banner114

Trabzon'u yönettiklerini  sanan gafiller, hangi birimde olursa olsun tarihi  ve turistik,siyasî ve iktisadî, kültürel veya sosyal yanılgı içindedirler. Zira yönettikleri Trabzon'dan hem Trabzon içinde ve hem de Trabzon dışında  hiç haberleri yoktur. Zaten halktan kopukturlar. Halka sadece bayramda seyranda merhaba demek halkçılık veya Hak’clık değildir. Çünkü gerçek Halkçılık halkın değerlerini  korumak ve tanıtmaktır. Hakkı halka anlatmaktır. Haksızlıklara ,kirliliklere,çirkinliklere karşı çıkmaktır. Türkiye şehirlerini 2019 yılında geziniz Trabzon aleyhinde nelere işitirsiniz neler. Haklılar. Çünkü o tarihteki eski dünyaca meşhur Trabzon ve Trabzonluluk bugün yoktur. Trabzonun bilhassa tarihî ve turistik imajı kirletilmiştir. Trabzon dışındaki seksen vilâyet halkı bunu bizlere söylemektedir. Trabzon yöneticileri bunun niçin farkında değildir? Bilhassa Trabzon milletvekilleri Trabzon kirliliklerini önlemekte çok pasiftirler .Bunu iktidar hükümeti veya  Trabzon'da mitingler yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğn veya Trabzonlu dünürleri Bakan olduğu halde görmüyorlar mı? Vaktiyle “TEMİZ TÜRKİYE” yarışmaları açan Trabzonlu Çevre Bakanımız Erdoğan Bayraktarı bu konuda eleştirdiğim zaman bana Ankaradan teşekkür etmişti. Gemiyi delmeye çalışan korsanlara dikkat çektiğim için telefon açıp “Hocam bizi budadın. Amma iyi ettin. Gemiyi delen korsanları haber verdin” demişti. Hatta adamlarıyla bana bir fotoğraf makinası göndererek ”Hocam bundan sonra fotoğrafları bu makinayla çeksinde daha güzel yayınlasın. Gereğini yapalım" diye adamlarıyla Akyazı'ya bana haber yollamıştı. Ondan sonra hiçbir sorumluluk duyan görmedim Trabzon için. Senelerdir O fotoğraf makinasıyla nice fotoğraflı araştırma yazıları yazdım. Onları da sergileyeceğim inşallah..

Ben ve birçok Trabzonlu araştırmacı arkadaşım Türkiye şehirlerini geziyoruz. Trabzon'dan başka bütün şehirlerin az da olsa Trabzondan daha  çok güzelleştiklerini, daha dürüst insanlarla dolup taştıklarını görüyor ve de söylüyorlar. Ben de bizzat şahit oldum. İki haftadır da Erzincan-Gümüşhane ve Bayburttaydım. Hem deçoğunlukla Üniversite çevrelerinde.. Daha Önce İstanbul, İsparta, İzmir, Adana, Sinop ve Samsundaydım. Buraların halkı Trabzona yerli turistler olarak geldikleri, gezdikleri halde hep kazıklandıklarını söylüyorlar. Şehirde güzel bir fotoğraf bile çekecek yer bulamadıklarını söylüyorlar.. Denize giremediklerini söylüyorlar. Tirene binemediklerini söylüyorlar. Uzunsokakta pidecide veya lokantada bile bir çaya üç lira, beş lira ödediklerini söylüyorlar. Yaylalardaki turistik yerlerde bire üç misli fazla para istendiğini, adeta kaz gibi canlı yolunduklarını söylüyorlar. Eski kültürlü ve medeni Trabzonluların adeta kaybolduğunu, sokakların adeta dükkâncılar tarafından işgal edildiğini söylüyorlar. Trafiğin çok berbat halde olduğunu, tarih ve turistik kitaplarındaki eski güzel Trabzon'u göremediklerini söylediler. Bu şikâyetlere her tarafta rastlamak mümkün. Peki şehir Kent Konseyleri, Belediyeciler, Şehir Planlamacıları, Valiler, Mimarlar, Mühendisler, Milletvekilleri, Kültür Müdürlükleri, Sivil toplum Örgütleri bunları düzeltmek için ne yapıyorlar? Erzincan'ın şehir güzelliği bile Trabzondan üstün. Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin örnek aldığı Denizli Belediyeciliğinden Trabzonda eser yok. Trabzonda her taraf demir- taş yığını. Çiçekliklerin kenarlarında demir parmaklıklar. Demir köprüler. Âdeta belediyeler Demirci dükkânlarına döndüler.. Trabzon ve gerçek Trabzonlular nerede aceba? Trabzonlu olarak buna cevap arıyorum.. İnsafı olan da cevap arasın.. Selâmlar..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108