Turizm konusunda bugüne kadar 4 çalıştay yapan ve Acil Eylem Planı’na geçen Trabzon’da 5. çalıştay bize göre geç kalmış bir programdı. Buna rağmen bir heyecan duyarak gittiğimiz ve 5 saat süreyle sonuna kadar takip ettiğimiz çalıştay beklediğimiz gibi çıkmadı.

+++

Kültür ve Turizm Bakanlığı Trabzon’da 1 yıl kadar önce bir çalıştay daha yapmıştı. O dönemde bakanlık Karadeniz’deki Arap turizminin farkında bile değildi. Trabzon’da bize Avrupa turizmi üzerine bir şeyler anlatmak istemişlerdi. Dünkü çalıştayda ise Arap turizminin farkına vardıklarını ancak bilgi sahibi olmadan fikir ürettiklerini gözlemledik. Mesela, Trabzon Rize gibi kentler ‘Turistleri nasıl burada tutabiliriz, turizmi nasıl kalıcı hale getirebiliriz’i düşünürken Turizm Bakanlığı hala bölgeyi nasıl tanıtırızın peşindeydi.  

+++

Turizm Bakanı Mahir Ünal, bu çalıştay için 1 aydır çalıştıklarını, Karadeniz için bir turizm paketi hazırladıklarını belirterek, “Burada 4 yıllık bir eylem planı ortaya çıkacak. Şimdi size ana başlıklarını aktaracağım. Ayrıntılarını birazdan arkadaşlar anlatacak” ifadelerine yer veridi.  Bakanlık sanki eylem planını hazırlamıştı. Hatta çalıştayın sonunda açıklayacaktı!

Ardından bakanlık bürokratları anlatmaya başladı: “Adnan Aslan ile İrfan Önal’ı dinleyelim…  “ *2030 yılında kitle turizmi azalacak, bireysel seyahatler artacak. * Eko-turizm, macera turizmi, kırsal turizm artacak. * Sağlık ve Termal turizmi ön plana çıkacak. * Trabzon’da bir kuruvaziyer limanı geliştirmeyi öngörmekteyiz. * Ayrıca bu bölgede, ‘Maçka, turizm kenti ilan edilecek.’ (Maçka’yı Sümela’dan ötürü turizm kenti ilan eden anlayış henüz Arap turizmini fark etmemiş demekti) * Çevreye duyarlı Yeşil Yıldızlı tesis sayısı Trabzon’da yalnızca 1 tane var. * 25-28 Nisan tarihleri arasında Dubai’de gerçekleştirilecek olan bölgenin en büyük fuarına hazırlanıyoruz. (Bakan Ünal burada devreye girerek, ‘Karadeniz’in tanıtımını ön plana çıkartalım’ dedi) * 8 Arap kentinde sektör buluşmaları yapılacak. * İllerin simgelerinin hikayeleri (Fındık ve çay gibi) Arapça ve İngilizce olarak belgeselleştirilecek. * 2016 yılı Ekim ayı itibariyle Karadeniz illerinin tamamını fotoğraflamış olacağız. (Şu anda yalnızca Artvin ve Rize fotoğraflanmış)

+++

Yukarıdaki tablo size neyi anlatıyor? Turizm Bakanlığı size göre işin neresinde? Ankara’da oturup kafalarına göre 1 aydır, ne anlatacaklarını hesap eden bürokratlar bölge illerine birer uzman gönderip Ticaret Odaları Başkanları, Belediye Başkanları, 3-5 turizm acentesiyle konuşup öyle gelseydiler bu çalıştay böyle mi olurdu?

+++

Soru cevap kısmında söz alarak Trabzon’un bugüne kadar 4 çalıştay yaptığını, önemli mesafe aldığını… Bakanlığın daha işin birinci aşaması olan tanıtımda kaldığını söyledik. Halbuki Trabzon’un ikinci aşamaya geçip gelen turisti nasıl ağırlayacağını düşündüğünü dile getirdik.  Arap turistlerin öğrenci yurtlarında kaldıklarını, turizmin sürdürülebilirliği noktasında sorunlar yaşadığımızı ifade ettik. Sonra Arap turizmini kalıcı hale getirmek için köylerdeki boş evlerin hibe kredilerle pansiyona dönüştürülmesine yönelik projemizi dillendirdik. Bakan Mahir Ünal bozuldu.

Bize göre finali TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun konuşmasıyla TÜRSAB Başkanı Suat Gürkök’ün sorusuna verilen cevap yaptı.  Bakanlığın durduğu yerde Trabzon’un aldığı mesafeyi ortaya çıkardı.

Suat Hacısalihoğlu, Körfez ülkelerindeki turizm acenteleriyle 700 uçak seferi için anlaştıklarını, ancak THY’nin, soruna yeterince eğilmediğini söyledi. Turizm Bakanı şaşırdı. Turizm Bakanlığı yetkilileri tanıtımdan-turist çekmekten bahsederken Trabzon hazır turistleri getirebilmek için 700 uçak istiyordu. Trabzon’un kat ettiği aşamayla bakanlığın bulunduğu yeri anlayabiliyor musunuz?

Suat Gürkök ise Hükümetin aldığı turist getiren uçak başına 6 bin dolarlık teşviki sorarak, “Trabzon’da bunun içinde mi?” dedi. Alınan cevap, ‘Hayır. O teşvik, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’ya uçak getirene verilecek’ oldu.

Turizm Bakanlığı Trabzon’u henüz bir turizm kenti görmedi. Biz kendimiz yürüyeceğiz. Çalıştay bize bunu gösterdi. 4 yıllık eylem planı mı? Çıkınca göreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108