Trabzon’da dün, Bölgesel Turizm Toplantısı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organize ettiği toplantı, iyi niyetli ancak Trabzon ve bölge turizminin geldiği noktanın çok gerisindeydi.

Trabzon’da bir turizm toplantısına… Nelerin yapılması gerektiğinin tespitine… Kurum ve kuruluşlara sorumluluk yüklemeye şiddetle ihtiyaç vardı. Bu bağlamda milletvekili Sayın Süleyman Soylu seçimden sonra ‘Turizm Toplantısı’ yaparak konuya el atacağının mesajını vermişti. Biz dünkü toplantıya da Soylu’nun katılacağını ve yönlendirme yapacağını (Çünkü geldiğimiz noktayı iyi biliyor.) düşündük. Maalesef katılamadı.

***

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ve 3 genel müdürünün kendilerince turizme ilişkin tespitlerini anlatan ve adeta ‘Dostlar alışverişte görsün.’ misali yapılan toplantıdan notlar aktaralım.

Müsteşar Haluk Dursun: “Bu kadar katılımcı beni şaşırttı. Çok memnun kaldım. Demek mesele bu kadar önemseniyor. Biz bugün burada kamu aklı ile yatırımcı aklını konuşup, bölgenin ihtiyacını ortaya çıkaracağız. Tecrübe ve deneyimlerimizi aktaracağız. Diğer bazı bölgelerde yaşanan olumsuzlukların bu bölgelerde yaşanmamasını istiyoruz. Bana göre bölge birinci aşamayı geçti. Yani davetini-çağrısını yaptı.” yorumunu yaptı.

Müsteşar Bey tespitlerini yaptıktan sonra, turizm literatüründe 1. veya 2. aşama olan tanıtım konusuna girdi. Bölgemizin tanıtımının önemine ilişkin yarım saat konuştu. “30 ülkede bulunan 44 müşavirliğimiz aracılığı ile klasik mecralarda ve dijital ortamlarda Ortadoğu başta olmak üzere hedef pazarlarımızda Karadeniz Bölgesi’nin reklamlarını ve tanıtımını yapıyoruz.” ifadeleri bölgenin ulaştığı noktanın gerisindeydi. Hâlbuki biz, tanıtım ve davet aşamasını çoktan geçtik. Daha en başında 300 bin Arap turistten bahsedildi. Bu çaptaki turizmi ağırlamanın sorunları ve beklentilerinin konuşulacağı zannedildi. Bakanlık ise sanki bölge turizme yeni hazırlanıyormuş gibi tanıtımdan bahsediyordu. Bölgenin yoğun bir turist akınıyla karşı karşıya kaldığının ve sorunlarla boğuştuğunun farkında bile değildi. 

Hele Genel Müdür Yardımcıları… Nasıl fotoğraf çektirdiklerini… Kataloglarını (1 kelime Arapça tanıtım yok.) anlattı. Binlerce fotoğraf çektirmişler. Videolar, siteler üretmişler. Avustralya bu yöntemle turizm hareketi yürütüyormuş!.. Turizmi tüm yönleriyle ve hatta kazı işlerini bile anlattılar. Müzelerin öneminden dem vurdular. Neden her kazıya izin vermediklerini dile getirdiler. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri Doğu Karadeniz’deki turizm hareketinden habersizdi ve hiçbir hazırlık yapmadan gelmişti.

***

Saat 14:15’te başlayan toplantıda turizmin onlarca dinamiği, 2,5 sat süreyle müsteşar ile yardımcılarını dinledi. Saat 15:45’te katılımcılara söz verildi. Hiçbir sonucun çıkmayacağına inandığımız toplantıdan gazetedeki işimiz nedeniyle ayrıldık. Garip olan, bakanlık yetkililerine kimse müdahale edip yönlendirmedi. Hâlbuki Sayın Soylu’nun bu toplantıdan amacı, yaşanan sorunların ele alınması ve çözüm için nelerin yapılabileceğinin konuşulmasıydı. Sayın Soylu o toplantıda olsaydı, toplantı böyle yapılmazdı. Müdahale ederdi ve mutlaka amacına ulaştırırdı.

***

Bölgesel Turizm Toplantısı’nın geri kalan bölümünde katılımcıların görüşleri alındı. En başında  yapılması gerekenlere 2,5 saat sonra başlanıldı. Notlar alındı ve toplantı kapatıldı.

Trabzon turizminin lokomotifi konumundaki DOKA’nın davet edilmemesi garipsendi. Bölge turizmi bize göre Turizm Bakanlığı’nın iradesinin çok ötesine geçti. Geleceğimizi ilgilendiren ve belki bölgeden göçü bile önleyecek olan turizm (Arap turizmi) konusu böyle geçiştirilmemeliydi.

Toplantı için irade koyan Sayın Soylu, konuşmacıları mutlaka dinlemeliydi. Zira Trabzon ve bölgenin turizmi, yani geleceği Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine bırakılmayacak kadar önemli.

 

Sınırlı etkiye ve yetkiye sahip Bakanlık bakalım kendini aşıp bir şeyler yapabilecek mi? Ümitvar değiliz. (Daha sonra tekrar değerlendireceğiz.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108