banner114

“3 Mayıs Türkçüler Günü" hangi olaylardan sonra özel gün olarak kabul edilmişti? O günlerde kim kime karşı mücadele ediyordu? Bu gün o davanın mensuplarından önemli bir bölümü sancılı bir şekilde yelpazenin neresine savruldular? Bulundukları yerden memnunlar mı? Sancılı süreç devam ediyor mu? Yoksa, “aradığımız yer tam da burasıydı” diyerek huzur duyuyorlar mı?

Önce 3 Mayıs'ta neler olmuştu?

3 Mayıs 1944, Hüseyin Nihal Atsız ile Sabahattin Ali'nin mahkemeleştiği gündür. İki kişinin mahkemede kozlarını paylaşmasının önemi nedir ki her yıl 3 Mayıs’ta kutlama yapılıyor?

Biraz daha ayrıntıya girelim…

Mahkemenin konusu Sabahattin Ali’nin, Nihal ATSIZ'a açtığı hakaret davasıdır. Bu hakaretin hikayesi şöyle başlamış ve gelişmiştir:

Atsız, devrin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na hitaben Orhun dergisinin Mart ve Nisan 1944'te yayınlanan sayılarında iki açık mektup yayınlar. Mektupta özetle; “Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in komünistleri devlet dairelerine doldurduğunu, onları koruyup kolladığını” yazar.

Bunun üzerine zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel, Nihal ATSIZ’a hakaret davası açması için Sabahattin ALİ’yi teşvik eder. Çünkü Hasan Ali Yücel’e göre, Nihal Atsız, Sabahattin Ali’ye “vatan haini” dediği için ceza kanununun 480. maddesine göre cezalandırılması gerekmektedir.

Anlaşılmaktadır ki Hasan Ali Yücel, Sabahattin Ali’yi teşvik ile kendisine yönelik olarak Nihal Atsız’ın, “komünistlere hamilik yapıyor” suçlamasına cevap vermeyi, Nihal Atsız’dan hesap sormayı Sabahattin Ali üzerinden yürütmek istemektedir. Yani maşa varken elini ateşe sürmek istememektedir.

Sabahattin Ali, savcıya ve kendisinin de görev yaptığı konservatuarın müdürü Orhan Şaik Gökyay'a; "Ben dava açmayacaktım, Hasan Âli Bey böyle istedi." demiştir. Dava açma fikrinin kendisinin bireysel kararı olmadığı, kışkırtma kurbanı olduğu anlaşılmaktadır.

İlk duruşma 26 Nisan 1944'te Ankara'da yapılır. Mahkeme 3 Mayıs 1944'e ertelenir. O gün mahkeme salonu daha kalabalıktır. Salona sığmayan binlerce genç dışarıdadır.

Mahkeme, soyut olarak söylenen “vatan hâini” tabirini "hakaret" saymaz, "sövme" olarak kabul eder ve ona göre ceza verir; indirim yapar ve cezayı erteler. Bu karara göre Sabahattin Ali haksız duruma düşer! Duruşmanın sona ermesinden sonra gençler toplu hâlde yürüyüşe geçerler. Millî marşlar söylerler. "Kahrolsun komünistler!" sloganları atarak Ulus Meydanı'na yürürler. Sabahattin Ali, 1948'de, Bulgaristan sınırında hala bilinmeyen kişiler ve arkasındaki güçler tarafından öldürülmüştür.

Millî Şef İsmet İnönü, bu duruşmadan sonra Nihal Atsız'la ilişkisi olan kimi bulursa tutuklatır. O zaman üsteğmen olan Alpaslan TÜRKEŞ de tutuklananlar arasındadır. Daha sonra "3 Mayıs" günü Atsız'ın talebiyle Menderes döneminde, 3 Mayıs 1954 tarihinden itibaren "Türkçüler Günü" olarak anılmaya/kutlanmaya başlanmıştır.

Şunları da ifade etmek gerekir:

Komünizmin ülkemiz için gerçekten büyük tehlike olduğu soğuk savaş yıllarında, İsmet İnönü'nün, Hitler'in yenilmesi, Stalin'in zafer kazanmasıyla kuzeyimizde büyük bir tehlikenin ortaya çıkması yüzünden tedbiri aşırıya vardırıp, içimizdeki "Turancılar’ı baskı altında tuttuğunu da dikkate almalıyız.

"Turan" deyince ilk akla Sovyetler gelir. Çünkü Türklerin yaşadığı ülkeler Sovyetler içindedir. Ruslar, Türkçü hareketlerden çekinmektedir. O nedenle Milli Şef İsmet Paşa’nın Turancı-Türkçü operasyonlarını Rusya’ya şirin görünmek uğruna yapıldığını söylemek pek yanlış olmaz.

3 Mayısla ilgili bu bilgilere bakınca, son savrulmaları anlamakta zorluk çekiyoruz. Diyeceğimiz odur ki, yüzünü, yönünü Türkçülük karşıtı olanlarla işbirliğine çevirmiş olanların “Türkçülük Günü” kutlamaları ciddi bir çelişkidir!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108