banner114

Eğitimci Yazar Mustafa Yazıcı’dan dinliyoruz. Trabzon, bir fetih kenti olmasına rağmen fetih kutlamaları yapılmıyordu. 1986’lı yıllarda dönemin ANAP’lı Belediye Başkanı Orhan Karakullukçu, Fetih Kenti Trabzon’da olması gereken fetih kutlamalarını yapmak ister. Bu bağlamda Belediye Kültür Komisyonundan fetih tarihi ile ilgili bilgi ister. Tarih araştırmacılarının o dönemde Trabzon’daki Üstadı Murat Yüksel Başkanlığı’nda bir heyet çalışma başlatır. Fetih tarihinin 15 Ağustos olduğuna dair belgeler bulunur ve başkana sunulur. Ancak Başkan Karakullukçu fetih tarihini bir kez daha İstanbul Üniversitesi’ne sorar. İstanbul Üniversitesi’nden gelen cevap 26 Ekim’dir. Başkan Karakullukçu bu tarihe uyar. Buraya kadar olan kısmı Araştırmacı Yazar Mustafa Yazıcı’nın anlatımı sonucu kaleme alınmıştır.

Trabzon’un Fetih tarihine ilk itirazlar, Fener Ortodoks Rum Patriği Bartholomeos’un Sümela’da ayin tarihi olarak 15 Ağustos’u belirlemesinden sonra başlamıştır. Trabzon’daki tarihçiler bu tarihin gerçekte fetih tarihi olduğunu, Bartho’nun bunu bilinçli olarak seçtiğini kaydeder.

Tarih tartışması 2018 yılına kadar devam eder. Büyükşehir Belediye eski Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu 2018 yılında KTÜ ile işbirliği yaparak Fetih Konferansı organize eder. Konferansa katılan tüm tarihçiler ittifak içinde fetih tarihi olarak 15 Ağustos’u belirler. Zaten tüm belgeler 15 Ağustos demektedir. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, Fetih kutlamalarının 2019 tarihinden itibaren 15 Ağustos’ta kutlanması kararı alır.

***

Eski Başkan O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nun tam 10 yıl sonra doğrulayabildiği Fetih tarihi için belli ki biraz daha bekleyeceğiz. Trabzon’a ve Trabzon’un sosyal-siyasal-kültürel ve ekonomik hayatına yabancı olan yeni Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın bunu fark etmesi için kaç yıl daha geçecek bilmiyoruz. Ancak Sayın Başkan’ın Trabzon’u tüm yönleriyle tanımak zorunda olduğunu ve bunun için gayret sarf etmesi gerektiğini söylemeliyiz. Mesela, görevden aldığı eski Kültür Daire Başkanı göreve devam etmiş olsaydı bu önemli ayrıntıyı mutlaka kendilerine anlatacaktı. Ne hazindir ki hiçbir daire başkanına vermediği çalışma fırsatını Kültür’e de vermedi. Gelen Kültür Daire Başkanı zaten bu bilgilerin ve faaliyetlerin uzağında.

***

Başkan Sayın Murat Zorluoğlu’nun, Trabzon’un sosyal-siyasal-ekonomik ve kültürel hayatına yabancılığı hemen her alanda kendini gösteriyor. Sayın Başkan, kenti tüm yönleriyle tanıyan hiçbir ismi yanına almadı. Ya akraba ya hemşehri ya da ahbap çavuş ilişkilerden mütevellit bir kadro oluşturdu. Tam 100 gün geçti ve hala basının karşısına geçip yaptıklarını da anlatmadı. Belki bu soruları orada sorardık.

Yukarıda eleştirdiğimiz çerçevede şimdilik iki örnek vereceğiz…

 1- Başkan Zorluoğlu, sahil bandındaki kanalizasyon akarlarının hepsini ihale etmedi. Sadece Gülcemal dolgu alanındaki iki akarı ihale etti (Onlar da yine Gülcemal’in yeni kıyısına akacak). Ama birileri Başkan’a “Sahil artık lağım kokusundan kurtulacak!..” dedi. Başkan da oraları gezip-görüp özümsemediği için olmalı söylenene göre açıklama yaptı.

2- Moloz’da yaptırılan yeni cami şehirde çok tartışıldı. Yapımını eski bakanlardan Erdoğan Bayraktar üstlendi. Bilebildiğimiz kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanı da cami yapımına karşı çıkmamak adına geçiştirdi. Lakin daha cami alanına hiç gitmedi ve hamiliğini üstlenmedi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zorluoğlu ise caminin Cumhurbaşkanının himayesinde yapıldığını söyledi. Yarın belki Sayın Cumhurbaşkanı adına para toplanacak veya talep edilecek. Olayın bu boyutu gerçekten doğru mu, yoksa birileri Sayın Başkanı yanılttı mı?

Hâlbuki bu ve benzeri konularda gelişmeleri bilen ve özümsemiş danışmanlar bulsa ve danışsa yanlışa düşmeyecek, eksikleri giderecek. Bilmiyoruz belki daha büyük yanlış bilgilenmeler vardır. Dememiz o ki, Trabzon bambaşka bir kenttir. Kent kendisini iyi tanımasını ve sevilerek hizmet yapılmasını ister. Başkanın kentin sosyal yönlerini bilen, hafızasına vakıf danışmanlara ihtiyacı var. Trabzon’un hafızası bunu gerektiriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108