Bir İHH gönüllüsü olarak Trabzon İHH Teşkilatından gelen hem her öneriye veya destek arayışına açık olduk. Hele hele İHH’nın Reyhanlı’da , Kilis’te, Azez’de yaptıklarını gezip gördükten sonra... ‘Bana ne’ demenin vebalini yüklenemezdik.

 İHH Başkanı sevgili Zühtü Kalma, Somali’de ‘Şehit Eren Bülbül Yetimhanesi’ yapılması için altyapının hazırlandığını, Trabzon İHH olarak 550 bin liraya ihtiyaç duyulduğunu ilettiğinde, Trabzon’da bu rakamı ancak Sayın Bakan Süleyman Soylu’nun himayesinde toplayabileceğimizi söyledik.

İçişleri Bakanımız Soylu’yu arayarak biraz da endişeyle öneriyi ilettik. Zira inanılmaz yoğunluk bir yana, öyle ya da böyle insanlardan para yardımı istenecekti. Sayın Bakan, prensip olarak sıcak bakmayabilirdi. Bakan Soylu; “Ne demek ağabey... Mesele bu tür kalıcı faaliyet yapabilmekte... Biz bunun için varız. Dünyanın neresinde olursa olsun, bir yetime yardımcı olma şerefini kazanacağız. Ben varım. Programı ayarlayıp bildiriniz. Hangi gün olursa olsun, inşallah katılacağım.” dedi.

İçten gelen, şefkat ve merhametin olanca gücüyle yansıdığı yaklaşım karşısında, tarifi imkânsız bir sevince büründük. Trabzon insanı Somali’de bir yetimhane yaptıracaktı. Bu farklı bir duygu ve vizyondu. Bu bir nasip meselesiydi. Sevincimizi İHH Başkanı Zühtü Bey’le paylaşıp, çalışmaları tamamladık. Önceki günün akşamı Zorlu Otel’in dolu salonunda ve yalnız Allah rızası için toplanan kalabalık ile projenin hamisi Sayın Bakan’ı buluşturduk.

***

Bakan Soylu, İHH’nın 40 gündür projelendirip Zorlu Otel’deki salona taşıdığı ‘Somali Eren Bülbül Yetimhanesi’nin ne anlama geldiğini... İşin manasını, ruhunu ve sonuçlarını vizyonuyla anlattı. Yardımı, iliklerine kadar yaşadı.

Bakan Soylu’nun yaklaşımıyla Eren Bülbül Yetimhanesi şu anlamı taşıyordu:

“Bu hayır projesi esas itibarıyla üç manevi temel oluşturmuştur. Birincisi imanımızla ve inancımızla alakalıdır ki, karşılığını Tevbe Suresi 18. Ayetinde bulur. ‘Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazını dosdoğru kılan, zekâtını veren ve ancak Allah’tan korkanlar iman eder.’ Demek ki bir işi kimin yaptığı da önemlidir. Somali’de bir yetimhane yapılacaksa, onu gerçekten merhametli, vicdanlı insanlar ve Müslümanlar yapmalıdır. Şehadet ise bu projenin yaslandığı ikinci değerdir. Bu projenin dayandığı üçüncü manevi temel ise inancımızın yetime ve insanlığa bakışıyla ilgilidir.”

Bakan Soylu, Somali’de yapılması planlanan yetimhaneyi Türkiye’den ve Türklerden başkasının yapmayacağını, yapamayacağını belirtiyor ‘İyilik’ için yaşam farkının altını çiziyordu. “Söyler misiniz?.. Somali’de yetimhaneyi biz yapmazsak, kim yapacak? Kim yapacaktı?” Tabiki iyiliği ve insanlığı yaşatanlar...

Bakan Soylu’nun gecede sarf ettiği ifadeler, salondaki kitleyi adeta sinek uçsa sesi duyulacak bir sessizliğe büründürüp, nefesleri tutarcasına dinlendi. Şu sözleri nasıl bir millet olduğumuzu ortaya koyması bakımından önemliydi. “Türkiye bugün milli gelirine oranla en çok yardım yapan ülkeler arasında birincidir. Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri, ‘Dış ticaret fazlası var’ diye övünüyor. Biz de ‘Hayır fazlamız var’ diye övünüyoruz. Sizce kim daha kârlı?..”

Muhteşem bir hayır gecesi... İyilik insanlarını, iyilikte buluşturan gece, hamisinin himayesinde amacına ulaştı. Bakan Soylu, Somali Şehit Eren Bülbül Yetimhanesinin açılışına katılma sözü vererek ayrıldı.

****

İHH’nın üç önemli özelliğini kaydederek noktalayalım.

İHH, gittiği ülkede başkaları gibi ülkerde başka kuruluşlar gibi zengin çocuklarıyla değil, yetimleriyle ilgileniyor. İHH, yaptığı her hayır yatırımını Kur’an’la açıyor, yaptığı yatırıma mutlaka mescit yapıyor.

İHH gittiği her ülkede Türk bayrağını yakasında taşımakla kalmıyor. Ülke ve milliyet bağına saygı göstererek, ümmet bağını öne çıkartıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108