Trabzon, dünya tarihinde vaktiyle Küçük Asya (Asya Minör) denilen Anadolu’nun başkentiydi. Orta ve Doğu Karadeniz’in merkeziydi. Krallar, şehzadeler, padişahlar şehriydi. Kastamonu’dan Batum’a kadar bugünkü bütün şehirler ilçe olarak Trabzon’a bağlıydı. Tarihte 17.yüzyıla kadar ikinci İstanbul’du. Atatürk, Millî Mücadele’yi de Trabzon’dan başlatmıştı. Şimdi de bütün siyasî partiler açılışlarını Ankara’dan değil Trabzon’dan başlatıyor. Çünkü tarihte Trabzon varken Ankara yoktu. Şimdi ikinci İstanbul’un yerine Ankara, Türkiye’nin ikinci büyük şehri olarak geçti. Geçsin, anladık ama Trabzon’un bugünkü beceriksiz siyasî hâli nedir? Trabzon’un fetihten beri 327 valisi oldu. Bunun yarısına yakını kadar da belediye başkanı oldu. Trabzon’da 18 konsolosluk vardı. Trabzon’u Batum’dan Kastamonu’ya kadar bir tek vali ve bir tek belediye başkanı yönetiyordu. Fetihten öncesinde Kommen, Bizans (Doğu Roma) veya Turanî kavimler döneminde de öyleydi. Trabzon’un milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve valilerinin birçoğu tarihçi ve yazardı. Bugünkü Trabzon valisi, belediye başkanı ve milletvekillerimize bakınız. İçlerinde bir tek tarihçi ve yazar olan yoktur. Bence valilik hukuk; belediye başkanlığı mimarlık, mühendislik, şehir planlamacılığı, milletvekilliği siyaset bilgisi ister ama bunlar da tarih ve ilimle birleşik olursa işe yarar. Bir Trabzon milletvekili (ismi mahfuz) Yunanistan’ın kadın Kültür Bakanıyla bir oturumda karşı karşıya gelip kültürel sohbet yaptılar. Bizim milletvekili, Yunan Kültür Bakanı kadının karşısında ne diyeceğini şaşırdı. Çünkü tarih ve kültür ehli değildi. Demek ki Trabzon’da seçimlerde yanlış yapılıyor. Çıkarcılığa göre oy veriliyor. Trabzon tarihinin dünyada o müstesna şöhretine, ilmine, medeniliğine göre değil. Trabzon, seçimlerde buna çok dikkat etmelidir. Trabzonlular bunun için öz vatanında garip ve parya(!) Trabzon bunun için sanayisiz, fabrikasız, işsiz. Bunun için göç veriyor. Bunun için çirkinleşmiş.

Artık Trabzon aslına rücu ederek seçimlerde siyasetini yeniden adam gibi kurmalıdır. Eski Trabzon neden güzeldi? Neden meşhurdu? Eski Trabzonspor neden şampiyondu? Bütün bunlara göre seçim yapalım. Böyle el âleme rezil oluyoruz. Daha beterlere gidiyoruz. Yüce Allah (CC) herkese bunun hesabını soracak. Turizm soygunlarından bile belli. Trabzon’un bir alışveriş pazarı bile, kadınları bile geçim derdinde. Bir bağ maydanoz vs. satarak evinin geçimine katkı yapıyor. Çoluk çocuk okutuyor. Trabzon’un iş adamları dünyanın birçok yerine dağılmış oraları yönetiyor. Hepsi zengin. Trabzon’a yatırım yapılsa ya... Kayseri zenginleri ve iş adamları gibi bir araya toplanarak Trabzon neden yeniden ihya edilmiyor? Milletvekillerimiz bu bütünlüğü neden sağlamıyorlar? Madem siyasetçidirler, bu tarihî görevleri en başta gelir. Eski Trabzon milletvekillerine bakınız. Bir Mahmut Goloğlu, bir Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, bir Fâik Ahmet Barutçu, Bir Ali Şükrü Bey, bir Hasan Saka neden örnek alınmıyor? Bunların kitaplarını bile yazdık sorumluluk olarak. Ne büyük işler başarmışlar. Ekserisi tarihçi ve yazar devlet adamı. Artık seçimlerimizi dosdoğru ve ilmen yapalım. Çıkarcılığa, şuculuğa buculuğa göre değil. Vatana göre. Çünkü Trabzon davacı. Trabzon için canlarını veren şehit ve gaziler davacı. Milyarlarca borçlu doğan, yapmadığı borçtan sorumlu tutulan çocuklar davacı. Yüce Allah (CC) davacı. Halk ve vatandaşlar neden davacı olmasın?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108