Trabzon Şehir Hastanesi kentin gündemine ilk kez, 23 Mart 2014 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjde paketi içinde gelmişti. 24 Mart 2014 tarihli gazeteler şehir hastanesiyle birlikte verilen ‘İkinci Pist’ müjdesini okurlarına Erdoğan’ın ağzından şöyle duyurmuştu: “Kardeşlerim... Attığımız adımlarla beraber yeni bir adım daha atıyoruz. Trabzon’a da şehir hastanesini kazandırıyoruz. Bu şehir hastanesinin içinde inşallah 4 tane ayrı hastane olacak. İçeriye girdiğiniz zaman yok yok. Ancak bakınız bu şehir hastanesinin maliyeti ne olacak biliyor musunuz? 301 milyon lira.(23 Mart 2014 itibariyle)

İkinci pist konusunda ve aynı tarihte verdiği taahhütte şöyle demişti: “2003 yılında Trabzon Havalimanı’ndan ne kadar yolcu gidip geliyordu biliyor musunuz? 429 bin kişi. 2013 yılının sonunda bu rakam ne oldu? 2.5 milyon kişi. İşte biz buyuz. Onun için diyoruz ki uçak ve yolcu trafiği açısından Karadeniz’in en büyük havalimanı konumundaki Trabzon’a yeni bir pist daha yapacağız. Mevcut piste paralel bir pist daha inşaa ederek havalimanını büyüteceğiz.” (Bu taahhütler 23 Mart 2014 tarihinde Trabzon Meydanı’nda verildi.)

Bugün 2017 yılı Ocak ayı... 2017 yılı Mart ayına 45 gün var. Yani tam 3 yıldır konuşuyoruz. Türkiye çapında vaat edilen diğer 21 şehirde, Şehir Hastaneleri inşaatları başladı. Kimisi bitirmek üzere. Trabzon Şehir Hastanesi için henüz hiçbir şey belli değil. İkinci pist vakası ise verilen taahüte rağmen hala tartışma konusu. Yatırım programında ne ikinci pist var ne yeni havalimanı. Milletvekillerimizin gündeminde zaten yok.

Daha garip olanını yazalım mı? Bu kentin tartışa tartışa neleri kaybettiğine örnek olması bakımından... Dönemin Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanımız 23 Mart 2014’te Trabzon’da Şehir Hastanesi sözü verdi ya!.. Sayın Süleyman Soylu 2015 yılında Trabzon’dan aday olana kadar Kentin tüm dinamikleri şehir hastanesine karşıydı. Trabzon’un şehir hastanesine ihtiyacı olmadığını söylüyorlardı. Milletvekilleri dahil tüm siyasiler... (İtiraz edenin önüne beyanatını koyabiliriz.) Trabzon şehir hastanesi Sayın Soylu’nun Trabzon’dan aday olmasıyla netleşti. Tartışmayı bitiren Soylu, “Şehir hastanesi bir vizyon projesidir ve yapılacak.” dedi.

 

Şehir Hastanesi Trabzon’la birlikte 22 ile söz verildi. Elazığ, Yozgat, Denizli, Antalya, Malatya, İsparta vb. 22 vilayet. Lakin Trabzon farklı. O bölgelerde şehir hastaneleri bölgesel işler görecek olabilir. Trabzon’da ise uluslararası bir fonksiyon icra edecek. Trabzon’a turist çekecek. Şehir hastanesine Gürcistan’dan Azerbaycan’a, İran’dan körfez ülkelerine insanlar tedaviye gelecek. Şehir hastanesi bu kentin ve bölgenin sağlık turizminde bir beyin ve ana üs fonksiyonu görecek.

***

2014 yılında dönemin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye genelinde yapılacak olan şehir hastanelerini ilan ettiğinde programda Rize yoktu. Ama Rize’nin Bakan gibi bir vekili var. Hasan Karal... Çekirdekten yetişme, Rize ve Rizeli’yi içselleştirmiş... Rize’yle yatıp kalkan bir siyasetçi. Şehir hastanesinin Rize için önemini görüyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ziyaretinde talep ediyor. Cumhurbaşkanımız da onay veriyor. Rize Şehir Hastanesi şimdi Hasan Karal’ın takibinde ve inşallah takır takır yürüyor. Belki Trabzon’dan bile erken bitecek.

Mesele hangisinin erken/geç biteceği meselesi değil. Mesele Trabzon ve Rize’ye Şehir Hastanesi kurulmasıyla bölgenin tam bir sağlık merkezi haline gelecek olması. Keşke Nurettin Canikli de Giresun’a alabilse. Bölgeye güç katar. Bu tür yatırımlar birbirini destekleyen yatırımlardır. İvme arttıran, kazan kazan yatırımlardır. Bakın Giresun Havalimanı’yla birlikte Trabzon Havalimanının yolcu sayısı arttı. Yarın Rize devreye girince daha da artacak. Rize lojistik ile Arsin Yatırım Adası birbirini tamamlayacak. Ovit ile Zigana birbirini selamlayacak. Bunlar birbirlerinin hem alternatifleri ve hem de tamamlayıcılarıdır. Bunlar bölgesel kalkınmanın dinamiklerdir. Ne Trabzon ne Rize ne Giresun tek başına kalkınamaz. Ama inşallah bölgesel kalkınmayı yakalayacağız. Turizmde de böyle. Destinasyonlar birbirlerinin rakipleri değil tamamlayıcılarıdır. Trabzon’daki turizm destinasyonuna doyan Arap turist Gümüşhane’ye Giresun’a açılacak. Yine bu kente bu bölgeye kazandıracak. Gelişmeleri bu vizyonla yorumluyor ve Rize şehir hastanesi adımlarını alkışlıyoruz. Sayın Karal’ı bir kez daha tebrik ediyor ve Trabzon Milletvekillerine selamını yolluyoruz. (Kendileri değil biz yolluyoruz. Belki lay lay lom işlerini bırakırlar da biraz kent sorunlarına eğilirler diye...)

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108