivlerini tutsunlar ve ne kadar Uzungöl haberi yapıldı artıları ve eksileriyle önümüze koysunlar. Yapılan haberlerin ne kadarı Uzungöl’e zarar verdi, bunu somutlaştırsınlar. Yani bir algı üzerinden “Medya, Uzungöl’e sıcak bakmıyor” yorumuna kapılmasınlar.”

Trabzon yerel basını olarak bu görüşleri dile getirdikten sonra Uzungöl’le ilgili birkaç sorun tartışma masasına geldi. Şunu gördük ve gözlemledik ki Uzungöl’deki STK’lar Uzungöl’deki sorunların çözümü için ne gerekiyorsa yapma niyetindeler. Trapark’ın Uzungöl’de fonksiyon icra etmesi bazı itirazlara rağmen olumlu karşılanıyor. Ancak en önemli husus sorun hâlledilirken çekicinin kullanılabilecek olması. Uzungöl’de şu söyleniyor: Vatandaş aracını uygunsuz yere çekip gidiyor. Ceza yazsanız bile parasını önemsemiyor. Bu araç çekilecek mi? Şayet çekilmeyecekse Uzungöl’de trafik sorunu kolayca çözülemez.

Son bir not da seyir terası ve macera parkıyla ilgili… Seyir terası güzel olmuş ancak Uzungöl’ün kendi içinde zaman geçirecek bir destinasyon sayılmaz. Macera Parkı ise nisan ayında bitirilmesi taahhüt edilmesine rağmen ne yazık ki bu sezona yetişmeyecek gözüküyor. Gittik, gezdik ve gördük ki Macera Parkı inşaatında taahhüt yerine getirilmemiş.

Uzungöllülerin Bakan Süleyman Soylu’ya bir de teşekkürü var. Uzungöl, Uzungöl olalı sorunlarıyla bu kadar ilgilenilmemiş. 7-8 kalemden oluşan sorunlar için gönderilen 15 milyon civarındaki ödenek Uzungöl’ü memnun etmiş. Sorunlar bitmemiş ama gösterilen hassasiyet sorunların çözüleceğini işaret etmiş. Uzungöl eski Uzungöl değil. Işıklandırması bitmiş olan Uzungöl’de ve göl civarında 2 saat gezmek için bile Uzungöl’e gitmeye değer.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lokman Yıldız 5 ay önce

50 kuruşluk suyu 15 tl ye satarken uzugölü yıktıklarının farkında değiller mi

banner89

banner37