Trabzon turizmiyle ilgili 2 yıllık süreçte 5 çalıştay yapıldı. İlk çalıştay, kent dinamiklerinin yoğun talepleri üzerine Valilik tarafından gerçekleştirildi. Sonuç almaya endeksli değildi. Kent adına umut verdi. İkinci çalıştay Turizm Bakanlığı tarafından organize edildi ve bakanlığın bu bölgedeki turizm gelişmelerine dair hiçbir şey bilmediğini gösterdi.

Üçüncü çalıştay Sayın Süleyman Soylu’nun bakanlığından önce yapılan ve Soylu’nun turizm dinamikleriyle tanışmasına… Turizmin tüm meseleleriyle yüzleşmesine vesile olan bir toplantıydı. Dördüncü çalıştay, Soylu’nun bakanlığı döneminde ve henüz 25.gününde yapılan… Turizmde söylemden eyleme geçilen bir toplantıydı. Beşinci çalıştay ise 4 bakanın da katıldığı ve bölge turizminin artık Ankara tarafından da anlaşılmasını sağlayan toplantı oldu. Bu çalıştayda turizm olgusunda Ankara’nın önünde olduğumuz ortaya çıktı.

***

Trabzon turizmi için en anlamlı çalıştay, yerelde yol haritasının çizildiği… Basit ve küçük gibi görülse de turizmi etkileyen keyfiyetlere müdahale edildiği 4. çalıştay oldu. 27 Aralık 2015 tarihinde yapılan bu çalıştayda 5 aylık sürede 8 önemli sorun aşılmış olacaktı.

1-Turizm Koordinasyon Kurulu oluşturulacaktı. (Ocak sonuna kadar)

2-Turizm İzleme ve Takip Kurulu oluşturulacaktı(Ocak sonuna kadar)

3-Turizm İzleme Logosu belirlenecekti. (Gerekirse yarışmayla ve 3 ay içinde)

4- 3 adet Turizm Danışma Danışma Ofisi kurulucaktı(Mart ayı sonuna kadar)

5-Valilik bünyesinde Turizm Çalışma Merkezi kurulacaktı(Mart sonuna kadar)

6-Mart ayı sonuna kadar turizmi etkileyen sektörlerle Turizm İl Müdürlüğü bir araya gelerek bir değerlendirme yapıp rapor hazırlayacaktı.

7-Arapça ve Türkçe yön tabelaları açılacaktı(Mart ayı sonuna kadar)

8-Turizm eğitimi ve rehberlik sertifikası için KTÜ görevlendirildi(Nisan sonuna kadar)

***

Sondan başlarsak, KTÜ görevini fazlasıyla yaptı. Büyükşehir ve Karayolları tabelaları astı. Turizm Danışma Ofisleri açıldı. Turizm Koordinasyon Kurulu oluşturuldu!..

“Turizm İzleme ve Takip Kurulu, Trabzon’un turizm logosu ve Valilik bünyesinde Turizm Çalışma Merkezi” hâlâ oluşturulamadı. Bu üç maddenin yanı sıra aslında oluşturulan Koordinasyon Kurulu’na bakarak bir kanaat sahibi de olunabilir. İlk defa medyaya yansıyan Turizm Koordinasyon Kurulu, Vali, Vali Yardımcısı, Turizm Müdürü, DOKA, Büyükşehir eksenli 5 devlet kuruluşu ile biri TTSO, diğeri TESOB iki STK’dan oluşmuş. Turizm meselesini dert edinmiş dinamikler veya temsilcilerinden kimse yok. Şayet turizmi devlet kurumlarının koordinesine bırakmışsak işimiz zor demektir. Daha işin ehemmiyetini kavrayamadık demektir.

***

Yalnız bu kadar değil. Trabzon’un iki yıldır kurulmasını istediği “Turizm İzleme ve Takip Kurulu” bir türlü oluşturulamayınca durumdan vazife çıkaran bazı STK’lar kendilerince kurullar oluşturmaya başladı. Dün basına yansıyan habere bakalım!.. “Turizmle ilgili ortak akıl platformu oluşturmak isteyen bazı STK’lar TSİAD öncülüğünde bir araya geldi!.. Trabzon Kent Konseyi’nden, Turizm Müdürlüğü’ne, Mimarlar Odası’ndan TÜRSAB temsilcisine.

5 Turizm Çalıştayı yapan bir kentte Turizm adına hâlâ ortak akla mı ihtiyaç var yoksa oluşan ortak akılı hayata geçiremeyen yöneticilerde mi sorun var?

 

Az gittik, uz gittik… Dere tepe düz gittik!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108