Trabzon Gazeteciler Cemiyeti güzel bir faaliyet düşünmüş. Trabzon Basın tarihinin belgeselini hazırlatmış. Basın İlan Kurumu ve DOKA desteği ile hazırlanan belgesel hafta sonu cemiyet üyelerine sunuldu.

Bazen güzel düşünceler, güzel sonuçlar vermiyor. Basın yönünden hayli zengin kentlerden biri olan Trabzon’un basın tarihi de bu zenginliğin vizyonunu taşımalı… Ne yazık ki bu çizgiden uzak bir çalışma yapılmış. Çalışmanın teknik boyutlarının, eser zenginliğinin, çekim verimliliğinin ayrıntılarına girmeyeceğiz. 1980’lere kadar olan süreçte basının içinde olmadığımız ve kentin basın tarihiyle iç içe yaşamadığımız için yine yorum yapmayacağız. Lakin içinde olduğumuz 1980’lerden ve hele hele yaşadığımız 1990’lardan sonraki dönemi içeren belgesel muhtevası yetersiz ve hiçbir vizyon ifade etmiyor.  

Yerel Basın Tarihinin senaristi aktif bir yerel gazeteci olmayınca meseleyi kavrayamamış. Hele bu senaristin bütün dünyası TRT olunca, yerel basını da TRT ve Anadolu Ajansı’ndan ibaret zannetmiş. Hayatında yaptığı haberden ötürü mahkeme görmeyen, 3 basın mensubu bile çalıştırmayan, bir günlük gazetenin veya TV’nin meşakkatini zerre kadar hissetmeyen, devletten aldığı maaşla gazetecilik yapan bir anlayış Yerel Basın Tarihini belgeleyemez.

Gazeteciliği veya haberciliği sadece aldığı maaşı bilerek yapan ve yerel basını bundan ibaret sanan bir senaryonun işaret ettiği bu belgesel Trabzon yerel basınına yapılmış büyük bir haksızlıktır. Belgeseli izledikten sonra TGC Başkanını arayarak sitemlerimizi ilettik. Meselenin yalnızca eksiklerden ibaret olmadığını, büyük haksızlıklar yapıldığını ifade ettik. Böyle bir belgeselin çoğaltılarak ve cemiyet adına dağıtımının yanlış olacağını belirtip, özellikle son döneme revize istedik. Yerel basın arasından bir komite oluşturulmasını ve son dönemin onların görüş ve düşüncelerinin de alınarak yapılması gerektiğini söyledik. Cemiyetin tavrını merak ediyoruz. Gelelim bize göre eksiklere…

1-      Trabzon Yerel Basını üç ayak üzerine oturtulmuş. Trabzon Radyosu, Anadolu Ajansı ve Gazeteciler Cemiyeti.

Trabzon Radyosu’nun kuruluş mücadelesi ve yayın kuruluşu olarak önemi o yıllar için belki önemliydi.  Ama Trabzon Yerel basınında Trabzon Radyosu asla kilometre taşı değildir ve belgeselde o kadar yer ayrılamaz. Aynı şekilde Anadolu Ajansı’nın kuruluş ve faaliyeti yine önemlidir ama hiçbir zaman yerel basının ana ayaklarından biri değildir. Hele hele son 15-20 yıldır yerel basın açısından İHA’nın çok gerisindedir. Ne gariptir ki Anadolu Ajansı’na ayrılan zamanın onda biri bile İHA’ya verilmemiş ve İHA diye bir haber ajansından hiç bahsedilmemiştir. Gazeteciler Cemiyeti önemlidir. Lakin çıkardığı Manşet isimli aylık gazete, günlük gazetelerden çok daha önemli gösterilmiş ve 30 yıllık, 15 yıllık gazetelere 60 saniye ayrılırken cemiyetin aylık gazetesine 7-8 dakika zaman verilmiştir.  Sokakta adını kimsenin duymadığı ve adı yalnızca gazeteciler arasında bilinen Manşet’e ayrılan zaman yapımcının felsefesini de göstermesi bakımından önemlidir.

2-      1979-2014 süresindeki yayınlara ayrılan sürece yetersizdi. Halbuki Trabzon, geçmişten gelen basın mirasının bu sürede çok üzerine çıktı. Bunu görememek büyük yanlıştır.

3-      Trabzon Yerel Basınına hizmet veren ve tüm çilelere rağmen gazete çıkarmanın derdini çeken M. Ali Yılmaz, Ahmet Sancak, Salih Çamoğlu, Erol Üzen, Ali Öztürk birer cümleyle geçiştirilecek basın mensupları değildi. Belgesel yapımcısı arkadaşlar keşke yerel basının ne demek olduğunu önemseyebilseydi.

Yerel basını, ücretsiz olarak bulduğu yerde okuyanlar ve kendilerini basının merkezinde sayanlar için ilçelerdeki gazeteler zaten yok hükmündeydi. Akçaabat Yeni Haber; Of’taki, Vakfıkebir’deki, Maçka’daki gazeteler Trabzon basının birer vazgeçilmez parçasıydı. Bunların hiçbiri görülmedi.

Sonuç olarak;  sonucu sebep olarak zannedenler Trabzon yerel Basınını anlamamışlardır ve doğru anlatamazlar. Trabzon Yerel Basınının gücü dolayısıyla kurulan TRT Trabzon Radyosunu, Anadolu Ajansı’nı ve Cemiyeti gücün sebebi gibi görenler için tüm yerel gazeteler, yerel TV’ler, yerel radyolar ve internet siteleri ayrıntıdır. Hatta TRT Trabzon Radyosu varken diğer radyoların isimlerinden bahsetmek bile bu belgeseli yapan TRT’ciler için ayıptır!.. (Onun için hiç bahsetmediler) Aslolan yerel basındır ve Trabzon basını olduğu için TRT, AA, TGC vardır.

 

Trabzon Yerel Basınının belgeselini yapmak önce yerel basının gücüne, emeğine, değerlerine ve mücadelesine saygı duymakla başlar. Son 30-35 yılı yaşayanlar hayattadır. Onların görüş ve önerileri de alınarak belgesel revize edilmelidir. Saygı göstermeyenler, saygı görmeyi beklememelidir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108