Yediden yetmişe tüm bir şehir ve hattâ bölgemiz kalkınmasının aracı olarak turizme endekslendi. Bölgenin kalkınması Arap turizmi ile mümkün olabilecek. Bunun için hemen her alanda hazırlıklar devam ediyor. Bakanımız Süleyman Soylu, hafta sonunu Trabzon’da geçirdi. ‘Dedeman Park Otel’in açılışını yaptı, Tonya Kalınçam’da turistik tesis temeli attı. Basın toplantısını ise yine turizm yatırımı çerçevesinde şehre kazandırılan Mavi Saray gezinti gemisinde yaptı. Turizm, Trabzon ve Sayın Bakan için o kadar önemli ki ayak uyduramayanları görevden almakta bir beis görmüyor. Zira tüm bir kent ve bölge, turizmi bekliyor. 

***

Mesele turizm olunca hemen her alanda takip altında tutuyoruz. Basın olarak bir turizm hassasiyeti oluşturuyoruz. Özellikle ülkenin büyük kayıp yaşayacağı bu yıl, turizmde kayıp değil artış bekliyoruz. Bunun için de en azından sorunun bizden kaynaklanmamasını önemsiyoruz.

1) Her şeyini turizme endeksleyen bir kentte hâlâ il turizm müdürünün atanmaması büyük bir eksikliktir. Turizm Müdürlüğü artık arkalarda bir görev değil, çok önemli bir yerdir. Kentteki STK’ları ve tüm bileşenlerini iyi tanıyan ve bu koltuğu doldurmaya ehil, söylediği söz önemsenen bir idareci bir an evvel atanmalıdır.

2) Turizmin ana taşıyıcısı TÜRSAB seçimleri bir an evvel yapılmalı ve onlarca turizm işletmesi işine bakmalıdır. Hemşehrimiz Sayın TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy bu seçimleri erteleyerek Trabzon’a iyilik yapmıyor. Trabzon’daki herkes kendisine saygılıdır. Kendileri de Trabzon’daki turizm bileşenlerinin iradesine saygı duymalıdır. Bugüne kadar bu kentin turizmine elle tutulur hiçbir katkı sağlamayan Sayın Ulusoy, TÜRSAB gibi etkin bir STK’yı tartışılır hâle sokmadan yasal prosedürü çalıştırmalıdır. Sevdiğinin değil, Trabzon’un kazanmasını önemsemelidir.

Zira çok önemsediğimiz TÜRSAB, bugünkü yönetimiyle ve ulaştığımız yeni konsept itibarıyla turizme yeterince faydalı olamamaktadır. Ancak bunun kararını biz değil, TÜRSAB üyesi işletmeler verecektir. İşletmelerin iradesini ve gayretini… TÜRSAB’la daha ileri hamlelerini önemsemeyen bir TÜRSAB Genel Başkanı bu kentin turizmine fayda sağlamamaktadır. 

***

Turizm İl Müdürü’nün olmadığı, TÜRSAB seçimlerinin kaçırıldığı bir kentte kiralık araçlar büfe camlarından duyurulmaktadır. Mevsimi dolayısıyla İstanbul’dan, Antalya’dan bölgemize gelen Suriyeli gençler, yasal olmayan firmalarla anlaşıp Arap turistleri havalimanından kapıp götürmektedir. Yani velhasıl, hemen hiçbir alanda yeterince denetim sağlanamamaktadır.

Trabzon Valiliğine sorarsanız Turizm Denetim Komisyonu iki yıldır var. Turizm İl Müdürü de TÜRSAB Başkanı da üyesi. Peki denetimler? Acaba hangi alanda kaç denetim yapıldı ve kaç firma uyarıldı?

 

Siyaset, büyük işlerle uğraşıp hedefine yürüyor. Yeni Uzungöller planlıyor, 5 yıldızlı oteller açılıyor. Lakin küçük gibi görülen ama çok önemli ayrıntılar turizmin altını oyuyor. Memnun ayrılmayan turist acaba kaç turisti etkiliyor? Hâlâ yeterince denetim oluşturamadığımızı ve altın yumurtlayan tavuğun rahatsızlığının devam ettiğini düşünenlerdeniz. Kentin bir gün 5 yıldızlı otel mezarlığına dönmemesi için turizmde en küçük ayrıntıyı bile ana mesele kabul edip tedbir almalıyız. Aksi takdirde o eli öpülesi yatırımcıların perişanlığını sırtımızda ve vicdanımızda taşıyamayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108